Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Dobrý nápad

Nenechte levanduli pouze jako okrasu na zahradě. Využijte její potenciál naplno

Když přijde léto a vykvete levandule, načež kolem ní začnou létat včelky a motýli, je to krásný pohled. Kromě něj máte ovšem také příležitost využit její příznivé účinky.

Jana Bitalová | 29. 06. 2024

Levandule je známá pro své fialové květy a intenzivní vůni. Aby ne, jde o aromatickou bylinu, která je navíc oblíbená už po staletí, a to díky širokému spektru možného použití. Květy se hodí třeba do vonných výrobků, kosmetiky, receptů a léčebných prostředků.

Provoňte svůj domov

Jednou z nejoblíbenějších možností je sušení levandule a použití k provonění domova. Můžete vyrobit levandulové sáčky do skříní, polštářky na spaní nebo dokonce potpourri. Vůně levandule má uklidňující účinky, které napomáhají k relaxaci a snižování stresu, tak toho využijte.

Levandulový čaj a dobroty

Čerstvé květy usušte na přípravu levandulového čaje. Ten není jen chutný, ale má i léčivé účinky. Pomáhá například pro zklidnění trávení a podporuje zdravý spánek. Levanduli také použijete jako přísadu do různých pokrmů. Sušené květy lze například přidávat do dezertů, jako jsou sušenky a zmrzlina, i sirupů.

Mohlo by se vám líbit

Slunečnice nepatří jen na pole, rozzáří i zahradu. Její pěstování není složité

Pole plné slunečnic, to je zářivý květ vedle květu. Žádná jiná rostlina asi nedokáže rozjasnit den ani mysl spolehlivěji. Navíc tuto květinu si s jinou nesplete snad ani úplný botanický ignorant.
marianne.cz

Aromaterapie a kosmetika

Pokud si chcete příjemně odpočinout, přidejte sušené levandulové květy do své koupele. Uvolní se z nich esenciální oleje, díky nimž se vám bude lépe relaxovat. V aromaterapii i kosmetice je zase oblíbený levandulový olej. Má protizánětlivé a antibakteriální vlastnosti, které pomáhají při péči o pokožku a vlasy. Můžete si ho vyrobit, postup není složitý.

Co budete na levandulový olej potřebovat:

  • čerstvé levandulové květy nebo sušené levandulové květy
  • olivový nebo slunečnicový olej
  • sterilizovanou skleněnou nádobu s víčkem

Pokud používáte čerstvé květy, nejprve je opláchněte a nechte je dobře proschnout. Máte-li sušené květy, můžete je použít rovnou. 

Jak na to?

Do sterilizované skleněné nádoby vložte levandulové květy, a to tak, aby byly přibližně do poloviny až tří čtvrtin. Zalijte je olejem (musí být zcela potopené). Uzavřete nádobu a umístěte ji na místo s pokojovou teplotou, určitě ne na přímé slunce.

Nechte květy macerovat nejméně týden až dva. Během této doby občas protřepejte nádobu, aby se složky promísily. Poté přeceďte přes sítko nebo plátýnko do čisté nádoby. Levandulový olej skladujte na temném a chladném místě, třeba v malých skleněných lahvičkách. Přidávejte si ho do koupelí a používejte při masážích.

Mohlo by se vám líbit

Skalničky vydrží, i když pojedete na dovolenou. Obklopte se jejich jemnou krásou

Skalničky, také známé jako alpinky nebo horské rostliny, dokáží dodat i malému koutku zahrady plno barev. Navíc jsou nejen krásné, ale také praktické, protože obvykle vyžadují málo péče a dobře se adaptují na různé podmínky.
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Dobrý nápad
Naši předci dávali rozmarýn do věnců i svých domovů. Měl totiž důležitou symboliku

Naši předci dávali rozmarýn do věnců i svých domovů. Měl totiž důležitou symboliku

Dobrý nápad
Recept na žemlovku: Na téhle by si pochutnaly i naše babičky

Recept na žemlovku: Na téhle by si pochutnaly i naše babičky

Dobrý nápad
KVÍZ: Vesničko má středisková je filmová klasika. Vyzkoušejte, zda ji dobře znáte

KVÍZ: Vesničko má středisková je filmová klasika. Vyzkoušejte, zda ji dobře znáte

Dobrý nápad
Pohánění obruče, tlučení špačka a cvrnkání kuliček. Tyhle hry už děti neznají

Pohánění obruče, tlučení špačka a cvrnkání kuliček. Tyhle hry už děti neznají