Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zahrada

Lahodné jahody aneb Červené dary našich zahrádek

Info ikona
Pěstování jahod

Jahody jsou sladké, šťavnaté a osvěžující plody, které jsou oblíbené po celém světě. Nejenže přináší lahodnou chuť a vůni, ale také nabízejí řadu zdravotních výhod. Tyto malé červené plody jsou bohaté na vitamín C, vlákninu a antioxidanty, které mohou podpořit zdraví srdce, snížit záněty a posílit imunitní systém.

Jana Kantorová | 1. 06. 2023

Jahody si můžete snadno vypěstovat na zahradě nebo dokonce na malém balkónu. Ve své podstatě nepotřebují žádné extra zacházení. Stačí voda a slunce. Jahody jsou skvělým doplňkem do smoothie, dezertů, salátů nebo je lze konzumovat samostatně.   

Galerie: Proč si pochutnávat na jahodách?
Mohlo by se vám líbit

Jak pěstovat jahody?  

Lze je pěstovat v různých částech světa, avšak existují určité klimatické a půdní podmínky, které jsou pro jejich úspěšný růst a plodnost ideální. Jahodám se nejlépe daří v oblastech s teplým a mírným podnebím s ideální teplotou mezi 15-25 °C. Skoro celoročně je tak můžete ochutnat ve Španělsku, Itálii nebo v Kalifornii. Ale nebojte i v dalších zemích, kde teploty dosahují ideálu jen v některých měsících, jsou už jahody pěstovány celkem běžně. Úspěšně je lze totiž pěstovat ve sklenících, což odbourá problém s méně příznivým klimatem. 

Mohlo by se vám líbit

Proč si dopřávat jahody?  

Vysoký obsah vitamínu C: Jahody jsou bohatým zdrojem vitamínu C, který podporuje imunitní systém, pomáhá v boji proti volným radikálům a napomáhá tvorbě kolagenu.  

Antioxidanty: Jahody obsahují flavonoidy a antokyany, což jsou silné antioxidanty, které pomáhají chránit tělo před poškozením způsobeným volnými radikály a mohou přispívat k prevenci různých onemocnění.  

Vláknina: Jsou také dobrým zdrojem vlákniny, což přispívá k lepšímu trávení, udržuje hladinu cukru v krvi stabilní a podporuje zdravou stolici.  

Nízký obsah kalorií: Pokud sledujete svou hmotnost, jahody jsou skvělou volbou, protože mají nízký obsah kalorií a jsou přirozeně sladké, což znamená, že je lze konzumovat jako zdravou alternativu ke sladkým dezertům.  

Mohlo by se vám líbit

Pozor, i jahoda “kouše”  

Nevýhodou konzumace jahody mohou být alergické reakce po jejich požití. Objevit se tak mohou například vyrážky, svědění nebo otoky. Dáváte-li dětem jahody poprvé, aby je ochutnali, raději zpočátku sledujte jejich reakci a v případě projevení příznaků alergie se jim raději vyhýbejte. Jahody bývají také mnohdy ošetřovány pesticidy, které se používají k ochraně rostliny před škůdci. Je důležité si vybírat ekologicky pěstované jahody nebo si plody před konzumací pečlivě opláchnout a očistit. Jahody patří mezi přirozeně kyselé ovoce a někteří lidé mohou mít citlivý žaludek. Pokud trpíte pálením žáhy nebo žaludečními potížemi, je vhodné omezit konzumaci jahod nebo je konzumovat v mírném množství.  

Mohlo by se vám líbit

Jahodové smoothie  

 • 2 šálky čerstvých jahod  
 • 1 banán  
 • 1 šálek vanilkového jogurtu 
 • 1/2 šálku mléka  
 • 1 lžička medu (volitelné)  

Postup:  

1. Vložte všechny ingredience do mixéru a mixujte, dokud nedosáhnete hladké konzistence.  

2. Přidejte med, pokud si přejete sladší chuť.  

3. Podávejte okamžitě a ozdobte plátky jahod. 

Mohlo by se vám líbit

Jahodovo-mandlový křehký koláč  

 • 2 šálky jahod (čerstvé nebo mražené) 
 • 1 1/2 šálky hladké mouky 
 • 1/2 šálku mletých mandlí 
 • 1/2 šálku másla (na kostičky) 
 • 1/2 šálku cukru 
 • 1/2 lžičky soli 
 • 1 lžička vanilkového extraktu 
 • Šťáva z 1 citronu 
 • Cukr na posypání (volitelné) 

Postup: 

1. Předehřejte troubu na 180 stupňů C a připravte si koláčovou formu. Můžete ji vymazat máslem nebo vyložit pečicím papírem. 

2. V míse smíchejte mouku, mleté mandle, cukr a sůl. Přidejte kostky másla a vanilkový extrakt. S prsty nebo dvěma vidličkami promíchejte, dokud nezískáte drobivou konzistenci. Rozdělte těsto na polovinu. Jednu polovinu těsta si ponechte stranou. 

3. Druhou polovinu těsta rovnoměrně rozetřete na dně připravené formy. Těsto můžete jemně přitlačit prsty, aby vytvořilo pevnou základnu. 

4. Jahody omyjte a pokud jsou velké, můžete je nakrájet na poloviny. Rozložte je rovnoměrně na těsto ve formě. Pokapejte jahody citronovou šťávou. Na vrchol jahod rozložte zbývající polovinou těsta tak, aby byly vytvořeny křehké kousky těsta. Pokud si přejete, můžete povrch koláče posypat trochou cukru pro karamelizaci. 

5. Koláč vložte do předehřáté trouby a pečte přibližně 35-40 minut, nebo dokud povrch koláče není zlatavý a jahody nejsou šťavnaté. Vyjměte koláč z trouby a nechte ho mírně vychladnout. 

Tip redakce:

Podávejte teplý nebo pokojové teploty. Můžete ho doplnit šlehačkou nebo zmrzlinou, pokud si přejete. 

Mohlo by se vám líbit
Zdroj článku