Potřebujete pauzu od sociálních sítí? Poradíme, jak si nastavit digitální detox, aniž byste se úplně odpojili od online světa

Pokud pocítíte, že je těch internetových informací a obsahu na sociálních sítích už moc, je dobré dát si populární digitální detox. Představa, že se odhlásíme ze všech účtů, odpojíme se od wifi a budeme vnímat jen ruch ulice pod okny domu, je sice krásná a idylická, ale už méně reálná. Je to stejné, jako když člověk, který nikdy necvičil, najednou začne běhat každý den desítky kilometrů. Stejně jako absolutní digitální detox je i tento extrém dlouhodobě neudržitelný. Zjistěte, jak si dopřát digitální pauzu, aniž byste se úplně odpojila od online světa.
Žijeme v době, která je nejpropojenější v celé lidské historii. S blízkými, kteří žijí na druhé straně světa, se můžeme hned spojit jedním kliknutím v mobilu a odpověď na jakoukoli otázku dostaneme během chvilky. Technologie nám usnadňují běžné fungování, komunikaci, baví nás a jsou velmi rychlé, což se od dnešní doby očekává. Jenže všeho moc škodí a u technologií to platí dvojnásob. Příliš mnoho času na telefonu, sociálních sítích nebo obrazovkách obecně může způsobit, že se budeme cítit zahlceně, vyčerpaně a smutně a uvědomíme si to až mnohem později. Právě v takových situacích by bylo dobré si od všech těchto virtuálních vlivů odpočinout.
Technologie nejsou zlo
„Nadměrné používání technologií může ubírat čas aktivitám, které jsou zásadní pro naše duševní i fyzické zdraví – spánku, pohybu a sociálním kontaktům,“ vysvětluje psychiatrička a pedagožka Carol Vidal, MD, PhD, MPH z Johns Hopkins University. Výzkumy zároveň ukazují, že příliš častý kontakt s technologiemi může souviset se zhoršenou pozorností, oslabením emoční a sociální inteligence, závislostí na technologiích, sociální izolací, narušeným vývojem mozku i problémy se spánkem. Není ale třeba hned říkat, že technologie jsou zlo. Záleží pouze na tom, jak je používáme. Komunikace s ostatními i v online prostředí nám může pomoci posílit vztahy a sociální kontakty, zatímco bezmyšlenkovité projíždění Instagramu nebo Facebooku zanechá jen pocit prázdnoty a splínu.
Kdy je čas na digitální detox?
Ve chvíli, kdy začnou technologie narušovat váš běžný režim, fyzické mezilidské vztahy odkládáte na druhou kolej nebo dokonce ovlivňují váš výkon v práci, je na detox nejvyšší čas. Dopřát si ho ale není na škodu ani preventivně. Pokud vám mobil nebo aplikace zabírají tolik mentální kapacity, že ovlivňují váš každodenní život, je čas se na chvilku odpojit. Studie ukazují, že lidé, kteří na čas omezili sociální sítě, zaznamenali lepší náladu, méně úzkosti i kvalitnější spánek.
7 způsobů, jak si dopřát digitální detox a přitom se udržet v obraze
Většina z nás se nemůže (a upřímně ani nechce) od technologií odpojit úplně a ani to není potřeba. Cílem je najít balanc – takový, který bude příjemný, reálný a dlouhodobě udržitelný.
1. Naplánujte si během dne čas bez obrazovek
Pokud pracujete u počítače, máte obrazovek víc než dost. O to důležitější je vědomě si od nich odpočinout. Zkuste si v kalendáři vyznačit krátké pauzy – třeba desetiminutovou procházku, oběd mimo pracovní stůl, kávu na čerstvém vzduchu. A telefon nech doma nebo aspoň v kabelce.
2. Zkuste pravidelné miniodpojení
Krátké pauzy od technologií mohou snižovat stres, zejména pokud máte pocit, že jste online od rána do večera. Zkuste jednoduše na pár dní smazat aplikaci, která vám ubírá nejvíc energie. Obecně se také doporučuje odstranit z mobilu aplikace, které nejčastěji bezmyšlenkovitě otevíráte. Když se k nim budete muset proklikávat přes prohlížeč, zpomalí vás to a dá vám šanci se zastavit a položit si otázku: Opravdu teď chci jít na Instagram?
3. Vraťte se k tlačítkovým telefonům
Možná to zní radikálně, ale minimalistické telefony bez aplikací zažívají renesanci. Zavzpomínejte na chvíle, kdy jste se zděsili při nechtěném kliknutí na ikonku internetu a báli jste se, že se nedoplatíte. Zkuste si pořídit telefony, které umí jen psát zprávy a volat. Někdy to úplně stačí.
4. Vypněte mobil ve stejnou dobu každý den
Zkuste telefon vypnout před večeří a znovu ho zapnout až ráno. Moderní telefony mají funkce, jako je režim Nerušit, které umlčí notifikace i hovory. Tak proč toho občas nevyužít?
5. Omezte aplikace přímo v nastavení telefonu
iPhony umožňují využít funkci Screen Time, kde si nastavíte limity pro jednotlivé aplikace nebo Downtime, kdy telefon funguje jen v omezeném režimu. Lidé, kteří tyto funkce využívají, mají pak menší tendenci používat telefon zbytečně a negativně.
6. Určete si doma zóny bez telefonů
Někdy pomůže jednoduše změnit prostředí. Vyzkoušejte
-
ložnici bez telefonů
-
jídelní stůl bez obrazovek
-
koupelnu bez Instagramu (ano, tam se často zasekneme)
Pokud musíte kvůli mobilu přejít do jiné místnosti, možná si dvakrát rozmyslíte, jestli vůbec chcete právě scrollovat místo toho, abyste využila svůj čas lépe.
7. Když je toho moc, vyhledejte odborníka
V digitálním světě žijeme všichni. Je tedy někdy těžké poznat, kdy už nám to přerůstá přes hlavu. Pokud vás technologie stresují, ovlivňují spánek, práci nebo sebevědomí, nebo pokud cítíte úzkost či depresi, je čas se obrátit na odborníka. Psycholog či terapeut může pomoci najít zdravější návyky i odpovídající hranice.
Zdroj: everydayhealth.com, pmc.ncbi.nlm.nih.gov
Marianne Talk s ženou, která vydělává na OnlyFans
Nejčtenější články
Doporučujeme

