Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

Pomalé Velikonoce! Jak si užít Velikonoce i bez koledníků?

I když letošní Velikonoce budou bez koledníků a velkých rodinných návštěv, neznamená to, že bychom je ze svého kalendáře měli zcela vypustit. Vždyť jde o nejdůležitější křesťanský svátek, který je v našich zemích silně zakořeněn.

Už vloni jsme si vyzkoušeli Velikonoce naruby. Žádní koledníci, žádné kraslice pro celou vesnici ani velké hodování se širokou rodinou. Přesto bychom neměli zapomínat na to, že Velikonoce jsou nejvýznamnějším křesťanským svátkem, neboť oslavují zmrtvýchvstání Ježíše Krista. Kromě duchovního rozměru jsou Velikonoce také důležitou oslavou a vítáním dlouho očekávaného jara. Ať Velikonoce vnímáte jakkoliv, užijte si je plnými doušky, a to i navzdory současné situaci.

Pomoc, nemám uklizeno!

Většina hospodyněk si před Velikonocemi dělá vrásky s velkým jarním úklidem. Pokud propadáte panice, že jste ještě nestihla umýt okna nebo vyprat ložní prádlo, pak vás musíme zabrzdit. V tomto ohledu se vyplatí, když poslechnete pranostiky, které říkají, že na Velký pátek bychom neměli prát prádlo, zametat ani péct. Nenechte se rozhodit smítkem prachu na televizi nebo lehkým nepořádkem v dětském pokoji. Velikonoce rozhodně neslavíme proto, abychom celý dům vypulírovali od sklepa až na půdu. Mnohem lepší bude, když se během Velikonoc budete řídit norským zvykem. Norské Velikonoce se totiž točí okolo detektivního žánru. Na pultech obchodů tak vedle vajíček můžete najít také paaskekrimmen, velikonoční detektivky, které čtou celé rodiny. Pozadu nejsou ani norské televize, které do programu zařazují detektivky nejen od Agathy Christie. Vytáhněte ze své knihovničky oblíbenou detektivku a namísto úklidu se pusťte do čtení. Uvidíte, že kniha je lepší společník než hadr a koště.

Mohlo by se vám líbit

VELIKONOCE V ZAHRANIČÍ: Polévání parfémem i čtení detektivek

Jiný kraj, jiný mrav – a u velikonočních zvyků to platí dvojnásob.
marianne.cz

Hravé tvoření

Máte doma malé děti, jejichž nejoblíbenějším slovním spojením posledních měsíců je: „já se nudím“? Pak využijete Velikonoc a připravte pro své děti tvořivé odpoledne. Pokud si k ruce vezmete vyfouknutá vajíčka, barvy a stužku, pak dokážete během několika minut vytvořit závěsné kraslice na větvičky kočiček. Menší děti můžou vytvořit pestrobarevná papírová vajíčka, na která lze z druhé strany napsat vzkaz a odeslat poštou jako velikonoční pohled pro prarodiče nebo známé. Nic nebrání ani tomu, abyste se kreativně vyřádili i vy. Dospělí se mohou vrhnout do jednoduchého velikonočního věnce z březových proutků, který dodá vašim domovním dveřím tu správnou velikonoční atmosféru. Domovu zase budou slušet tři jednoduché velikonoční dekorace, které zvládnete vyrobit za jedno odpoledne.

Info ikona
Velikonoce

Vařit jenom pro radost

Zatímco předkoronavirové Velikonoce se nesly v duchu velkých nákupů, vyvařování a pečení, v současné situaci si na velké hostiny pro celou rodinu musíme doslova nechat zajít chuť. Všechno zlé je pro něco dobré, a tak pojměte letošní Velikonoce ve střídmějším hávu. Říkal snad někdo, že o Velikonocích musí přetékat lednička? Pokud nepatříte k nadšeným kuchařkám, pak to v kuchyni příliš nepřehánějte, a raději se věnujte činnostem, které vám doopravdy dělají radost. V případě, že vám pečení a vaření radost dělá, užijte si přípravu tradičních velikonočních pokrmů. Strávníky ve vaší domácnosti jistě potěší velikonoční nádivka s kopřivami nebo dokonale nadýchaný velikonoční beránek. Samozřejmě se můžete vrhnout také do pečení jidášů nebo mazance.

Odpočinek na prvním místě

Vzpomínáte na předloňské Velikonoce? Jedna návštěva střídala druhou, koledníci nečekaně zvonili už po sedmé hodině ranní, a namísto odpočinku jste nalévali panáky slivovice nebo vedli small talk se vzdálenými příbuznými. Následně jste si v pondělí večer uvědomili, že Velikonoce vám protekly mezi prsty a vytoužený odpočinek či duchovní rozjímání bylo nahrazeno stresem, rychlými přesuny a napjatou atmosférou. Využijte proto letošní Velikonoce k tomu, abyste si je doopravdy vychutnali se vším všudy. Chcete od rána do večera sledovat televizní program? Směle do toho! Toužíte se s dětmi vydat do lesa a užít si rodinný den? Jak je libo! Nebo chcete vyzkoušet nový velikonoční recept? Teď je ideální příležitost! Zkuste pro jednou strávit Velikonce bez zbytečného spěchu a stresu. Užijte si je tak, jak sami chcete! Pomalu, rozjímavě, a především s těmi, na kterých vám záleží (alespoň prostřednictvím videohovoru).

Mohlo by se vám líbit

Šedivé úterý, Škaredá středa či Zelený čtvrtek. Znáte zvyky, které se pojí s těmito dny?

Když se řeknou Velikonoce, většina z nás si vybaví Velikonoční pondělí. Jenže Velikonocům předchází týden, který se skládá z Květné neděle, Modrého pondělí, Šedivého úterý, Škaredé středy, Zeleného čtvrtka, Velkého pátku, Bílé soboty a Božího hodu velikonočního. A každý z těchto dnů má své pranostiky, které bychom měli znát.
marianne.cz

Související články

Životní styl
8 tipů, jak najít balanc mezi pracovním a osobním životem: Zvládněte home office levou zadní

8 tipů, jak najít balanc mezi pracovním a osobním životem: Zvládněte home office levou zadní

Životní styl
Apetit piknik je za dveřmi: Krok za krokem průvodce největšími lákadly letošního ročníku

Apetit piknik je za dveřmi: Krok za krokem průvodce největšími lákadly letošního ročníku

Životní styl
Jak si v práci vyjednat lepší plat a podmínky: Klíčem jsou důkladný průzkum a realistická očekávání

Jak si v práci vyjednat lepší plat a podmínky: Klíčem jsou důkladný průzkum a realistická očekávání

Životní styl
Profesionálně vařit jsem začal z hecu, říká semifinalista MasterChefa a módní návrhář Pavel Berky

Profesionálně vařit jsem začal z hecu, říká semifinalista MasterChefa a módní návrhář Pavel Berky