Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Byt

Z třicetimetrového bytu útulné útočiště

Info ikona
Aby se prostor nejen opticky, ale také funkčně zvětšil, bylo nutné maximálně využít také prostor terasy.

Malý byteček o rozloze pouhých 36 m² v posledním patře panelákového domu měl jednoznačnou přednost, která nynější majitelé o jeho koupi přesvědčila. Byla to dvanáctimetrová terasa s kouzelným výhledem na celou Prahu. Jak se jim podařilo zachránit byt v katastrofálním stavu?

Terezie Benoni | 11. 06. 2023

V pražské Libni dostali architekti z  ateliéru BY architects nelehký úkol. Katastrofální stav nemovitosti předpokládal kompletní rekonstrukci. Cílem rozsáhlých oprav mělo být případné útočiště pro jednoho z potomků, nebo pohodlný byt určený k pronájmu. Hlavním požadavkem byla účelnost a estetická kvalita. Na malém prostoru bylo potřeba vykouzlit jednotlivé funkční zóny tak, aby bylo zachované soukromí a místo bylo využité na maximum. Veškeré vybavení proto bylo vytvořené na míru. V předsíni je umístěna prostorná šatní skříň s botníkem a úklidová skříň s vestavnou pračkou, sušičkou a košem na prádlo, do nějž vede shoz z koupelny sousedící z druhé strany instalačního jádra. Kuchyně, koupelna a prádelna jsou totiž logicky přimknuty k instalačnímu jádru a teprve na tuto technickou část bytečku navazuje část obytná. Kolmo ke kuchyni jsou seřazeny tři trakty: hlavní obytný prostor, pracovna a ložnice.  Jednotlivé pokojíčky od sebe dělí panely z borové překližky. Členění prostoru podporuje také osvětlení, které nabízí různé režimy a míru intimity.

Galerie: Pořídili si třicetimetrový byt v dezolátním stavu

Terasa jako dominanta bytu

Aby se prostor nejen opticky, ale také funkčně zvětšil, bylo nutné maximálně využít také prostor terasy. K tomu pomohla dvě široká posuvná křídla. Tyto prosklenné stěny a šikmá screenová roleta jsou po celé šíři bytu. Pohodlí na terase zajišťuje modřínová podlaha. Toto šikovné řešení přispělo k dokonalému propojení vnějšího a vnitřního prostoru. Kvůli atypickému řešení bytu, i masivnímu prosklení na terasu, bylo potřeba vyřešit topení. Radiátorový sokl je vyzvednutý nad podlahu u vchodu na terasu. Je obložený kaučukem a mřížka topení ve stejném odstínu přispívá k lehkosti a nenápadnosti tohoto elementu. Veškerý vestavěný nábytek je vyrobený z bílého lamina a borové překližky. Díky tomu je interiér tohoto malého bytu kompaktní a harmonický.

 

Mohlo by se vám líbit

Zdroj informací: Markéta Zdebská, Marek Žáček (BY architects )

Zdroj článku