Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

Fenomén cloutlighting je častým ničitelem vztahů 21.století

Sdílení společných fotek párů na sociálních sítích je téma samo o sobě. Napadlo by vás ale, že je možné, že to někdo bude využívat jako manipulační techniku? Pokud ne, tak se možná budete divit.

Tereza Čaladi | 25. 11. 2023

Na sociálních sítích všechno vypadá líp. Lidé sdílí obvykle pouze ty fotky, kde vypadají dobře a jenom to hezké, co se jim událo. Zkrátka to, co je „vhodné na Instagram“. (Samozřejmě jsou i výjimky, které sdílí realitu takovou, jaká je. Ale těch není mnoho.) A může to jít i do větších extrémů, a sice že lidé svůj příspěvek vytvoří tak, aby to vše vypadalo hezky...a právě s tím souvisí cloutlighting.

Co přesně je cloutlighting?

I když jste se s pojmem „cloutlighting“ ještě nesetkali, pravděpodobně budete obeznámeni s online obsahem, na který se vztahuje. Jedná se například o prázdná romantická gesta uveřejněná online jednoduše za účelem získání lajků, nikoliv kvůli sdílení vzájemného štěstí.

Lze sem tak zařadit například sdílení fotek z výroční večeře. Může to jít ale i do větších extrémů, a sice řešení vztahových problémů online, aniž by si to ten druhý přál. Či sdílení přehnaného množství společných fotek s pozitivními komentáři, i když je to tomu druhému nepříjemné, protože pravdou je, že jsou dotyční partneři zrovna rozhádaní.

Tento termín se skládá ze slov „clout“ (v překladu vliv) a „gaslighting“ – a nejčastěji se vztahuje právě na případy, kdy někdo využívá svého partnera k vytváření obsahu výhradně za účelem získání popularity na sociálních sítích pomocí hrubých a manipulativních technik.

Mohlo by se vám líbit

Touha po dokonalých fotkách na sociálních sítích aneb Jak filtry v telefonech mění ideál krásy?

Stále častěji vnímáme svět přes foťák mobilu, selfíčka vylepšujeme k dokonalosti. Z filtry vylepšených alter eg se ale často stává posedlost končící v ordinaci plastických chirurgů.
marianne.cz

Partneři na sociálních sítích ano, ale ne kvůli lajkům

Je důležité upozornit na to, že sdílení vztahů na sítích nemusí být vždy špatné. Naopak, když tam páry spolu nedávají vůbec nic, je to často trochu zvláštní a naznačuje to zase jiný problém. Navíc americká studie z roku 2019 zjistila, že zahrnutí partnera do vaší přítomnosti na sociálních sítích, jako je potvrzení stavu vztahu online nebo zveřejnění společné fotografie, může „zvýšit pocity intimity a spokojenosti. To ovšem neplatí, když jsou společné fotky sdílení pouze za účelem lajků. Jeden z partnerů se v tomto nastavení obvykle cítí nepříjemně. Když to ale tomu druhému sdělí, odbyje ho s tím, že o nic nejde...což je známka cloutlightingu. Stejně jako tendence ke gaslightingu. Ve vztahu by neměl žádný z partnerů mít pocit, že není vyslyšen a je ignorován, partneři by měli být tým.

Jak se vypořádat s cloutlightingem ve vztahu?

Pokud ve vašem vztahu vidíte známky cloutlightingu, je důležité, abyste se s partnerem informovali o svých hranicích. Dobrý způsob, jak to udělat, je metoda asertivity ABC. Tedy říct vašemu partnerovi, že když udělá A, cítíte B a příště byste dali přednost C.

Komě toho odborníci doporučují položit si s partnerem následující otázky:

  • Pěstujete váš vztah dostatečně offline?

  • Je tento vztah k sociálním médiím udržitelný pro vaši emocionální intimitu?

  • Jaké změny můžete ve vašem vztahu udělat, abyste se oba cítili lépe, bezpečněji a více podporovaní ve vašm partnerství?

Nakonec lze říci, že vztahové problémy je potřeba řešit, a člověk by neměl lhát kvůli tomu, aby působil líp online. I pozitivita dokáže být toxická. Navíc lež má krátké nohy a zejména v tomto případě partnery dožene velmi rychle a může je stát vztah, pokud s tím nic neudělají.

Mohlo by se vám líbit

Mikropodvádění: Fenomén, který dokáže zničit i dlouhodobé vztahy

Dříve podvádění znamenalo, že jeden z partnerů měl aféru. V dnešní době, která je protkaná sociálními sítěmi, existuje ale i šedá zóna podvádění, která se označuje za mikropodvádění. Zjistěte, zda se týká i vás a jak jej případně řešit.
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Životní styl

<span>Temná strana optimismu: Proč se vždy nevyplácí myslet pozitivně?</span>

Temná strana optimismu: Proč se vždy nevyplácí myslet pozitivně?

Životní styl

<span>Přátelstvím ku zdraví aneb Proč je dobré mít v práci nejlepší kamarádku?</span>

Přátelstvím ku zdraví aneb Proč je dobré mít v práci nejlepší kamarádku?

Životní styl

<span>Omlouváte se až přespříliš? Naučte se, jak to změnit, jinak se budete trápit celý život</span>

Omlouváte se až přespříliš? Naučte se, jak to změnit, jinak se budete trápit celý život

Životní styl

<span>Vztahy mladých: Jak se seznamuje generace Z a co ve vztazích hledá?</span>

Vztahy mladých: Jak se seznamuje generace Z a co ve vztazích hledá?