Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zábava

Žádný seriál neříká podzim tak jako Gilmorky a my pro vás máme ryze listnaté díly

Jaro, léto, Gilmorky, zima. Takto označují roční období fanoušci Gilmorových děvčat, kterých jsou miliony. Čím si seriál získal jejich přízeň? Proč je tak spojovaný s podzimem? A kterých epizod se to týká? To vše v článku.

Tereza Čaladi | 5. 10. 2022

Přesně před dvaadvacetilety (5. října 2000) se na televizních obrazovkách objevil seriál, který ovlivnil životy mnoha matek a jejich dospívajících dcer, které se na j společně dívaly a shlédly se v hlavních hrdinkách. Těmi jsou Lorelai a Rory Gilmorovy, matka a dcera, které se považují za nejlepší kamarádky a také se podle toho chovají. Pijí spolu hodně kávy, vše si říkají, koukají se spolu rády na televizi a libují si v intelektuálním humoru. Lorelai otěhotněla v 16 letech a přesně tolik je Rory v první řadě. Jen je v naprosto jiné situaci, jelikož se právě dostala na prominentní soukromou střední školu, což je první krok k její vysněné budoucnosti na Harvardu. Její matka v jejím věku již měla potomka a odešla z domu dělat pokojskou, jelikož chtěla utéct pravidlům vysoké americké společnosti a vychovávat Rory nezávisle na svých rodičích.

Hned v prvním díle se ale dostává do situace, kdy si nemůže dovolit zaplatit dceřino vzdělání, a tak poprvé od té doby, co odešla z domu, žá své rodiče – Emily a Richarda – o peníze. Ti souhlasí, že jí pomůžou, ale pod podmínkou, že k nim děvčata budou docházet každý pátek na večeři po dobu Roryina studia. Tím započne propojení mezi třemi generacemi žen – vnučkou, matkou a babičkou, které jsou každá úplně jiná a přitom svým způsobem silná. Jedna z nich je studentka, druhá svobodná matka hledající si partnera a snažící se vést svůj vlastní podnik a třetí je manželkou na plný úvazek.

Seriál tak ukazuje rozdílné vztahy mezi matkami a dcerami (jelikož vztah mezi Lorelai a Emily byl vždy spíše o respektu), rodinné vztahy a celkově všední problémy, s nimiž se mohou diváci snadno identifikovat. Právě svou tématikou si získal přízeň nejenom matek a dcer, ale i celých rodin, které v době začátku vysílání mnohdy také nebyly tradiční a které si show mohly užívat společně. Postupně si tak seriál vytvořil velkou fanouškovskou základnu a obdržel několik cen (Emmy Awards, American Film Institute, Teen Choice Awards a další). Vzniklo přitom 7 sérií s tím, že vycházely jednou ročně, a v roce 2016 bylo natočeno pokračování, v němž se Gilmorova děvčata vrací o 10 let starší.

A proč je zrovna tato show spojena s podzimem? Nejenom že každá série má svou podzimní část dílů a v pokračvání je celý jeden díl věnovaný podzimu (vznikly 4 dlouhé díly, každý na jedno roční období). V malebném městečku Stars Hollow, kde Gilmorova děvčata žijí, je vždy možné najít někde položenou dýni, Rory a Lorelai neustále pijí horkou kávu a velmi rády nosí svetry i další podzimní outfity. My pro vás však vybrali 10 dílů, ze kterých podzimní atmosféra přímo čiší a snadno se tak přenese na vás.

Zobrazit příspěvek na Instagramu

1. Utajený polibek (1. série, 7. díl)

Toto je typická podzimní epizoda Gilmorek. Barevné padající listy, dýně na náměstí, Lukovo odmítání dát si do bistra sezónní dekoraci a osvětlené náměstí. K tomu má Rory své první rande. Na kterém je tak nějak omylem i Lorelai.

2. Matka a dcera (2. série, 16. díl)

Lorelai odjíždí se svou matkou na víkend do lázní. Rory má tak celý dům pro sebe a chystá se, že si svůj čas o samotě užije. To jí ovšem naruší její spolužačka, která se s ní chce učit, synovec Luka z bistra, který jí přiveze jídlo, a i její přítel Dean. Tato epizoda není vyloženě zaměřená na podzim, ale je záživná a navíc oblečení a počasí venku tomuto období odpovídá.

