Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zábava

Vzhůru do Brna! Těšte se na funkcionlistické skvosty i gastronomické zážitky

Brno! Druhé největší město naší republiky bývá terčem nejapných žertů a posměšků. Nutno ale dodat, že nevybíravé fóry říkají především ti, kteří Brno ještě nikdy nenavštívili. Pokud do Brna zavítáte bez stereotypů a předsudků, rázem zjistíte, že jde o město plné kulturních krás a gastronomických zážitků.

Pokud existuje jedna pozitivní věc, kterou s sebou pandemie koronaviru přinesla, pak je to cestování po České republice. V dobách, kdy byly hranice uzavřené, jsme konečně otevřeli oči a pochopili, že i v naší rodné zemi existuje nespočet krásných památek, které stojí za návštěvu. Naštěstí tento trend cestování po Česku přetrvává, a tak mnoho z nás plánuje ryze českou letní dovolenou nebo prodloužený víkend. Poznáváte se mezi těmito lidmi? Pak na svůj seznam vysněných míst nezapomeňte připsat také Brno. Nebudete litovat!

Mohlo by se vám líbit

Tipy na výlet: Hrady a zámky z českých pohádek

Startuje turistická sezóna, hrady a zámky otevírají své brány. Máme za sebou mrazivou zimu, která měla i svá pozitiva. Dlouhé zimní večery jsou totiž ideální pro sledování filmů a milovníci pohádek z nich mohou čerpat nápady na výlety plné krásných míst, které stojí za návštěvu.
marianne.cz

(Ne)známé vily

Když se řekne architektura a Brno, většina z nás si vybaví pohled na funkcionalistický skvost, tedy vilu Tugendhat. Nejslavnější brněnskou vilu objevíte ve čtvrti Černé Pole, které kraluje už od roku 1930. Pokud si na návštěvu vily děláte zálusk, na nic nečekejte a rovnou si rezervujte vstupenky. A když říkáme, abyste na nic nečekali, pak to myslíme vážně. Vzhledem k velkému zájmu o návštěvu vily je běžné, že jsou vstupenky vyprodané na nejméně dva měsíce dopředu.

V případě, že vám návštěva vily Tugendhat nevyjde, nezoufejte. Pozornost si totiž zaslouží také vila Stiassni, funkcionalistická kráska, kterou navrhl architekt Ernest Wiesner pro rodinu textilního průmyslníka Alfreda Stiasnniho. I když vila Stiassni není v takové záři reflektorů jako její vrstevnice vila Tugendhat, její osud je neméně zajímavý. Po druhé světové válce se z vily stala reprezentativní vládní vila, ve které nocovala nejen většina československých prezidentů, ale také kubánský vládce Fidel Castro nebo egyptský prezident Násir. Dobrou zprávou také je, že vstupenky nejsou vyprodané na měsíce dopředu, a tak můžete vilu Stiassni navštívit téměř kdykoliv, kdy se vám zachce.

V Brně se můžete kochat nejen přehlídkou funkcionalistické architektury, ale také krásami architektury secesní. Důkazem je vila Löw-Beer, která spatřila světlo světa v roce 1903. Původně ji sice nechal vystavět továrník Moritz Fuhrmann, avšak po jeho smrti vilu koupil textilní magnát Alfred Löw-Beer. Mimochodem, právě Alfred Löw-Beer daroval v roce 1929 část svého pozemku dceři Gretě ke stavbě vily Tugendhat. Aktuálně můžete ve vile navštívit expozici Svět brněnské buržoazie mezi Löw-Beer a Tugendhat. A když už jsme u secese, nelze nezmínit ani Jurkovičovu vilu, umístěnou ve svahu nad řekou Svratkou v brněnských Žabovřeskách.

Gastronomický ráj

Už jste nasyceni kulturou? Pak je nejvyšší čas nasytit také žaludek! A věřte, že v Brně je krásných míst, kde skvěle vaří, nespočet. Na snídani můžete vyrazit například do podniku Kafe Friedrich, kde vaří veganské dobroty, výborný brunch dostanete v Coffee Trail Baru nebo v Podnik cafe baru. Krok vedle neuděláte ani návštěvou 4pokojů, kde můžete klidně strávit celý den. Ráno vám naservírují parádní snídani, během poledne se můžete těšit na skvělý oběd a večer se 4pokoje mění v bar s jedinečnou atmosférou a výbornými drinky.

Pokud patříte k milovníkům burgerů, pak nelze nezmínit Būcheck. Naopak vyznavačům asijské kuchyně doporučujeme návštěvu Cà Phê Cổ, kde vás okouzlí nejen servírované jídlo, ale také výjimečný interiér. Srdcovou záležitostí je podnik Večerka Brno. Jejich pokrmy nelze popsat slovy, protože jsou natolik neotřelé a originální, že o nich nejlépe promlouvá jejich chuť. A pokud byste šli kolem Večerky Brno a neměli hlad, stavte se alespoň na výběrovou kávu. Sladkou tečku za Brnem můžete udělat hned v několika podnicích. Všichni, kterým v žilách koluje místo krve zmrzlina, by měli navštívit řemeslnou zmrzlinárnu Ještě jednu. Sladké dobroty naopak objevíte v espresso baru Buchta C, který se nachází ve dvoře Platz Brno. A vynechat nesmíte ani geniální sladkosti z Mlsné holky.

Cesta z Brna

Chcete si na chvilku odpočinout od městského ruchu? Brno je skvělou výchozí pozicí k objevování krás Jihomoravského kraje. Jenom pětadvacet minut od Brna najdete zámek Slavkov u Brna a za necelou hodinu se dostanete k zámku Valtice. Za návštěvu stojí také punkevní jeskyně a propast Macocha nebo jeskyně Výpustek. Ke krásným místům řadíme také Bukovanský mlýn, který je oblíbeným „instagramovým“ místem k vyfocení. V letních měsících navštivte také levandulovou farmu ve Starovičkách, nedaleko Velkých Pavlovic. A o provoněný zážitek se postará také exkurze do výrobny čajů a koření Sonnentor, kterou objevíte v Čejkovicích.

Zdroj: autorský článek, gotobrno.cz

Mohlo by se vám líbit

Brno – nová kavárenská velmoc? Skvělé kavárny, které stojí za návštěvu

Kavárenská kultura stoupá, a tak není divu, že výborné kavárny vznikají i za hranicemi našeho hlavního města. Tentokrát jsme si pod drobnohled vzaly jihomoravskou metropoli. Podívejte se, zda v kavárenském souboji obstála.
marianne.cz

Související články

Zábava
Kvíz: Jak dobře znáte pořádkumilovnou Monicu ze seriálu Přátelé? Otestujte své znalosti

Kvíz: Jak dobře znáte pořádkumilovnou Monicu ze seriálu Přátelé? Otestujte své znalosti

Zábava
Kvíz: Znáte základní anglické fráze? Otestujte své znalosti před letní dovolenou v zahraničí

Kvíz: Znáte základní anglické fráze? Otestujte své znalosti před letní dovolenou v zahraničí

Zábava
Kvíz: Poznáte znamení zvěrokruhu podle povahových rysů? Otestujte své astro znalosti

Kvíz: Poznáte znamení zvěrokruhu podle povahových rysů? Otestujte své astro znalosti

Zábava
Kvíz: Konec školního roku se blíží. Přiřaďte data k důležitým českým událostem a otestujte své znalosti dějepisu

Kvíz: Konec školního roku se blíží. Přiřaďte data k důležitým českým událostem a otestujte své znalosti dějepisu