Letní prázdniny vypukly, a tak školáky a studenty čeká devět týdnů vytouženého volna. I když by se mohlo zdát, že tento model prázdnin funguje všude ve světě, opak je pravdou. Například v Argentině si "letní" prázdniny odbyli už v únoru.

Dva měsíce volna! Pro některé školáky synonymum pro hraní počítačových her a lelkování, pro jiné čas plný táborů, sportovních soustředění a rodinných dovolených. Ať už vaše dítka patří do jakékoliv skupiny, jedno je jasné - všichni školáci považují letní prázdniny za nejlepší období v roce. A jinak tomu není ani u jejich vrstevníků v jiných státech. Jediný rozdíl je v tom, že letní prázdniny nemusí mít klasických osm až devět týdnů, a už vůbec nemusí probíhat od začátku července do konce srpna. 

Argentina

Argentinští školáci slyší poslední zvonění už v půlce prosince a do školy se vracejí na konci února nebo začátkem března. Možná to vypadá, že jejich ministerstvo školství upadlo na hlavu, avšak připomeňme si, že právě v zimních měsících panuje v Argentině nejteplejší počasí. Dovolenou v lednu a únoru si vybírají i zaměstnanci, kteří se následně se svými dítky vydávají na rodinné dovolené ke krásným argentinským plážím. 

Indie

V Indii se školní prázdniny odvíjí podle toho, v jakém žijete regionu. Obecně ale platí, že školáci mají volno od března do května. Do školních škamen následně usedají mezi červnem a červencem. Výjimku tvoří oblast Kašmíru, kde letní prázdniny trvají pouze deset dnů! Až vaši školáci budou na konci srpna remcat, že prázdniny rychle utekly, připomeňte jim realitu, kterou zažívají jejich vrstevníci v Kašmíru. 

Itálie

Naopak školáci v Itálii si můžou pískat. Letní prázdniny na základních i středních školách totiž začínají ve druhém červnovém týdnu a končí ve druhém zářijovém týdnu. To znamená, že italská dítka si užívají zhruba 14 týdnů prázdnin, což je řadí mezi evropské prázdninové rekordmany. A tak vám radíme, abyste se před dětmi o Itálii raději nezmiňovali.

Škola
Školáci v Itálii už si dávno užívají prázdniny. 

ČTĚTE TAKÉ: Děti by se měly v létě i nudit, doporučují psychologové

Thajsko

Pokud jste v zimě navštívili Thajsko, pak jste možná dumali, proč místní děti nejsou ve škole. Ne, opravdu jste nepotkali záškoláky. V Thajsku si totiž děti užívají letní prázdniny zhruba od konce února do poloviny května. 

Lucembursko

Na první pohled by se mohlo zdát, že Lucembursko aplikuje podobný model dvouměsíčních prázdnin, jako tomu je v České republice. Pravdou ale zůstává, že pro své školáky má v záloze hned několik dalších týdnů volna. Konkrétně lucemburští školáci mají volno během svátků All Saint's Day (jeden týden prázdnin), Vánoc (dva týdny prázdniny), Carnival (jeden týden prázdnin), Velikonoc (dva týdny prázdnin) a svátku Pentecost (jeden týden prázdnin). 

Německo

V Německu hodně záleží na tom, v jaké spolkové zemi žijete. Zatímco šťastní studenti z Berlína a Braniborska mají letní prázdniny už od 20. června, jejich spolužáci z Bádenska-Württemberska či Bayernu se letního volna dočkali teprve před pár dny, tedy 29. července. Pro všechny německé školáky ale platí, že letní prázdniny mají délku šesti až šesti a půl týdne. 

Nevíte, jak děti zabavit během letních prázdnin? Máme pro vás inspiraci na nejlepší prázdniny v jejich životě. 

Titulka

Časopis Marianne si nyní můžete, bez nutnosti platit poštovné, objednat až domů. Více informací se dozvíte zde.

Promotion