3. Taneční maraton (3. série, 7. díl)

V této epizodě je dokonce věta „cítím podzim“, což naznačuje i vzhled Stars Hollow. Stane se toho zde přitom stane opravdu hodně – děvčata málem vyhrají taneční maraton a Rory se rozejde se svým prvním přítelem.

4. Díkůvzdání (3.série, 10. díl)

Díkůvzdání je v Americe významnou podzimní událostí a Gilmorova děvčata se v této epizodě snaží stihnout hned 4 hostiny s krocany v jeden den. „Na to přeci celý život trénovaly,“ jak tvrdí Lorelai. K tomu je tu velice vtipná jejich blízká kamarádka Sookie.

5. Zhyň, blbče (4. série, 8. díl)

Tento díl je plný podzimních outfitů, je v něm mnoho dialogů a k tomu zaznamenává první semestr Rory na univerzitě. Konkrétně její začátky ve školních novinách, které nejsou tak snadné, jak očekávala.

6. Už zase další výročí (5. série, 10. díl)

K Rory přijíždí na Yale studentka z její bývalé střední školy a ona má za úkol jí ukázat školu v nejlepším světle. A to není nikdy jindy než na podzim. Tato epizoda je velmi zábavná, jelikož se Rory stará v podstatě ještě o dítě, a k tomu zachycuje první jiskry mezi ní a Loganem. Zároveň zde dojde k první partnerské hádce mezi Lukem a Lorelai.

7. Ale já jsem Gilmorová (5. série, 19. díl)

V této show je vidět hodně z milostného života Rory a Lorelai, ale ne Emily. Bodejť by také jo, když je léta vdaná. Ale v této chvíli je se svým manželem odloučená a připravená začít randit. V této epizodě se tak dostane i na ni.

8. Jednadvacet je to nejsmutnější číslo (6. série, 7. díl)

Rory a Lorelai spolu momentálně nemluví. Rory přitom slaví v tomto díle 21. narozeniny. Po delší době se tak potkají. Sousedka Lorelai přiměje, ať se odreaguje a připraví letos také halloweenskou výzdobu a ona řeší, jak konkrétně. Ačkoliv je zde podzimu více než dost, jedná se o jednu z nejsmutnějších epizod Gilmorek.

9. Bludiště (7. série, 18. díl)

V tomto díle Gilmorek je opět mnoho ze Stars Hollow – jedno z městských zasedání, podzimní festival, jehož součástí je slaměné bludiště, ale především Logan poprvé přijíždí do městečka, kde Rory vyrůstala!

10. Rok v životě: podzim

Pokračování Gilmorových děvčat se v jedné celé epizodě, která má 90 minut věnuje podzimu. Spojení je zde tedy nepopiratelné. Jedná se přitom o poslední díl v této sérii, který je nejspíše nejvíce nostalgický a podle nás i nejlepší. To jen dokazuje, že podzim ke Gilmorkám zkrátka patří.

Mohlo by se vám líbit

O čem je deprese po dokoukání seriálu a co má společného s rozchody

Také se vám to určitě stalo – objevíte skvělou televizní show, kterou si zamilujete. S hlavními hrdiny prožíváte jejich životy, každý den po práci se těšíte na jejich nová dobrodružství, skvěle si u toho odpočinete...a potom to všechno najednou skončí. Co teď. Přichází prázdnota, možná dokonce i úzkost a smutek. My pro vás ale máme lék.
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Zábava
Nejkrásnější cyklotrasy v Česku: Přinášíme tipy na 3 pohodové, které jsou vhodné pro celou rodinu

Nejkrásnější cyklotrasy v Česku: Přinášíme tipy na 3 pohodové, které jsou vhodné pro celou rodinu

Zábava
Kvíz: Jak dobře znáte české filmy s letní atmosférou? Otestujte se a nalaďte se na prázdniny

Kvíz: Jak dobře znáte české filmy s letní atmosférou? Otestujte se a nalaďte se na prázdniny

Zábava
Horoskop od 24. června: Lvy čeká úspěšný týden, Berani se mají uvolnit

Horoskop od 24. června: Lvy čeká úspěšný týden, Berani se mají uvolnit

Zábava
Meryl Streep slaví 75. narozeniny: Připomeňte si největší milníky její kariéry a prohlédněte si, jak se změnil její módní styl

Meryl Streep slaví 75. narozeniny: Připomeňte si největší milníky její kariéry a prohlédněte si, jak se změnil její módní styl