Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zdraví

Ekologické menstruační pomůcky versus ty klasické. Které jsou pro ženské tělo lepší?

V posledních letech se stávají populární ekologické menstruační pomůcky, které jsou vyrobeny z udržitelných materiálů. A zatímco je jisté, že jsou šetrné k životnímu prostředí, stojí za to se zamyslet, i jak jsou šetrné k ženskému tělu. Včetně toho, zda je lepší používat právě tyto produkty, nebo klasické tampony. Nám s touto analýzou pomohla lékařka Kateřina Šédová.

Tereza Čaladi | 25. 07. 2023

Menstruaci každý zná. Je to tělesná funkce, při níž dochází v ženském těle k odlučování děložní výstelky (neboli endometria) z dělohy a k likvidaci nepoužitého vajíčka. Dochází k ní každý měsíc a kromě toho, že s ní jsou spojeny výkyvy hormonů a nálad, je její součástí krvácení. Na pomoc s tímto přirozeným jevem bylo vyrobeno mnoho produktů, které ženám umožňují pohodlně se pohybovat během dne, aniž by jim menstruace překážela. Z těchto produktů jsou jedněmi z nejčastěji používaných vložky a tampony, které vznikly v roce 1933. Vzhledem k tomu, že se stále jedná o poměrně nový vynález, existují tací lidé, kteří mají tendence bezpečnost tamponů zpochybňovat.

Jsou tampony nebezpečné pro zdraví?

Podle odborného článku z roku 2021 mohou tampony obsahovat škodlivé přísady, jako je vůně, bělidlo, hliník, alkohol a uhlovodíky. Nejnebezpečnější ovšem může být jejich obsah dioxinu – škodlivé látky, která se odstraňuje z dřevité buničiny neboli absorbačních vláken v procesu bělení. Podle Světové zdravotnické organizace jsou totiž dioxiny vysoce toxické a mohou způsobit reprodukční a vývojové problémy, poškodit imunitní systém či narušit hormony. Odborný článek zkoumal, zda množství těchto látek obsažené v tamponech může být pro ženy nějakým způsobem škodlivé. A došel k závěru, že nikoliv. Neexistují přitom výzkumy, které by potvrdily škodlivost ani při dlouhodobém používání.

Co se ovšem může stát, je, že některé ženy mohou dostat při používání tamponů takzvaný syndrom toxického šoku, který může být velmi nebezpečný. To potvrdila i lékařka a zakladatelka neziskové organizace Loono, která se se soustředí na šíření osvěty ohledně zdravotní prevence. „V opravdu vzácných případech může být tampon zdrojem syndromu toxického šoku, což je sice málo častá (v ČR jednotky případů), zato život ohrožující infekce. K onemocnění může dojít vlivem toxinů bakterií, které se pomnoží v menstruační krvi a dostanou se do krevního oběhu. Projevuje se vysokými horečkami, vyrážkou, olupováním kůže a mnohočetným postižením orgánů,“ vysvětluje Kateřina Šédová.

Předejít mu lze dodržováním základních hygienických zásad. K eliminaci rizika syndromu toxického šoku je třeba tampon pravidelně vyměňovat a ideálně používat ty méně savé. Tampon by neměl zůstávat zavedený déle než 6 hodin. Ženy by také neměly zapomínat na důslednou hygienu rukou při jejich vyměňování,“ doplňuje doktorka Šédová.

Mohlo by se vám líbit

Glosa Lucie Zídkové: Konec tety z Červené Lhoty

Na konci léta rozhýbalo českou veřejnou debatu téma, které se sice týká jen poloviny populace, ale zato se jí týká každý měsíc. Ano, jde o menstruaci.
marianne.cz

Jsou ekologické menstruační pomůcky pro tělo lepší?

Tampony a vložky jsou stále nejpoužívanějšími menstruačními pomůckami, ale v posledních letech se stává čím dál větším trendem používání ekologických pomůcek, které jsou oblíbené zejména mezi mladšími ženami. Podle nedávné australské studie provedené mezi dívkami a ženami od 15 do 29 let je volí 4 z 10 žen. A i u nás zájem o tyto pomůcky značně vzrůstá. Podle loňského průzkumu společnosti Dm drogerie markt s nimi má zkušenosti 54 % Češek do 23 let, v kategorii nad 30 let je to pak 37 % žen. Nejčastěji je přitom využívaný menstruační kalíšek a menstruační kalhotky. Existují ale i látkové vložky, menstruační houby či na léto i menstruační plavky. Tyto menstruační pomůcky jsou znovu použitelné a jsou tak šetrnější k životnímu prostředí. Ale jak moc jsou šetrné k ženskému tělu a zdraví?

Člověk by si řekl, že více než klasické tampony, jelikož by neměly vůbec obsahovat výše zmíněné chemické škodlivé látky. Jenže i ekologické menstruační pomůcky mají své ALE. I v případě ekologických variant menstruačních pomůcek je zapotřebí myslet zejména na dostatečnou hygienu. A to nejen rukou, ale menstruačních pomůcek samotných. Menstruační kalíšek stejně jako tampony také zvyšuje riziko syndromu toxického šoku. Zavádět by se měl proto sterilní, umytýma rukama a je nutné jej pravidelně měnit. Kalíšek je dobré vždy převařit, pouhé umytí vodou a mýdlem nestačí,“ vysvětluje lékařka Kateřina Šédová.

Pečlivá hygiena jako základ

Ani jedna varianta tak není špatně, pokud budete dodržovat základní hygienické návyky. Tedy tampony měnit pravidelně a zavádět čistýma rukama a ekologické menstruační pomůcky kromě toho i řádně čistit.

Mohlo by se vám líbit

Menstruace není tabu aneb Technologické vychytávky, které ženám zpříjemní život

Toužíte po bezbolestné menstruaci? Nebo se ztrácíte v počítání plodných dnů? Ať tak či onak, svěřte se do rukou nových technologických vychytávek, které vám zpříjemní menstruační cyklus.
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Zdraví

<span>Fit na léto s trenérkou: 4 snadné cviky, které posílí celé vaše tělo</span>

Fit na léto s trenérkou: 4 snadné cviky, které posílí celé vaše tělo

Zdraví

<span>Proč Češi mají ve zvyku pít kávu po obědě? A je to zdravé?</span>

Proč Češi mají ve zvyku pít kávu po obědě? A je to zdravé?

Zdraví

<span>Chcete zhubnout do plavek? Vyzkoušejte dietu, která se stala hitem roku 2024</span>

Chcete zhubnout do plavek? Vyzkoušejte dietu, která se stala hitem roku 2024

Zdraví

<span>Lepší hubnutí i omlazení pleti: 5 důvodů, proč byste ráno měla pít vodu nalačno</span>

Lepší hubnutí i omlazení pleti: 5 důvodů, proč byste ráno měla pít vodu nalačno