Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zahrada

Půdu už pro pěstování rostlin potřebovat nebudete. Vyzkoušejte hydroponii!

Hydroponie je moderní metoda pěstování rostlin, která je založená na tom, že se nepoužívá půda. Nahrazuje se totiž roztokem s živinami, jenž dodává rostlinám to, co potřebují. Tento inovativní způsob má mnoho výhod. Pojďte je s námi poznat.

Jana Bitalová | 21. 05. 2024

Hydroponie je založená na živném roztoku a lze tak lze pěstovat bylinky, ovoce i zeleninu. Výhodou je skutečnost, že při hydroponii máte kontrolu nad výživou rostlin v průběhu celého růstu. Kromě toho je efektivnější a má vyšší výnosy. K tomu snižuje riziko výskytu škůdců a onemocnění rostlin. 

Prvním dělením této metody je podle toho, zda se rostliny zasazují do speciálních substrátů (například keramzit), nebo ne. Pokud ano, je jejich úkolem držet kořeny a přivádět k nim zálivku, ale nedodávají živiny. O to se starají trysky nebo kapající dávkovače. U metod bez substrátů se používají aeroponické systémy, kdy tryska stříká na kořeny, i speciální nádoby, u nichž jsou kořeny přímo v živném roztoku.

Info ikona
Hydroponie.

Menší rozpočet není problém, ale…

K hydroponii je potřeba závlahový systém, speciální hnojivo pro tuto metodu, EC a pH metry a samozřejmě také rostlina. Pokud chcete vyzkoušet jen první krůčky hydroponie, které vás nebudou stát moc peněz, začněte s jednoduchými pasivními systémy. 

Pasivní systémy nevyžadují elektřinu, jsou vhodné pro začátečníky a mají nižší cenu i minimální náklady na provoz. Vyžadují ovšem pravidelnou přítomnost pěstitele, aby se o rostliny postaral, takže pokud budete chtít odjet třeba na dovolenou, musí vás někdo zastoupit.

Aktivní systémy využívají cirkulační čerpadlo, což umožňuje perfektní kontrolu nad pěstováním i ponechání rostlin bez dozoru. Aktivní systémy jsou dražší, ale díky automatickému fungování se, zvláště při větším množství rostlin, vyplatí.

Nejefektivnější pěstební metodou je přitom aeroponie. U ní dochází ke vstřebávání mikrokapek živného roztoku s pomocí komor a trysek. Problém ovšem nastává, jakmile vypnou proud a celý systém přestane fungovat.

Hydroponie není snadná metoda, a když s ní začnete, je dobré si neustále zjišťovat nové informace a možnosti. Rozhodně však je zajímavou možností, která patrně v budoucnosti získá ještě větší popularitu, než jaké se těší v současnosti.

Mohlo by se vám líbit

Vertikální zahrada: Pěstujte květiny, zeleninu a ovoce, i když nemáte moc místa

Máte jen malou zahrádku nebo balkon, a přesto byste se rádi pustili do zahradničení? Pak bude ideální vertikální způsob, který využije každý prostor. Vypěstujete si tak květiny, zeleninu i ovoce.
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Zahrada
Slimáky nakrmte ovesnými vločkami, pak už nebudou mít chuť na vaše rostliny

Slimáky nakrmte ovesnými vločkami, pak už nebudou mít chuť na vaše rostliny

Zahrada
Zenová zahrada nebo balkon: Dopřejte si klid a harmonii pro maximální odpočinek

Zenová zahrada nebo balkon: Dopřejte si klid a harmonii pro maximální odpočinek

Zahrada
Veronika Arichteva radí, jak si na zahradě zařídit dokonalé letní kino

Veronika Arichteva radí, jak si na zahradě zařídit dokonalé letní kino

Zahrada
Aksamitník, neboli afrikán: Opravdu odpuzuje slimáky, nebo jde o mýtus?

Aksamitník, neboli afrikán: Opravdu odpuzuje slimáky, nebo jde o mýtus?