Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

Vše, co potřebujete vědět o rodičovské dovolené

Výše rodičovského příspěvku není tou jedinou změnou, kterou rok 2020 přinesl. Jak je to s docházkou do školky, přivýdělkem a jak si o příspěvek vlastně zažádat?

Promotion | 13. 03. 2020

Rodičovský příspěvek navazuje na finanční podporu při mateřské dovolené. Začíná se vyplácet hned po jejím skončení. Pokud na mateřskou dovolenou nemáte nárok, rodičovský příspěvek budete dostávat hned po narození dítěte. Tato výjimka se týka především podnikatelek, které si neplatily dobrovolné nemocenské pojištění, nebo studentek.

Jaké změny přinesl rok 2020?

Od 1. ledna se rodičovský příspěvek zvýšil o 80 000 Kč. Kdo na něj má nárok? Kromě budoucích rodičů se zvýšení týká i těch, kteří ještě rodičovský příspěvek nevyčerpali a mají dítě mladší 4 let. Příspěvek se všem, kdo na něj měli nárok, od začátku roku automaticky navýšil. Další důležitá změna se týká pobytu batolat ve školce. Děti do 2 let mohou být ve školce nebo jiném zařízení až 92 hodin měsíčně, aniž by rodiče přišli o nárok na příspěvek.

Přivýdělek na rodičovské dovolené

Oproti mateřské dovolené zde platí mnohem méně omezení týkající se přivýdělku na rodičovské dovolené. Jediné, na co si musíte dát pozor, je počet hodin ve školce u dětí do 2 let. Výše odměny ani typ pracovního poměru pak nehraje roli. Obecně je však pro maminky výhodnější pracovat jako OSVČ nebo podnikat.

Kdy rodičovská dovolená končí?

Délku rodičovské dovolené si můžete zvolit sami, nejčastěji to však bývají 3 roky. Během této doby je zaměstnavatel povinný vám držet místo. Pokud se chcete vrátit do práce dříve, stačí vám jen souhlas zaměstnavatele. Je však dobré si s předstihem zažádat o zvýšení rodičovského příspěvku, abyste před nástupem do práce stihla vybrat co nejvíce z daných 300 000 Kč.