Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Rozhovory

RADKA TŘEŠTÍKOVÁ: Jsem na sebe až otravně přísná

Info ikona
Radka Třeštíková

Se spisovatelkou Radkou Třeštíkovou o krvi, co není voda, právničkách, na které svět zapomněl, a síle sebrat odvahu něco změnit.

Petra Pohlová | 24. 02. 2021

Jste neprodávanější česká spisovatelka. Zajímalo by mě, jak se člověku s podobným vědomím žije?

Předně jsem si jistá, že nejsem nejprodávanější. Možná jedna z neprodávanějších, ale já s nikým nesoutěžím, nemusím být nejlepší, nepotřebuju být neuvěřitelná v ničem z toho, co dělám, mně stačí, když budu ve všem uvěřitelná. Jsem vděčná, že se můžu živit něčím, co mě tak moc baví, to je obrovské štěstí, to je na míle daleko za tím, co lze od života nějak automaticky očekávat, ale fakt, že jsem spisovatelka, nijak víc neprožívám.

Mohla byste, je to nezpochybnitelný úspěch.

Kdykoli to mám uvést do kolonky zaměstnání, jsem z toho nesvá. Vždyť to žádné pořádné zaměstnání není. (smích) Já jsem na sebe fakt strašně přísná. Až otravně. Nejsem z dětství příliš zvyklá na to, aby mě někdo chválil, takže mě pochvaly znervózňují a vůbec nevím, co s nimi, nejradši bych je těm lidem, co mi je složili, zase vrátila. Jsem vnitřně naprogramovaná tak, že se soustředím na to, co jsem udělala špatně a co jsem měla udělat líp. Takže ano, prodala jsem spousty knih, ale pořád jsem jen někdo, kdo píše odpočinkovou literaturu, zatímco řada jiných lidí zachraňuje svět.

V rozhovorech s vámi se poměrně dost řeší letenský klan, do kterého jste se přivdala, ale o vaší rodině se myslím zas tak moc neví.

Moje moravská rodina je srdečná a strašně hlasitá, to ji asi definuje nejvíc. (smích) Dřív jsem měla pocit, že se z ní musím nejdřív nějak vymanit, abych se našla, až později mi došlo, že...

...CELÝ ČLÁNEK NAJDETE V BŘEZNOVÉ MARIANNE.

Aktuální číslo Marianne v digitální podobě koupíte ZDE

Předplatné Marianne nebo jednotlivá čísla s poštovným zdarma pořídíte ZDE.

BŘEZNOVÁ Marianne