Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zábava

AZ-kvíz nanečisto: Jak dobrý máte všeobecný přehled?

A jako Anna, C jako cibule, D jako datel. Vžijte se na chvíli do kůže soutěžících v AZ-kvízu.

Tereza Čaladi | 26. 05. 2023

Vědomostní a strategická hra AZ-kvíz zaměřená na všeobecný přehled patří k těm nejoblíbenějším v České republice a také k největším držákům. Vysílá se totiž již 26 let! Nepředpokládáme tedy, že byste ji neznali, ale i tak na začátek zopakujeme pravidla.

Mohlo by se vám líbit

KVÍZ: Slova, která člověk snadno vysloví, ale při jejich psaní se zamyslí. Nachytají vás, nebo ne?

Český jazyk je krásný, ale zároveň trochu náročný. Existují v něm totiž výrazy, u nichž se snadno pozastaví i sami Češi. Zjistěte, jak jste na tom s českými záludnostmi vy.
marianne.cz

Jak se hraje AZ-kvíz

V AZ-kvízu jsou vždy dva soutěžící, kteří se pravidelně střídají ve volbě otázek. Vybírají si přitom z pyramidy, na které je 28 políček a pod každým se skrývá nějaká otázka. Když odpoví daný soutěžící správně, políčko se zbarví jeho barvou (oranžovou, či modrou). Pokud nezná odpověď, může otázku zodpovědět soupeř a získat jeho políčko. Když otázku nezodpoví nikdo, políčko se zbarví černě. Tato políčka mohou soutěžící v dalším kole zvolit znovu a dostanou tak otázku, na kterou musí odpovědět ANO-NE (jiné otázky jsou koncipované jako otevřené s úvodními písmeny). Když zodpoví otázku správně, políčko získají; když ne, automaticky jej získá soupeř.

Soutěž se přitom dělí na několik kol. V prvním, semifinále, proti sobě stojí dvakrát dva soutěžící. V tomto kole přitom volí z 28 políček pyramidy označených číslicemi. Ve finále proti sobě stanou vítězové prvního kola a volí z pyramidy označené písmeny od A do Z (ano, i proto AZ-kvíz). Vždy při volbě písmene přitom musí říct slovo, které má na začátku zvolené písmeno, aby nedošlo k záměně písmen. Výherce tohoto kola následně postupuje do takzvaného „bankomatu“. Zde má před sebou šestiúhelník o 19 polích, na němž se sám pohybuje kurzor. Ten může třikrát zastavit. Vidí přitom všechna políčka v šedé barvě ale diváci je vidí v následujících: v šedobílé (ta skrývá 100 Kč, nebo 500 Kč), modré (1000 Kč, či 20000 Kč), oranžové (5000 Kč) nebo červené (pro zvláštní prémii). Nejvyšší výhrou za celou historii AZ-kvízu, která kdy byla vyplacena, byla v roce 2014 výhra v hodnotě 27 000 Kč.

Zadařilo se vám v kvízu?

Pokud jste měli v kvízu výsledek 10 z 10 a nyní přemýšlíte o tom, že se přihlásíte, musíme vás varovat. Do soutěže se nedostává tak snadno, jak se na první pohled může zdát.

Po podání přihlášky totiž musíte projít poměrně přísným konkurzem, který absolvuje asi 200 účastníků denně. Jeho první část tvoří písemné testy totožné s finálovým kolem AZ-kvízu. Následuje ústní pohovor a až poté případné přihlášení do soutěže.

Další soutěže na všeobecný přehled

Pokud jste si to tedy rozmysleli, máme pro vás tipy na vědomostní soutěže a hry, u kterých se můžete pobavit i doma. Jako například deskovky Kdo ví?, Mozkovna nebo Vědomosti v kostce. Pak můžete vyzkoušet například knihu Malá velká kniha kvízů, která obsahuje otázky z různých oborů, nebo Zábavné kvízy pro každý věk. Jednou z nejsnazších podob jsou přitom aplikace v telefonu. Z těch můžeme určitě doporučit Kvízuj, která se skládá z českých znalostních kvízů. A pokud byste se přeci jen chtěli se svými znalostmi ukázat před ostatními, ale na AZ-kvíz si úplně netroufáte, je optimální vyrazit na hospodský kvíz s vašimi přáteli.

Mohlo by se vám líbit

KVÍZ: Jak dobře znáte česká přísloví?

„Co oči nevidí, to srdce nebolí.“ „Pes, který štěká, nekouše.“ „Kdo jinému jámu kopá, sám do ní padá.“ To jsou jedny z nejznámějších přísloví. Vyznáte se ale i v těch méně známých? Dokážete je doplnit? A víte, co jednotlivá přísloví vlastně znamenají? To můžete zjistit v našem kvízu.
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Zábava
Kvíz: Představitel Harryho Pottera Daniel Radcliffe slaví narozeniny. Jak dobře znáte postavu mladého čaroděje?

Kvíz: Představitel Harryho Pottera Daniel Radcliffe slaví narozeniny. Jak dobře znáte postavu mladého čaroděje?

Zábava
Kvíz: Princ George slaví narozeniny! Co víte o budoucím britském královi? Otestujte se

Kvíz: Princ George slaví narozeniny! Co víte o budoucím britském královi? Otestujte se

Zábava
Horoskop od 22. července 2024: Býci by si měli ověřovat informace, Blíženci se soustředit na úspěch

Horoskop od 22. července 2024: Býci by si měli ověřovat informace, Blíženci se soustředit na úspěch

Zábava
Úplněk 21. července 2024 podle čísel a hvězd: Nenechte se vyprovokovat a věnujte se svému tělu

Úplněk 21. července 2024 podle čísel a hvězd: Nenechte se vyprovokovat a věnujte se svému tělu