Co dokážou předpovědět dolní končetiny o stárnutí mozku? Odpověď přinesla studie provedená na stovkách dvojčat

Podpořte své zdraví přesně podle svého věku a oddalte nemoci. Jak pečovat o tělo ve třiceti, čtyřiceti a po padesátce

Vysoký krevní tlak trápí stále víc mladé lidi. Na geny to nesvádějte, něco můžete ovlivnit sami, vyzývají odborníci

Na rakovině není dobré vůbec nic. Nevím, proč se tvrdí, že nemoc je dar, říká influencerka, která otevřeně sdílí svou léčbu

Zlomené srdce existuje. Lékař vysvětluje, jak se liší od infarktu a proč problém nejčastěji postihuje ženy

Krvácíme, bolí nás břicho a jsme hysterky? Jen přeháníte, myslí si muži. Šest mýtů o menstruaci, které přetrvávají

Poznáte, že vám hrozí rakovina prostaty? Varovné signály přicházejí nenápadně, jako první si jich často všimnou ženy

To máš po mámě. Co všechno dcery dědí po matkách, pokud jde o zdraví? PMS, migrény i vysoký krevní tlak

Její dcera onemocněla spalničkami a upadla do kómatu. Proč se bojíme očkování už více než dvě stě let?

Kliďte se mi z cesty, mám PMS! Odbornice radí, jak v sobě zchladit nažhavenou nukleární zbraň
Mohlo by se vám líbit

Zapomeňte na hlínu i mušky. Tyto pokojovky porostou spokojeně jen ve vodě









