Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

Ekologické trendy v bydlení

Info ikona
PR

Chcete žít více ekologicky? Zajímá vás, jaké trendy v současnosti letí v oblasti bydlení? Právě pro vás je následující text.

Promotion | 18. 01. 2022

Inteligentní dům

Ekologie souvisí s chytrými technologiemi. Právě díky nim totiž můžeme efektivně regulovat tepelné ztráty a další nezbytné věci kolem zabezpečení, komfortu, ale i úspor energie. Technologie v rámci inteligentních domů se neustále vyvíjí . Trendy kolem inteligentního bydlení jsou sice populární už nějakou dobu, ale zrovna v dnešní době, kdy už druhým rokem trávíme spoustu času doma nabývají na intenzitě. A co všechno chytré bydlení obnáší? Jde například o tyto vychytávky:

– automatické řízení topení a klimatizace pro maximální komfort a úsporu energie

– regulace osvětlení podle dané situace (už nemusíte pamatovat na zhasínání)

– optimální větrání pro zdravou výměnu vzduchu a úsporu energií

– automatické zavlažování zahrady ze zásobníku dešťové vody

– úsporné elektrické spotřebiče

Určitě vás potěší, že pokud využijete systém chytré domácnosti i pro zabezpečení domu, pak se vám sníží vaše pojištění nemovitosti.

Využití ekologických a přírodních materiálů

Trendem v bydlení je rovněž užívání udržitelných, ekologických a přírodních materiálů. Základem je eliminovat umělé prvky a místo nich pořídit co nejvíce těch přírodních. Mezi ně patří například textil ze lnu nebo konopí. Plastové materiály pak jde vyměnit například za dřevo.

Při této výměně však nemusíte být zbrklí. Zběsile vyhazovat neekologické, ale funkční materiály a nakupovat nové totiž moc ekologické není.

Pokud byste se však přeci jen chtěli inspirovat, nabízí se například dřevěné bedýnky a boxy. Hodí se na ukládání všech možných věcí, které nechcete mít vystavené na očích. Můžete je i různě kombinovat a postavit si třeba podstavec na květiny. Použít lze také ratanové a proutěné doplňky jako jsou košíky nebo křesla.

Půjčujte si místo nakupování nových věcí

Jak už jsme naťukli výše, není nutné vždy kupovat nové věci. Pokud víte, že nějakou věc užijete jen párkrát, je lepší si ji půjčit. Platí to především o nářadí, nebo kuchyňském vybavení. Nemá smysl kupovat velkou pekárnu chleba, kterou využijete jednou za uherský rok. Na druhou stranu třeba formu na bábovku třeba nevyužijete každý den, ale když už ji potřebujete, nechcete si složitě jezdit ke kamarádce. Navíc vám v kuchyni ani nezabere tolik místa. Proto je třeba každou věc zvážit individuálně, zdali se vám hodí ji mít či ne.

Nakupujte bez obalů

Jedním z výrazných trendů poslední doby je rovněž bezobalový nákup, když nechcete zbytečně plýtvat plastovými nebo papírovými obaly, které pak stejně vyhodíte. Ve větších městech už fungují speciální bezobalové obchody nebo drogerie, kde si zboží naberete do připravených nádob.

Zelená střecha eliminuje teplotní extrémy

V souvislosti s klimatickou změnou narůstají i v České republice teplotní extrémy. Jedním ze způsobů jak se jim vyrovnat jsou zelené střechy. Ty eliminují výhřev materiálů staveb, pohlcují zvuky, produkují více kyslíku, hospodaří s vodou, prodlužují životnost střechy a v neposlední řadě na ni můžete čerpat dotaci Nová zelená úsporám.

Rekuperace místo klimatizace

Rekuperace je v udržitelném stavitelství už dlouho známý pojem. Jde o systém, který zajišťuje neustálý přísun čerstvého vzduchu do domácnosti a také zároveň uchovává teplo. Díky němu je tak je v bytě či domě zdravé prostředí bez nahromaděného CO2.

Ekologické zdroje energie

Nesmíme samozřejmě zapomenout na to, odkud odebíráte svoji elektřinu. Ekologické zdroje jsou nejen šetrné vůči životnímu prostředí, ale zároveň vám mohou ušetřit nemalé peníze díky lákavé finanční návratnosti. Nemusíte z nich odebírat veškerou energii potřebnou k chodu vašeho domu, ale můžete si například vypomoci solárními panely na střeše, které využijete pro ohřev vody. Výhodnou, ale dražší alternativou jsou pak tepelná čerpadla. Pokud bydlíte v bytě, můžete šetrnou energii odebírat od některého z ekologických odběratelů.