Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >

Proč dát zelenou biobavlně? Je prodyšnější a trvanlivější

Mezi přednosti biobavlny patří menší zátěž pro životní prostředí a záruka, že neobsahuje žádné zbytky škodlivých látek a alergenů, což ocení hlavně ti, kteří trpí například alergickou dermatitidou.

Redakce Marianne | 1. 04. 2014


Biobavlna se pěstuje za použití přírodních metod, bez syntetických pesticidů, herbicidů, azobarviv a umělých hnojiv. Bez toxických chemikálií probíhá i barvení a další zpracování až k výslednému výrobku. Proto má své velké výhody.

  • Bavlna je přírodní vlákno získávané z tobolek a semen různých druhů subtropického bavlníku.

  • Bavlna je vůbec nejdůležitější a nejrozšířenější přírodní textilní surovinou, obsahuje ji polovina světové produkce textilu. Biobavlna v tomto celku zatím tvoří jen nepatrný zlomek.

  • Vedlejšími bavlněnými produkty jsou celulóza, vata a papír nebo bavlníkový olej.

Prodyšnější a trvanlivější

Výrobky z biobavlny by měly být prodyšnější a trvanlivější díky tomu, že vlákna, která obsahují, nejsou narušena chemikáliemi užívanými při konvenčním způsobu pěstování a zpracování. Výroba biobavlny se také často pojí se značkou fair trade, která garantuje, že při výrobě byly dodrženy základní etické principy vylučující nedůstojné pracovní podmínky, vykořisťování a dětskou práci. Už samotná značka ‚bio‘ je však pro farmáře v rozvojových zemích velkou pomocí. Podle údajů světové zdravotnické organizace totiž v rozvojových zemích na otravu pesticidy umírá nejméně 20 000 lidí ročně. Chemikálie používané při výrobě bavlny také znamenají narušení půdy a ohrožení zdrojů pitné vody. Výběrem druhu bavlny na nákupech oblečení tak přímo ovlivňujeme způsob jejího pěstování a bezpečnost životního prostředí, stejně jako dopad na životy farmářů, kteří ji pěstují.

Péče o biobavlnu

Na péči o biobavlnu jsme se zeptali Elišky Kadlecové, konzultantky módního klubu Fashion Days, která se zpracováním a péčí o materiály profesně zabývá již řadu let. A jaké jsou její rady ohledně biobavlny?

  • „Biobavlna je z hlediska údržby stejným materiálem jako konvenční bavlna, a tak se péče o ni svou podstatou neliší.“

  • „Bavlna má velkou výhodu v tom, že na rozdíl od syntetických materiálů výborně snáší vysoké teploty, což se hodí jak při praní a vyvařování, tak při žehlení. Nicméně pozor, pokud materiál není čistě bavlněný a obsahuje nějakou příměs syntetického původu, musíme se držet nízkých teplot. Například viskóza se totiž vzhledem ke své chemické struktuře při vyšších teplotách rozpadá.“

  • „Samozřejmostí je žehlení jakýchkoli potisků a oděvů s vlasovou nebo reliéfní strukturou z rubové strany.“

  • „Méně kvalitní bavlna se dost často žmolkuje, čemuž je možné do jisté míry předejít praním z rubu. Dnes už se také vyrábí mercerovaná bavlna, která se žmolkováním ani časem neznehodnotí.“

Související články