Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zdraví

Bourání tabu o padání vlasů: Naděje pro pacienty s alopecií existuje – díky přírodě a pravidelnosti

Info ikona
Nutacain - Jana Drtinová

Vlasy jsou pro většinu žen symbolem ženskosti a nepostradatelnou vizitkou. I když se na ně někdy zlobíme, neustále hledáme nové a nové způsoby, jak je udržet krásné a v dobré kondici. Ale co v případě, že začnou masivně vypadávat? Krom stresu, hormonů a výživy, může být příčinou i alopecie – neinfekční onemocnění, o kterém se moc nemluví ale kterým trpí čím dál více žen. Jaké jsou její příčiny a jak s ním bojovat?

Promotion | 20. 11. 2023
Měření

Alopecie: Co to vlastně je? 

Alopecie představuje autoimunitní poruchu, která má za následek vypadávání vlasů. Míra vypadávání vlasů je u každého různá. U někoho se projevuje holými místy na různých částech hlavy, zatímco jiní mohou ztratit dokonce všechny vlasy. Tímto onemocněním trpí tak muži, jako i ženy a dokonce i děti.
 
S alopecií má osobná zkušenost i bloggerka Jana Drtilová, kterou můžete znát i jako @lovefashionjana. “Jednou, když jsem měla zrovna vlasy učesané do culíku, mě kamarád upozornil, že mám za uchem prázdné kolečko, kde nejsou žádné vlasy. Postupně jsem si tak na hlavě našla taková lysá místa ještě čtyři,” mluví o seznámení s touto nemocí Jana.

Proč se objevuje alopecie?

Náš imunitní systém je normálně naším spojencem v boji proti škodlivým vnějším vlivům, jako jsou viry a bakterie. Při alopecii však imunitní systém nesprávně identifikuje vlasové folikuly jako nepřátelské a začne na ně útočit. To vede ke zmenšení těchto folikulů a k tomu, že přestanou dodávat výživu vlasům, což následně vede k jejich vypadávání.

Kromě toho se toto onemocnění může objevit i v souvislosti s endokrinními onemocněními, hormonálními změnami, diabetem typu 1 a revmatoidní artritidou i další faktory, jako je genetika, životní styl, či některé chronické zdravotní onemocnění. 

Info ikona
Nutacain - Jana Drtinová

Právě proto je mimořádně důležitá důsledná diagnostika. “Než podniknete jakékoliv kroky v léčbě, vyhledejte odborníka,” doporučuje Jana Drtilová. Stejně jako to udělala ona sama a nestačila se divit.

“Na klinice mi lékařka vzala vzorek mých vlasů a poté zde zjistili že moje vlasová cibulka je kompletně obalená mazem a bylo mi okamžitě zakázáno používat na vlasy chemické barvy, aplikovat na vlasovou pokožku co nejméně chemie obecně a vyhnout se co nejvíce stresu,” vzpomíná Jana. Protože alopecie se dělí hned na několik typů, bylo důležité zjistit i ten Janin, který byl lékařkou označen jako Alopecia areata, která označuje ložiskové vypadávání vlasů v trsech, shlucích.

Typy alopecie
  • Alopecie areata - ložiskové vypadávání vlasů
  • Alopecie areata totalis – vede k úplné ztrátě všech vlasů
  • Alopecie areata universalis – dochází ke ztrátě všech vlasů i na ostatních částech těla
  • Difúzní alopecie – dochází k rovnoměrnému řídnutí vlasů na celém povrchu hlavy

Jak žít s alopecií

Smutnou pravdou je, že alopecie se nedá zcela vyléčit. Existují však prostředky, které mohou její dopad zmírnit a zároveň podpořit růst nových vlasů. O jejich aplikaci vždy rozhoduje ošetřující lékař. V každém případě si však alopecie, podobně jako mnoho jiných onemocnění, vyžaduje změnu životního stylu. Je důležité vyhýbat se kouření, alkoholu a nadměrnému příjmu cukru. Nakonec je důležité správně pečovat o pokožku hlavy. Doporučují se výrobky na přírodní bázi a pokrývky hlavy, které chrání pokožku hlavy před slunečním zářením.

Alopecie může být náročnou nemocí, nejen fyzicky, ale také psychicky. Pacienti se mohou snadno dostat do začarovaného kruhu, kde stres přispívá ke zhoršování onemocnění. 

“Byla jsem zoufalá,“ potvrzuje Jana. „Chtěla jsem začít používat nejrůznější potravinové doplňky a léky na podporu růstu vlasů, takže když mi kamarádka doporučila vlasové sérum na podporu růstu vlasů od Natucain, řekla jsem si, že nemám co ztratit a rozhodla se sérum od této značky dvakrát denně masírovat přímo na holá místa.

Pravidelnost a důslednost přinesly Janě kýžené ovoce. „Po dvou měsících jsem šla opět na kontrolu a dokonce celá ordinace byla v šoku - vlasy nejen rostly, ale byly pevné,” vzpomíná na první kontakt s vlasovou péčí Natucain. 

Přírodní sérum Nutacain obsahuje jedinečnou aktivní složku MKMS24, získanou pomocí technologie kmenových buněk z výtažků z bambusu, tymiánu a čočky. Ta stimuluje růst vlasů přímo u kořínků vlasů a poskytuje jim všechny základní živiny, které potřebují k rychlému a silnému růstu. 

Info ikona
Nutacain kosmetika

Pravidelnost se vyplácí

Jak víme, teprve s pravidelným cvičením přicházejí výsledky a stejně tak tomu je i v případě používání séra Natucain. “Chce to opravdu pravidelnost. Poté, co jsem zjistila, že veškerá péče Natucain je přírodní, jsem do své beauty rutiny zařadila šampon, kondicionér i revitalizační masku,” potvrzuje Jana. Řadu přípravků doplňuje i Natucain Brow nebo Lash sérum, určené pro ty, které trápí vypadávání obočí a řas. 

Chirurgie nemusí být vždy řešení

I když se nyní některé typy alopecie dají řešit chirurgicky transplantací vlasů, ne vždy musí každý typ tohoto autoimunitního onemocnění skončit na operačním sále. I když sama Jana říká, že její typ alopecie se ji vždy může vrátit při větším stresu nebo psychické zátěži, její zkušenost s dobrou diagnostikou, konzultací s lékařkou a poté pravidelným používáním Natucainu místo drogerkové péče ji doslova změnil život i zvýšil sebevědomí. “Protože jedině když budeme mít zdravou pokožku hlavy, můžeme mít pak krásné a lesklé vlasy, nic mezi neexistuje,” dodává Jana. 

Měření