Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zahrada

9 tipů, jak snadno a rychle odzimovat zahradu

Info ikona
Jak připravit zahradu na jaro

Jaro je krásné období, kdy se probouzí příroda a zahrada začíná opět ožívat. Ale předtím, než se plně ponoříme do jarního kouzla, je potřeba připravit zahradu na novou sezónu. Následující tipy vám proto ukážou, jak odzimovat zahradu a připravit ji na jaro.

Jana Kantorová | 18. 04. 2023

1. Čištění zahrady 

Prvním krokem při přípravě zahrady na jaro je odstranění všech suchých a mrtvých rostlin, listí a větví, které se nahromadily během zimy. Tento krok je důležitý, protože usnadňuje přístup světlu a vzduchu k zemi a také pomáhá zabránit šíření chorob a škůdců. 

2. Zkontrolujte stav trávníku 

Pokud máte trávník, je nutné ho zkontrolovat a připravit na novou sezónu. Pokud je trávník poškozený nebo v něm roste spoustu plevelu, je potřeba ho odstranit a vyset novou trávu. Pokud je trávník zdravý, stačí ho jen ošetřit a připravit na první sečení. 

Galerie: Jak připravit zahradu na jaro
Mohlo by se vám líbit

3. Kultivace půdy 

Dalším krokem je následně kultivace půdy. Pokud máte zahrádku, můžete ji ručně provzdušňovat a odplevelovat. Pokud máte větší zahradu, můžete použít kultivátor. Pokud máte zahrádku plnou květin, je dobré hnojit ji hnojivem, které obsahuje vysoký podíl dusíku, fosforu a draslíku

4. Zalévání je základ  

Po kultivaci je potřeba zalévat. V zimě zahradu nezaléváme tak často, takže je dobré ji před zaléváním důkladně prohlédnout, abychom zjistili, zda má půda dostatek vlhkosti a není příliš suchá. 

Mohlo by se vám líbit

5. Pohnojte to  

Věděli jste, že kromě hnojení květin můžeme hnojit také trávník. Hnojiva pro trávník jsou často rozdělena podle typu použití. Například hnojiva pro zelený trávník budou mít vyšší obsah dusíku, který pomáhá růstu listů a zelené barvy

6. Sazenice a osiva 

Jaro je ideálním obdobím pro výsadbu nových rostlin, ať už do záhonů nebo květinových nádob. Může také vysévat osiva. Pokud chcete vysázet nové rostliny, je dobré si předem zjistit, které druhy jsou nejvhodnější právě pro vaši zahradu a jakou péči vyžadují. 

7. Zrenovujte zahradní nábytek 

Jaro je také dobrý čas na úpravu zahradního nábytku. Pokud máte dřevěný nábytek, můžete ho ošetřit olejem, aby vydržel déle a vypadával lépe. Pokud máte kovový nebo plastový nábytek, můžete ho jednoduše vyčistit a případně nabarvit. 

Mohlo by se vám líbit

8. Kontrola zahradní techniky 

V neposlední řadě je právě přicházející jaro ideálním obdobím pro kontrolu zahradní techniky, jako jsou například sekačky na trávu, kultivátory nebo postřikovače. Zkontrolujte, zda fungují a nejsou ve zrezivělém stavu. Pokud ne, opravte je nebo je vyměňte. 

9. Pravidelná závlaha 

Posledním krokem je zkontrolovat závlahu. Pokud máte zavlažovací systém, zkontrolujte ho a případně opravte. Pokud zaléváte ručně, zkontrolujte hadice a rozprašovače. 

Tohle je jen stručný průvodce při odzimování zahrady, ale doufáme, že vám při přípravě na jaro pomohl. Je důležité pamatovat na to, že každá zahrada je jiná a vyžaduje individuální přístup, abyste si s příchodem jara mohli konečně vychutnat krásu a radost z vaší krásné a útulné zahrady. 

Mohlo by se vám líbit
Zdroj článku