Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Dobrý nápad

Zelenina levně: Jak znovu vypěstovat zeleninu ze zbytků?

Info ikona
Pěstování vlastní zeleniny

Věděli jste, že můžete znovu vypěstovat zeleninu ze zbylých částí nebo odkrojků zeleniny, kterou jste koupili v obchodě? Nezabere to tolik času, není potřeba příliš zručnosti ani nepotřebujete horu trpělivosti jako je tomu třeba při pěstování zeleniny ze semínek nebo mladých rostlin. Poradíme vám, jak na to.

Jana Kantorová | 31. 03. 2023

Je to ve své podstatě jednoduché a velmi rychlé. Když to vezmete kolem a kolem, tak vlastně můžete i ušetřit. Vyzkoušejte proto tuhle jednoduchou metodu, která vám umožní znovu vypěstovat zeleninu z odřezků, které máte již po ruce a za běžných okolností by skončili v koši nebo lépe na kompostu.  

Galerie: Pěstování zeleniny z odřezků

Poznejte ten jednoduchý trik  

Metoda je opravdu jednoduchá a platí pro celou řadu zeleniny. Když krájíte zeleninu při vaření, pak si odložte pár centimetrů spodní kořenové části stranou. Pak právě tuto část umístěte do mělké skleněné nádoby naplněné vodou. Misku pak dejte na parapet nebo jiné místo, kde je dostatek světla. Už za pár dní byste měli vidět, že se objevuje nový růst.  

Každých pár dní měňte vodu, protože kalná voda takovému pěstitelství nesvědčí. Je totiž hnízdištěm bakterií a může způsobit, že vám zelenina shnije. Většina druhů zeleniny (například cibule) dobře rostou i ve skleněných nádobách, jakmile se objeví dostatečně silné a dlouhé kořeny, zkuste “sazeničku” přenést do půdy.  

Mohlo by se vám líbit

Co můžete pěstovat? 

Vlastně většinu zeleniny, která je prodávána se "kmenem" nebo kořenem.

Tyto jsou nejjednodušší a nejčastější: 

  • jarní cibulka 
  • saláty 
  • pórek 
  • zelí 
  • pak-choi 
  • listy řepy a mrkve (pro tento způsob si ponecháte vrchní část na namočení ve vodě) 
  • fenykl 
  • citronová tráva  
Mohlo by se vám líbit

Metoda přímého zasazení 

Některé druhy se ale lépe chytí přímo tak, že řez zasadíte rovnou do hlíny. Třeba česnek můžete vypěstovat z jednoho stroužku tak, že jej zasadíte přímo kořenem dolů. 

A co brambory? Bramboru nakrájejte na kousky. Ty nechte přes noc vysušit a pak je zasaďte do hlíny alespoň 15 centimetrů hluboko a zhruba 1 metr od sebe.    

Zázvor pak vypěstujete podobným způsobem. Odeberte lalok a zasaďte ho zhruba 10 centimetrů hluboko do půdy s uzly směřujícími nahoru. 

Mohlo by se vám líbit

Kde nejlépe sázet?  

Jednou z nejlepších věcí na této metodě je, že umožňuje vytvořit zelinářskou zahrádku kdekoliv máte místo. Jarní cibulka a česnek jsou ideální na pěstování v květináčích, stějně jako salát. Jen se ujistěte, že je častěji zaléváte, protože půda v květináčích může snadno vyschnout. 

Větší zelenina, jako jsou brambory, pórek a pak-choi, by měla být přímo zasazena do záhonů na zeleninu, protože potřebují více místa k rozšíření. 

Mohlo by se vám líbit
Zdroj článku