Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zábava

Kvíz: Jak dobře znáte písně ze slavných snímků? Otestujte své filmové znalosti

Hudba tvoří nedílnou součást všech filmových snímků. Ačkoliv si to častokrát neuvědomujeme, je to právě ona, která dokáže dokonale dokreslit scénu, na kterou se právě díváme. Pokud patříte mezi filmové fanoušky, určitě znáte písně, které se v některých kultovních snímcích objevují. Otestujte své znalosti a zkuste získat plný počet bodů.

Aneta Akgül | 6. 06. 2024

Jakou roli hraje hudba ve filmech?

Hudba a soundtrack ve filmech mají klíčovou roli, která přesahuje pouhé doplnění obrazu či podkreslení scén. Jsou jakýmsi emocionálním průvodcem, který diváka provází příběhem a prohlubuje jeho prožitek.

První, co hudba ve filmu dokáže, je nastavit atmosféru. Už samotné úvodní tóny mohou diváka vtáhnout do světa, který se na plátně odvíjí. Například dramatická hudba vytváří napětí a očekávání, zatímco veselé melodie přinášejí radost a lehkost. Další důležitou funkcí hudby je zdůrazňování emocí postav a událostí. Když se postava ocitne ve smutné situaci, dojem může ještě zesílit díky dojemné hudbě, která diváka přiměje vcítit se do situace. Naopak, akční scény díky razantní hudbě působí ještě více dynamicky a napínavě.

Soundtrack také velmi často navazuje na různé kulturní a historické kontexty. Hudba je mnohdy prostředkem, který propojuje diváka s určitou érou, místem nebo dokonce sociálními problémy, které jsou ve filmu zobrazeny.

Mohlo by se vám líbit

Kvíz: Jak dobře znáte loga známých značek, která vídáte téměř denně?

Vídáte je na denní bázi téměř všude, kam se podíváte. Loga známých značek jsou nedílnou součástí marketingu firem, které se díky nim zapíšou do paměti populace. Otestujte se, jak dobře tato loga znáte, a zda dokážete určit, kterým značkám patří.
marianne.cz

Nakonec, hudba má také schopnost zanechat v divákovi silný dojem, který přetrvá i po skončení filmu. Při poslechu známého motivu se může člověk okamžitě vrátit k emocím, které prožíval při sledování filmu, což určitým způsobem prohlubuje jeho vazbu k danému dílu. Právě proto je volba hudby a písní k filmům tak důležitá. Jen si vzpomeňte například na píseň My heart will go on, při jejímž poslechu se v představách dostaneme zpět na potápějící se Titanic a znovu prožíváme osud tragické lásky Jacka a Rose. Jakmile zase slyšíme píseň Sladké mámení, pravděpodobně se nám vybaví typické pohyby, které v rámci choreografie ve snímku S tebou mě baví svět předváděla Zdena Studénková.

Mohlo by se vám líbit

Kvíz: Od Přátel po Big Bang Theory. Jak dobře znáte slavné sitcomy?

Kdo by neměl rád sitcomy? Situační komedie nám dávají možnost na dvacet minut vypnout starosti a od srdce se zasmát. Existuje jich celá řada, některé jsou více úspěšné, některé méně, každopádně jen pár se jich dostalo v poslední době do širšího povědomí. Pojďme se podívat, které můžeme sledovat stále dokola a zda je dobře znáte.
marianne.cz

Otestujte se v zábavném kvízu!

Pokud se vám kvíz nezobrazuje, klikněte zde.

Zdroj článku

Související články

Zábava
Červnový úplněk podle čísel a hvězd: Dopoledne pozor na agresivitu, večer raději zůstaňte doma

Červnový úplněk podle čísel a hvězd: Dopoledne pozor na agresivitu, večer raději zůstaňte doma

Zábava
Princ William slaví 42. narozeniny: Podívejte se na jeho nejhezčí momenty s Kate a dětmi

Princ William slaví 42. narozeniny: Podívejte se na jeho nejhezčí momenty s Kate a dětmi

Zábava
Kvíz: Jak dobře znáte britskou královskou rodinu? Otestujte své znalosti o monarchii

Kvíz: Jak dobře znáte britskou královskou rodinu? Otestujte své znalosti o monarchii

Zábava
5 důvodů, proč si přečíst červencovou Marianne

5 důvodů, proč si přečíst červencovou Marianne