Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zábava

Filmové tipy podle redakce: Kterých 5 snímků by vám letos nemělo uniknout na filmovém festivalu v Karlových Varech?

Blíží se jedna z nejočekávanějších akcí roku – Mezinárodní filmový festival v Karlových Varech. Kromě hvězd na červeném koberci, nádherných rób a doprovodného programu se samozřejmě těšíme na gró celého festivalu, tedy filmové novinky. Redakce Marianne pro vás vybrala pět z nich, které by vám letos rozhodně neměly uniknout.

Aneta Akgül | 30. 05. 2024

58. Mezinárodní filmový festival v Karlových Varech se blíží

Spolu s festivaly v Cannes, Berlíně, Benátkách a Tokiu se Mezinárodní filmový festival v Karlových Varech řadí mezi nejdůležitější kinematografické události roku. Historie akce sahá až do roku 1946, kdy se konal první ročník v Mariánských Lázních. O rok později byl přesunut do Karlových Varů, kde se koná dodnes. Pravidelně se zde setkávají filmoví profesionálové, hollywoodské hvězdy a diváci z celého světa. Každoročně jsou na festivalu promítány desítky celovečerních filmů a několik krátkých snímků z celého světa. V rámci festivalu probíhá také několik soutěží, kde mohou kvalifikované filmy získat různá ocenění. Jedná se například o hlavní soutěž, soutěž Proxima, cenu prezidenta MFF Karlovy Vary a další. Redakce Marianne pro vás vybrala 5 snímků, které by vám na letošním KVIFFu rozhodně neměly ujít.

Mohlo by se vám líbit

Kvíz: Od Přátel po Big Bang Theory. Jak dobře znáte slavné sitcomy?

Kdo by neměl rád sitcomy? Situační komedie nám dávají možnost na dvacet minut vypnout starosti a od srdce se zasmát. Existuje jich celá řada, některé jsou více úspěšné, některé méně, každopádně jen pár se jich dostalo v poslední době do širšího povědomí. Pojďme se podívat, které můžeme sledovat stále dokola a zda je dobře znáte.
marianne.cz

Světýlka od Beaty Parkanové

Ve zmiňované hlavní soutěži se letos o cenu utká hned 12 snímků ze všech koutů světa. Jedním z nich bude film Světýlka české režisérky Beaty Parkanové, jež na filmovém festivalu v roce 2022 získala cenu za nejlepší režii ve filmu SlovoSvětýlka, který má světovou premiéru právě na letošním ročníku festivalu v Karlových Varech, je drama vypovídající o krizi a rozpadu rodiny očima šestileté Amálky. V hlavních rolích se představí Mia Bankó, Martin Finger, Veronika Žilková, Elizaveta Maximová a další.

Mord debutujícího režiséra Adama Martince

Druhým snímkem z České republiky, který se objeví v hlavní soutěži, je film Mord, který má na svědomí debutující režisér Adam Martinec. Ten zavede diváky na tradiční rodinnou zabíjačku, na kterou se hlavní hrdina Karel těší celý rok. Tato obvykle veselá událost je ale tentokrát úplně jiná, jelikož si s sebou každý host přinese nějaké nemilé tajemství. Diváci se mohou ve snímku těšit na břitký humor, ale i podivuhodně trefnou studii české nátury, kterou se režisérovi díky barvitému popisu postav povedlo dokonale popsat.

Cizinec, jehož má na svědomí režisér Zhengfan Yang

Film Cizinec má neobvyklý původ. Jedná se o spojení USA, Číny, Nizozemska, Norska a Francie. Čínský režisér Zhengfan Yang představí epizodický snímek, který se odehrává v hotelovém pokoji, v němž je každý tak trochu cizincem. Každá epizoda filmu představuje jiný příběh, přičemž všechny z nich spojuje právě hotelový pokoj a dějové linky jednotlivých hostů, jejichž domovinou je Čína. Diváci se tak mohou těšit na několik osudů zasazených do jednoho filmu plného humoru, dojetí, ale i tajemství.

Mohlo by se vám líbit

Kvíz: Poznáte dětské hvězdy z filmů a seriálů z 90. let podle jejich současné podoby? Některé se změnily k nepoznání

Devadesátky jsou v posledních letech neuvěřitelně v kurzu. Odehrály se už dostatečně dávno na to, abychom z nich mohli nostalgicky vytáhnout trendy, účesy i styl. A také dostatečně dávno na to, aby se tehdejší dětští herci stihli změnit k nepoznání. Udělejte si náš kvíz, zavzpomínejte na tehdejší slavné filmy, seriály a pořady a zjistěte, zda ještě poznáte malé hvězdičky.
marianne.cz

Trans Memoria z dílny Victorie Versau

Švédsko-francouzský snímek Trans Memoria je dokumentární deník ze života režisérky snímku Victorie Versau, která se ve svých memoárech vrací do roku 2012, kdy v Thajsku podstoupila změnu pohlaví. A ačkoliv to byl moment, kterého se nemohla dočkat, krátce po operaci přišly pochybnosti umocněné smrtí její tehdejší přítelkyně. Velice zajímavý a osobní příběh popisuje proces utváření vlastní identity a zkoumání toho, co dělá ženu ženou.

Ema a smrtihlav od režisérky Ivety Grófové

Drama slovenské režisérky Ivety Grófové je adaptací na stejnojmennou knihu Petra Kryštůfka. Diváky zavede do dramatické éry válečného Slovenska, konkrétně do 40. let, kdy zde panoval vzestup nacionalismu. Hlavní hrdinka, maďarská vdova Marika, se i přes svou snahu o bytí v ústraní dostává do centra pozornosti hned dvou mužů – německého nacistického důstojníka a kapitána slovenské Hlinkovy gardy. 129 minut dlouhý snímek vtáhne diváky do atmosféry tehdejší doby, která nebyla pro nikoho jednoduchá.

Zdroj článku

Související články

Zábava
Horoskop od 17. června: Berani se mají vrhnout do neznáma, Panny naslouchat intuici

Horoskop od 17. června: Berani se mají vrhnout do neznáma, Panny naslouchat intuici

Zábava
Kvíz: Milujete seriály? Zkuste poznat kultovní pořady z 90. a nultých let podle jediné fotky

Kvíz: Milujete seriály? Zkuste poznat kultovní pořady z 90. a nultých let podle jediné fotky

Zábava
Nejočekávanější filmy léta 2024: Těšit se můžete na novou Marvelovku i policejní komedii s Willem Smithem

Nejočekávanější filmy léta 2024: Těšit se můžete na novou Marvelovku i policejní komedii s Willem Smithem

Zábava
Kvíz: Jak dobře znáte pořádkumilovnou Monicu ze seriálu Přátelé? Otestujte své znalosti

Kvíz: Jak dobře znáte pořádkumilovnou Monicu ze seriálu Přátelé? Otestujte své znalosti