Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zábava

O čem je deprese po dokoukání seriálu a co má společného s rozchody

Info ikona
seriály

Také se vám to určitě stalo – objevíte skvělou televizní show, kterou si zamilujete. S hlavními hrdiny prožíváte jejich životy, každý den po práci se těšíte na jejich nová dobrodružství, skvěle si u toho odpočinete...a potom to všechno najednou skončí. Co teď. Přichází prázdnota, možná dokonce i úzkost a smutek. My pro vás ale máme lék.

Tereza Čaladi | 16. 08. 2022

Ach ten hořskosladký pocit po dokoukání skvělého seriálu. Neříkáme, že ho zažil každý, ale vysoký počet lidí určitě. Tento termín je totiž natolik běžný, že existuje v Urban Dictionary a přezdívá se mu PSD (anglicky Post-Series Depression, což v překladu znamená skutečně deprese po dokoukání seriálu). Projevuje se smutněním, neschopností začít jiné série, potřebou znovu prožití příběhu a četbou či vytvářením fan fikce. Netýká se přitom pouze seriálů, ale i knih a filmů.

Ačkoliv tento stav není nic příjemného, může být i prospěšný. Konkrétně z toho důvodu, že vás dokáže alespoň částečně připravit na realitu. Totiž když člověk dokouká seriál, musí se pak vyrovnat s určitou ztrátou. Přeci jen skončilo něco, na čem mu záleželo. A to, jak se cítí, může připomínat emoce po rozchodu.

Vztahy i seriály někdy skončí dobře a všichni jsou spokojení, někdy špatně a vy si v sobě negativní pocity nesete ještě dlouho a někdy to není pořádně ukončeno (neschválená další série). Na rozdíl od milostných poměrů by však každá dobrá show měla jednou skončit, jinak časem nebude tak dobrá (jakmile se protahuje, už to není ono). Kdo sledoval například Lucifera, tak ví.

Mohlo by se vám líbit

Jak konec narativní série překonat?

Stejně jako jsou různé metody na zvládnutí konců vztahů, existují i taktiky na to, jak se vyrovnat s posledním dílem seriálu. A v něčem si jsou velmi podobné.

Pobavte se o show s dalšími fanoušky

Pokud seriál sledovali i vaši přátelé, můžete nadhodit téma mezi nimi a společně pořešit, jak příběh dopadl, které postavy jste měli nejradši či jak se který charakter oblékal. Zkrátka cokoliv vás napadne a vrátí do děje. A pokud mezi vašimi blízkými nemáte nikoho, kdo by s vámi vaši vášeň pro seriál sdílel, vždy můžete navštívit fanouškovské weby.

O rozchodu byste také řekli svým blízkým.

Zaměřte se na zábavné pořady bez velkých dějů

Dejte si pauzu od seriálů, kde se story linka táhne celou věčnost. Zkoukněte spíše nějaké stand-upy či videa na YouTube. Vaše duše si odpočine a vy budete mít trochu klidu.

I od vážných vztahů byste si dali na chvíli nejspíš pauzu a nějakou dobu jen randili.

Najděte si nový seriál

Občas s překonáním konce jedné show může pomoci, když si najdete novou, která vás pohltí. Netflix vám tu možnost nabízí hned po dokoukání série.

Někdy je i po rozchodu fajn, když si najdete někoho nového, kdo vám na vašeho posledního partnera pomůže zapomenout.

Věnujte se svým koníčkům namísto televize

Pokud jste zvládli celou sérii (ne-li více) za víkend, nejspíš jste sotva opustili barák. Dejte si chvíli pauzu od obrazovek a běžte si například zasportovat, nebo se věnovat jiné aktivitě, která vás naplňuje.

Po rozchodu je self-care to nejdůležitější. A mnohdy se právě v těchto chvílích najde čas na dlouho zapomenuté koníčky či zkoušení nových aktivit.

Zhlédněte celou show znovu

Pokud seriál sledujete od té doby, kdy odstartoval, a měl několik sérií, nejspíš vycházel s víceletými pauzami mezi nimi. Teď se na něj můžete podívat naráz. Díky tomu budete mít lepší dějové souvislosti a zároveň si můžete všimnout věcí, které jste poprvé přehlédli.

Tento bod se vztahy nedoporučujeme.
 

Zdroj: urbandictionary.com, wikihow.com

Mohlo by se vám líbit