Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zdraví

Jak může menstruace ovlivňovat partnerský vztah? Odpověď přináší párový terapeut

Čtyři sta menstruací za život. To činí přibližně šest let, přepočteme-li to na roky. Přesto je tento opakující se cyklus stále tak nějak tabu. Už po generace schováváme téma menstruace společně s vložkami a tampony do šuplíku. O tom, jak ovlivňuje partnerské vztahy a proč bývá opomíjena, jsme si povídali s psychologem a párovým terapeutem PhDr. Petrem Kačenou.

Menstruační cyklus má různé fáze, během kterých se mnohdy odehrávají nepříjemné fyzické stavy a mění se třeba i libido. To může být v partnerském vztahu předmětem častých nedorozumění…

Určitě ano, pokud neznáme příčiny chování druhého, pak nastává problém chybné interpretace, nepochopení mezi partnery. Jeden z partnerů něčím prochází a ve vztahu to nesdílí. Ten druhý v páru si může začít vytvářet vlastní příběh v hlavě. To lze aplikovat i na jiné situace, třeba na stres v práci, který není vyřčený. Pak mě napadá, že menstruace, resp. krátké období před ní, souvisí se zvýšenou iritabilitou čili podrážděností. To může být taky zdrojem neporozumění a konfliktů. Právě iritabilita obecně je poměrně časté téma ve vztahu i v párové terapii.

Základem je tedy komunikace?

Ano, ale nejprve je potřeba vyznat se ve svých vlastních pocitech a prožívání, a pak je dále komunikovat, což jak víme, zdaleka není jednoduché. Častokrát si nejsme ani vědomí, že to či ono nás ovlivňuje či stresuje. Nejsme s tím sami v kontaktu. Ideální stav, co se týče menstruačního cyklu, je vyznat se v něm. Výrazně mohou pomoci i mobilní aplikace, které cyklus sledují, a informaci o jednotlivých fázích sdílí i partnerovi. Z praxe v terapii mám zkušenost, že to pomáhá.

Podle odborníků se při menstruaci mohou zpomalovat mentální procesy a zhoršuje se schopnost se soustředit. Žena si přijde slabší, má méně energie, tím pádem zvládá méně činností. To může dlouhodobě zapříčinit nižší sebevědomí, možná depresivní stavy? Setkal jste se s tímto?

Já osobně jsem s tímto nikdy v terapiích nepracoval, ani nevím o žádných souvisejících studiích, které by prokazovaly takový vliv na psychiku. Myslím, že skrze menstruační proměny v rámci cyklu je ovlivněna primárně nálada, což pak druhotně může ovlivnit výkon i například ve zmíněné práci.

Mohlo by se vám líbit

Jak si zjednodušit život? Pochopte svůj menstruační cyklus

Můžete jíst čokoládu bez rizika změny konfekční velikosti, v zaměstnání trumfnout absolventy Harvardu a v domácnosti zastínit i matku roku. Jen musíte vědět, kdy je ten správný čas.
marianne.cz

Některé ženy jsou kvůli bolestivé menstruaci třeba jeden den nebo i více dnů „vyřazeny“ z provozu. Musí si brát několik prášků proti bolesti, mají nepříjemné zažívací potíže, křeče, pociťují silnou únavu a tak dále.

Přemýšlím z pohledu psychoterapeuta, co může pomoci, jak se s tímto dá pracovat. Určitě by mě zajímaly zvládací strategie té konkrétní ženy, na těch se dá stavět – aby tohle období snášela co nejlépe, s co nejmenší zátěží na onu psychiku. Soustředit se a podporovat vše to, co pomáhá nad rámec zmíněných prášků, to vidím jako možnou cestu. Například pokusit se během menstruace být více v klidu, nemít na sebe vysoké nároky. Ale odhalit se s tímto v pracovním prostředí bude samozřejmě mnohdy nemožné.

Možná se o menstruaci a všem, co ji provází, v partnerských vztazích hovoří méně i proto, že je málokdy také veřejným tématem? Neučíme se o ní příliš ani ve škole.

Ano. Já si třeba nevzpomínám, že bychom se o menstruaci nějak více učili na základní nebo střední škole. To by podle mého názoru bylo přínosné. V tématu menstruačního cyklu se zrcadlí také oblast sexuality, která byla a stále je velkým společenským tabu. Nejsme o ní schopni v doméně školského systému mluvit. Ten nárok proto dopadá na rodiče, aby tato témata s dětmi otevírali.

Co vás ještě napadá jako další možný důvod?

Další aspekt může být i to, že já jakožto muž vnímám menstruaci jako poměrně intimní téma. Není snadné rozpoznat a určit, kde se nachází ta hranice, kdy téma například otevřít, zdali se k němu vůbec vyjadřovat, je to citlivé téma. A v neposlední řadě to může souviset také s diskutovanou rozdílností žen a mužů. Jedna tendence je říkat, že mezi muži a ženami není rozdíl a tudíž ani menstruace není téma. Ten druhý názorový proud zvýrazňuje mezi pohlavími rozdíly. Jenže v obou případech se často hlásají nesmysly a všemožné stereotypy o žensko-mužských rolích. Bylo by samozřejmě přínosnější povídat si o skutečných rozdílech mužů a žen, pak se asi teprve můžeme rozumně bavit také o menstruaci.

Mohlo by se vám líbit

Menstruace po prodělaném covidu: Ženy si stěžují na silnou bolest i zpoždění

Následky onemocnění covid-19 jsou nevyzpytatelné. Čím dál tím více žen si ale stěžuje, že po prodělané nemoci zažily abnormálně bolestivou a silnou menstruaci. Některé ženy naopak uvádí, že se jejich menstruace výrazně zpozdila.
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Zdraví
Výživová koučka Dominika Hostinská o hubnutí: Nepočítejte kalorie, vnímejte své tělo a výsledky se dostaví

Výživová koučka Dominika Hostinská o hubnutí: Nepočítejte kalorie, vnímejte své tělo a výsledky se dostaví

Zdraví
Naučte se zvládat stres, emoce i negativní myšlenky: Vyzkoušejte jednoduchou metodu sofrologie

Naučte se zvládat stres, emoce i negativní myšlenky: Vyzkoušejte jednoduchou metodu sofrologie

Zdraví
Cvičení podle Jennifer Lopez: Nikdy nesportujte jen kvůli postavě a využijte každý den naplno

Cvičení podle Jennifer Lopez: Nikdy nesportujte jen kvůli postavě a využijte každý den naplno

Zdraví
Polykat ráno hrst prášků? Nesmysl. Víme, kdy během dne užívat důležité vitamíny a minerály

Polykat ráno hrst prášků? Nesmysl. Víme, kdy během dne užívat důležité vitamíny a minerály