Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zábava

KVÍZ: Přijímačky na SŠ mají letos nová pravidla. Jak byste si u nich vedli?

Info ikona
test

Pokud máte doma deváťáka, nejspíš jste teď doma ve fázi finálního rozhodování, na kterou školu přihlášku podat, a víte, co vše přijímačky na střední obnáší. V případě, že ne, můžete to zjistit a i si pár otázek z přijímaček vyzkoušet.

Tereza Čaladi | 25. 01. 2024

Možná si také pamatujete ten pocit z konce základky, kdy jste se rozhodovali, kam dál. Právě ten momentálně zažívá spoustu deváťáků, do 20. února totiž musí mít odevzdané přihlášky na střední školy. Děti, které se hlásí na umělecké či sportovní školy, si teď v lednu procházely talentovými zkouškami. Většinu z nich čekají jednotné přijímačky na střední školy, a to v dubnu. Jak vypadaly ty v minulých letech?

Nový rok, nová pravidla

V loňském roce byl obrovská přetlak dětí a mnoho z nich se nedostalo na školy, na které chtěly. Děti byly tak ještě více nervózní a pod tlakem. Pro letošní rok vznikla snaha tomu zabránit. A to následujícími změnami:

  • Přihlášky se podávají na tři školy

V loňském roce mohly děti podat přihlášku na dvě školy a na jednu školu s talentovými zkouškami. Nyní to jsou tři školy a k tomu dvě školy s talentovkami.

  • Prioritizace škol

Na první místo se dává škola, kam chtějí děti nejvíce. Pokud se na ni dostanou, musí tam nastoupit. Pokud ne, musí nastoupit na tu, kterou si daly jako druhou, a pokud se nedostanou ani tam, nastoupí na školu, kterou si zapsaly jako třetí.

  • Možnost podání přihlášky v digitální podobě

Podání přihlášky by mělo být jednodušší především pro samotné uchazeče. V novém systému DIPSY je možné podat přihlášky elektronicky na základě prokázání totožnosti s využitím prostředku pro elektronickou identifikaci (eObčanka, bankovní identita aj.) včetně napojení na registr škol a obyvatel.

Mohlo by se vám líbit
Zdroj článku