Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Řemesla

Modernizace dorazila i do zemědělství: Na farmě sledují traktory satelitem

Na Voticku, v srdci českého venkova, vznikla před několika lety Farma Kačiny, kterou založil Jan Bezděk, majitel pražské digitální agentury. Hledal totiž klid a únik od ruchu velkoměsta, navíc se však rozhodl hospodařit jinak – moderně a s využitím nejnovějších technologií, jako jsou drony.

Jana Bitalová | 26. 06. 2024

Farma Jana Bezděka se specializuje na výrobu prémiového sena a steliva pro dostihové koně. Farma přitom k monitorování a ošetřování polí využívá drony, které například měří množství chlorofylu v rostlinách, aby bylo používání hnojiv co nejideálnější. Traktory jsou zase řízeny pomocí GPS systémů. Obojí umožňuje efektivní a šetrné hospodaření, které minimalizuje spotřebu energie i paliva.

Mohlo by se vám líbit

Užijte si den na farmě! Máme pro vás šest tipů, kam vyrazit za venkovskou pohodou

Vydejte se s rodinou na některou z českých farem a zažijte den v přírodě a navíc se zvířaty. Každá z níže uvedených farem nabízí unikátní zážitky pro děti i dospělé. Vyberte si, která bude pro váš výlet ta pravá.
marianne.cz
Galerie: Farma Kačiny se zaměřuje na seno pro koně

Cesta k farmářství byla nečekaná

Při jedné služební cestě na motorce se Jan Bezděk zastavil u krásného bílého domu obklopeného pastvinami s koňmi. Po krátkém rozhovoru s majiteli zjistil, že je hospodářství na prodej. „Ještě pár let zpátky jsem byl obyčejný kluk z Prahy. Zemědělství mi nic neříkalo. Vše začalo koupí domu s pár hektary pozemků. Ty jsem chtěl nechat spásat ovcemi, abych nemusel sekat trávu. Protože jsem potřeboval krmení na zimu, koupil jsem si traktor s myšlenkou, že jím usuším nějaké seno. A mě se ty hobby projekty vždycky vymknou. Dneska dodáváme seno těm nejlepším tuzemským stájím a dokázali bychom prodat více, než dokážeme sklidit," říká farmář.

Mohlo by se vám líbit

Zachránili přes 300 let starou chalupu s osudem jako z filmu. Je z ní nádherné bydlení!

Někdo by nad starou chalupou zlomil hůl a nechal ji srovnat se zemí. Schmidtovi se naštěstí rozhodli jinak. O tom všem vám poví Ivana, která má navíc zajímavého koníčka...
marianne.cz

Není seno jako seno

Výhodou sena z Farmy Kačiny jsou malé hranaté balíky. Každý z nich obsahuje 18 kg, což je standardní dávka pro jednoho koně na dva dny. S balíky ve stájích často manipulují ženy, ať majitelky koní, jejich ošetřovatelky, trenérky nebo dívky, které ve stájích vypomáhají, přičemž dostat do stájí kulatý balík, který váží přes 300 kg, a ještě najít prostor pro jeho rozdělání, je mnohdy nadlidský úkol. Proto se Jan rozhodl vyrábět balíky, které budou vhodné pro snadnou manipulaci, a zároveň pomohou udržovat správnou krmnou dávku. Kromě toho seno pochází z luk farmy, kde je zaseta speciální směs určená přímo pro koně, která je připravená ve spolupráci s veterináři.

Mohlo by se vám líbit

Starou chalupu opravili s ohledem na moderní požadavky i tradici. Nabízí tak pohodlí i dávnou atmosféru

Autenticita, tradice, odpočinek od městského ruchu… to je to, po čem mnozí lidé touží. Jenže aby byly dodrženy všechny tyto požadavky, je nutné přistupovat k rekonstrukci starých domů opatrné. Příliš dokonalá rekonstrukce a moderní řešení mohou zcela zničit původní charakter.
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Řemesla
Zapomenutá řemesla: Šrotéř, hamerník a další. Jejich náplň práce dnes už neznáme

Zapomenutá řemesla: Šrotéř, hamerník a další. Jejich náplň práce dnes už neznáme

Tradice
Kapličky nebyly jen místem k modlitbě, významů měly víc, než byste možná řekli

Kapličky nebyly jen místem k modlitbě, významů měly víc, než byste možná řekli

Zábava
Kvíz: Princ George slaví narozeniny! Co víte o budoucím britském královi? Otestujte se

Kvíz: Princ George slaví narozeniny! Co víte o budoucím britském královi? Otestujte se

Dobrý nápad
Naši předci dávali rozmarýn do věnců i svých domovů. Měl totiž důležitou symboliku

Naši předci dávali rozmarýn do věnců i svých domovů. Měl totiž důležitou symboliku