Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Byt

Betonový byt v pánském stylu, kde neztratíte čas uklízením

Stísněný byt v panelovém domě měl špatné dispozice a interiéru kralovaly laciné materiály. Kompletní rekonstrukce bez kompromisů měla za cíl jednotný koncept, maximální využití prostoru a slabé stránky bytu proměnit v ty silné.

Terezie Benoni | 15. 06. 2022

Rekonstruovat panelový byt je vždycky pro architekty veliká výzva. Tentokrát se o proměnu nekvalitních dispozic v praktický moderní interiér pokusilo  architektonické studio NEUHĀUSL HUNAL. „Majitel stísněného panelákového bytu byl odhodlaný nedělat při rekonstrukci žádné kompromisy. Šlo o to zbavit se nekvalitních materiálů, prostor maximálně využít a zjednodušit. Chtěli jsme zdůraznit samotný princip panelového domu, dát beton do kontrastu s jinými materiály,“ vysvětlují autoři projektu. Výsledkem jejich práce je minimalisticky zařízený byt v industriálním stylu.

Galerie: Betonový byt v pánském stylu
Mohlo by se vám líbit

Dva domy, srnky a stromy

Při rekonstrukci jihočeské chalupy byl zásadní respekt k původnímu stavení a použití tradičních postupů. Přírodní materiály jako dřevo, kámen a hlína a jejich ruční opracování vnáší do stavby nedokonalost, která se stává zásadním aspektem projektu.
marianne.cz

Velká hala a prostor využití až po strop

Architekti se ve svém návrhu snažili zbavit zbytečných ploch a prostor využít na maximum. Jako ideální řešení se ukázalo rozdělit byt na několik funkčních zón. Uvítá vás velkorysá hala, ze které vejdete do všech místností a navíc skrývá praktické úložné prostory. Po levé straně najdete pracovnu a ložnici, když se vydáte rovnou za nosem, vejdete do zbrusu nové koupelny, po pravé straně je kuchyně spojená s obývacím pokojem v jeden velký otevřený prostor. Černá kuchyň v jednom kuse dodává na dramatickém dojmu. „Snažili jsme se stěny využít od podlahy po strop a některé jejich části zcela uvolnit. Je tu proto na míru vyrobený geometricky zcela jednoduchý nábytek. Jednotlivé funkční zóny bytu určují atypická svítidla. Například spuštěné žárovky vymezují místo jídelního stolu. Koupelnu přisvětluje pruh luxfer pod stropem a nepřímé osvětlení haly reaguje na pohyb. Je tu také několik estetických detailů, které vytváří jedinečnou atmosféru bydlení v pánském stylu. ‚Snažili jsme se zdůraznit sílu a estetickou kvalitu surového povrchu opovrhovaných panelů. Matná čerň kompaktního nábytku kontrastuje s jemně bílou látkou, podobně jako neutrální pozadí jemně šedé podlahy s bílou omítkou. Přiznali jsme v interiéru technické rozvody a police otevřeli takovým způsobem, aby odlehčili celkovou konstrukci nábytku.”  Díky promyšlenému interiéru architekti dosáhli minimalisticky zařízeného bytu s dostatkem úložných prostor, kde má každá věc přesně své místo. Uklízení v takovém bytě tak bude zábava.

Zdroj informací: NEUHĀUSL HUNAL, www.neuhauslhunal.cz

Info ikona
Nové dispozice panelákového bytu
Galerie: Stav bytu před rekonstrukcí

Související články

Byt
Rodinný byt pro milovníky klasického stylu

Rodinný byt pro milovníky klasického stylu

Byt
Mladá rodina se s interiérem starého bytu popasovala na jedničku

Mladá rodina se s interiérem starého bytu popasovala na jedničku

Byt
 Tajemství dokonalé rekonstrukce historického bytu v Bubenči: Interiér je nejen krásný ale také maximálně funkční

Tajemství dokonalé rekonstrukce historického bytu v Bubenči: Interiér je nejen krásný ale také maximálně funkční

Byt
Úžasná proměna malého bytu: Architekti odhalili skrytý potenciál a přidali úchvatné mezipatro

Úžasná proměna malého bytu: Architekti odhalili skrytý potenciál a přidali úchvatné mezipatro