Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zábava

Knížky, které se nám v roce 2023 zaryly pod kůži

Už jsme to zmiňovaly mnohokrát. Čtení nás v redakci jednoduše baví! A tak jsme se na sklonku roku ohlédly do našich „čtenářských deníčků“ a zavzpomínaly na knížky, které se nám zaryly pod kůži.

Úkol zněl jasně, odpovězte na dvě anketní otázky: Kniha, kterou právě čtete? Kniha, která se vám v roce 2023 zaryla pod kůži? A tady jsou odpovědi naší redakce:

Lucie Zídková, editorka

1. Václav Havel očima puzuka, pižďucha a nakyslíka od Tomáše Němečka. Děti ji dostaly k Vánocům a mě moc baví číst ji s nimi a vyprávět jim o tom, co pro moji generaci Václav Havel znamenal.

2. Staré odrůdy od Ewalda Arenze. Tichý příběh o dvou "divných" ženách, které jsou normálnější než všichni ti "normální" lidi kolem nich. Vůně podzimní hlíny a tlejícího listí, kapičky rosy na vinných listech a ranní mlha, která vypadá beznadějně, ale pak se zvedne a léto je zase zpátky, ještě na chvíli. Kniha, ve které hraje velkou roli ticho, kniha, která rozumí zmatkům, zranění a tíze mládí i stáří.

Mohlo by se vám líbit

Co skrývají knihovny známých osobností a jaká tajemství o svých majitelích prozrazují?

Řekni mi, co čteš, a já ti řeknu, jaký jsi! Naše knihy a knihovny reflektují naše zájmy, slovy básníka jsou oknem do naší duše. Co skrývá knihovna Magdy Vašáryové? A jaké knihy vlastní Vladimír Franz?
marianne.cz

Eva Kadavá, lifestyle redaktorka

1. Svátky mám naplněné návštěvami a cestováním, takže knihy musejí počkat až na rok 2024. Snad se za to na mne nebudou příliš zlobit, ale věřím, že jim je na nočním stolku dobře.

2. Podařilo se mi pokořit všech takřka 700 stran Bílé vody Kateřiny Tučkové i si udělat vlastní názor na Les v domě Aleny Mornštajnové. Aha moment mi však přinesly knihy psycholožky Šárky Mikové. Díky její Teorii Typů porozumíte lépe nejen svým dětem, ale i sama sobě.

Alžběta Rybářová, online editorka

1. Mám nemoc, kterou jsem pojmenovala jako chronický rozčítač nových knížek. A tak aktuálně čtu Mozaiku duše od Tomáše Kvapilíka, Ájurvéda & jóga pro ženy od Zuzany Klingrové, Mladík/Událost od Annie Ernaux a také knihu Severka, kterou jsem našla pod vánočním stromečkem. Doufám, že všechny zmíněné knížky do konce letošního roku dočtu a rok 2024 otevřu s čistým čtenářským štítem.

2. Vždy na mě neuvěřitelně působí knihy od Petry Dvořákové. A jinak tomu nebylo ani s její podzimní novinkou Pláňata. Mým osobním objevem roku 2023 je ale francouzská spisovatelka Annie Ernaux. Trošku se stydím, že jsem se s knížkami od této držitelky Nobelovy ceny za literaturu setkala až nyní.

Mohlo by se vám líbit

Spisovatelka Kateřina Pantovič: „Píšu o životě a v něm se zkrátka smrt dříve nebo později objeví.“

Spisovatelka Kateřina Pantovič patří k vyhledávaným autorkám, které píší s lehkostí a humorem. Aktuálně na pultech knihkupectví můžete najít rovnou dvě její novinky. Knihu pro děti s názvem Mína a náhodní kolemjdoucí a beletrii Josefíně všichni lžou. Jaký má Kateřina při psaní rituál? A kdy naposledy někomu zalhala?
marianne.cz

Monika Majarová, grafička

1. Ježíšek mi nadělil krásnou knížku Manuál stylu a designu pro každý domov

2. Jednoznačně knížka Historky z Tinderu! Autorka pobavila a totálně mi mluvila z duše.

Tereza Čaladi, online redaktorka

1. Momentálně jsem se začetla do Půlnoční knihovny, která mě nadchla už, když mi o ní můj kamarád v létě vyprávěl. Její hlavní hrdinka Nora nemá zrovna nejlepší životní období a knihy v půlnoční knihovně jí umožňují ukázat, jak by její život vypadal, kdyby některá rozhodnutí ve svém životě udělala jinak. Musím říct, že i mě uchvátila a jsem ráda, že jsem si na ni mezi svátky konečně našla čas.

2. Zde musím navázat na svou kolegyni Máju. Letos jsem se opravdu pobavila u knížky Svatební historky od Lucie Macháčkové, která je pokračováním výše zmíněných Historek z Tinderu. Líbí se mi, že ukazuje variabilitu vztahů a to, že i když všechny neskončí u oltáře, neznamená to, že jsou neúspěšné.

Sabina Olijve, produkční

1. Právě čtu první díl Harryho Pottera v angličtině, který jsem dostala k narozeninám od skvělých kolegů z Marianne. Kniha je doplněna krásnými ilustracemi a interaktivními papírovými prvky, které skvěle doplňují kouzelnou atmosféru příběhu.

2. Asi mě nejvíce oslovila kniha Pět jazyků lásky, kterou jsme si navzájem četli s přítelem na naší letní dovolené na španělské Menorce. Myslím, že porozumět jazyku lásky vašeho protějšku je základ. 

Zdroj článku

Související články

Zábava
Nejočekávanější filmy léta 2024: Těšit se můžete na novou Marvelovku i policejní komedii s Willem Smithem

Nejočekávanější filmy léta 2024: Těšit se můžete na novou Marvelovku i policejní komedii s Willem Smithem

Zábava
Kvíz: Jak dobře znáte pořádkumilovnou Monicu ze seriálu Přátelé? Otestujte své znalosti

Kvíz: Jak dobře znáte pořádkumilovnou Monicu ze seriálu Přátelé? Otestujte své znalosti

Zábava
Kvíz: Znáte základní anglické fráze? Otestujte své znalosti před letní dovolenou v zahraničí

Kvíz: Znáte základní anglické fráze? Otestujte své znalosti před letní dovolenou v zahraničí

Zábava
Kvíz: Poznáte znamení zvěrokruhu podle povahových rysů? Otestujte své astro znalosti

Kvíz: Poznáte znamení zvěrokruhu podle povahových rysů? Otestujte své astro znalosti