Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zábava

Kvíz: Znáte původní konce klasických pohádek? Některé vás velmi překvapí

Všichni milují pohádky, protože jsou krásné, plné radosti a naděje a vždy můžeme očekávat šťastný konec. To platí alespoň pro příběhy z dílny Walta Disneyho, které jsou navíc plné veselých písniček. Původní verze pohádek jsou ale trochu jiné. Ne vždy se dočkáme šťastného konce, a když už je zlo potrestáno, bývá to dost morbidním způsobem. Znáte originální verze z pera Hanse Christiana Andersena nebo bratří Grimmů?

 

Asi nejznámější autoři dětských pohádek jsou bezpochyby bratři Grimmové. Nešlo ale ani tak o autory, jako spíše o sběratele lidových klasických německých pohádek. Jejich sbírka s názvem Pohádky bratří Grimmů se stala základem folkloristiky a příběhy jako Sněhurka, Popelka nebo Locika jsou dodnes zpracovávány v nejrůznějších verzích. Opomenout nemůžeme ani slavného dánského spisovatele Hanse Christiana Andersena, který patří mezi nejvýznamnější světové pohádkáře. I jeho pohádky se staly klasikou a náměty můžeme vidět ve spoustě zpracování. Mezi ty nejznámější patří Ošklivé káčátko, Princezna na hrášku nebo Malá mořská víla. Drobnou zajímavostí je, že Andersen byl údajně pedofil a svou lásku k dětem vyjadřoval právě tvorbou pohádek.

Mohlo by se vám líbit

KVÍZ: Období pohádek se blíží. Vyznáte se v zastaralých výrazech, které se v nich používají?

Zastaralá slova jsou ta, která se používala v minulosti běžně, ale dneska už se nepoužívají vůbec, či pouze výjimečně. Během roku se s nimi setkáme málokdy, například když čteme literaturu z minulých století. Ovšem okolo Vánoc se s nimi setkáme poměrně často. Kromě starší literatury se totiž objevují i v pohádkách.
marianne.cz

Pohádka o kanibalismu vznikla během děsivého hladomoru 

Kromě pohádek o princeznách obsažených v kvízu, je určitě žádoucí zmínit se i o jiných, které jsou notoricky známé a přitom nevíme, jak a proč vznikly a na jakém základu stojí. Koho by například napadlo, že Jeníček a Mařenka není jen výplodem bujné a zvrácené fantazie tehdejšího folkloru, ale že stojí na skutečných základech. Příběh je zasazen do roku 1314, kdy Evropu sužoval hladomor. A to tak velký, že běžně docházelo ke kanibalismu, matky opouštěly své děti, protože je neměly, jak uživit, nebo je rovnou zabily a snědly. Tato pohádka se prý začala vyprávět dětem, aby nechodily samy do lesa, protože by je tam mohl někdo sníst.

Pohádka Kráska a zvíře má reálný a smutný základ 

Kráska a zvíře je romantický příběh o tom, že láska překoná vše a že na vzhledu nezáleží. Původně se však jednalo o příběh vycházející ze skutečných událostí, a sice o muži jménem Petru Gonsalvus, který se narodil v roce 1537. Trpěl vzácným onemocněním hypertrichózou – tedy nemocí zvanou vlkodlačí syndrom. Měl skutečně těžký život, nicméně osud to zařídil tak, že mu královna vybrala manželku, která se za něj musela provdat. Patrně se do muže porostlého vlasy po celém těle včetně obličeje zamilovala a byli spolu 40 let. S jejich 7 dětmi však byli vláčeni po Evropě jako forma zábavy, protože i někteří jejich potomci trpěli stejným onemocněním.

Nyní se ale již pojďme podívat na pět nejznámějších pohádek o princeznách. Zjistěte, kolik toho o nich víte a zda znáte originální konce. V galerii pak najdete doplněné informace a zajímavosti z příběhů pohádek obsažených v kvízu. To si však prohlédněte až po testu!

Podívejte se do galerie a zjistěte další zajímavé detaily z originálních verzí slavných pohádek.
Zdroj článku

Související články

Zábava
Horoskop od 17. června: Berani se mají vrhnout do neznáma, Panny naslouchat intuici

Horoskop od 17. června: Berani se mají vrhnout do neznáma, Panny naslouchat intuici

Zábava
Kvíz: Milujete seriály? Zkuste poznat kultovní pořady z 90. a nultých let podle jediné fotky

Kvíz: Milujete seriály? Zkuste poznat kultovní pořady z 90. a nultých let podle jediné fotky

Zábava
Nejočekávanější filmy léta 2024: Těšit se můžete na novou Marvelovku i policejní komedii s Willem Smithem

Nejočekávanější filmy léta 2024: Těšit se můžete na novou Marvelovku i policejní komedii s Willem Smithem

Zábava
Kvíz: Jak dobře znáte pořádkumilovnou Monicu ze seriálu Přátelé? Otestujte své znalosti

Kvíz: Jak dobře znáte pořádkumilovnou Monicu ze seriálu Přátelé? Otestujte své znalosti