Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Dům

Noc mezi stovkami ptačích budek je nezapomenutelná

Info ikona
Noc mezi stovkami ptačích budek je nezapomenutelná

Domek, jehož fasádu tvoří ptačí budky a hemžení opeřených krasavců můžete pozorovat přímo z postele. Splněný sen? Čtěte dál, abyste se dozvěděli, kdo je autorem tohoto jedinečného projektu.

Terezie Benoni | 7. 06. 2023

Severní Švédsko je známé svými přírodními krásami, rozsáhlými lesy a osobitou biosférou. Treehotel v laponském Harads láká na svou osobitou atmosféru, kterou se rozhodlo podtrhnout architektonické studio Bjarke Ingels Group (BIG). V úzké spolupráci s Treehotelem a švédským ornitologem Ulfem Öhmanem navrhli chatku nazvanou Biosphere, kterou lemuje 350 ptačích budek. Cílem tohoto návrhu není jen dopřát hostům jedinečný zážitek v korunách stromů, ale pomoci posílit zdejší biosféru a pomoci ptačí populaci žijící v tomto jedinečném prostředí borovicových lesů. „Při výzkumu ve zdejší oblasti se ukázalo, že počet ptačí populace klesá. Lesní hospodaření vedlo ke snížení počtu přirozených děr ve stromech, kde hnízdí mohou hnízdit. Instalace ptačích hnízdišť je proto důležitým opatřením. Klimatické změny navíc vedou k tomu, že hmyzí boom nastává dříve v roce, a než se vylíhnou ptačí vejce, je již po něm. Přikrmování je proto dalším důležitým podpůrným mechanismem. Iniciativa ze strany Treehotelu, může inspirovat jeho návštěvníky, aby si budky instalovali také doma nebo v okolí svých obydlí,“ vysvětluje Ulf Öhman, předseda Norrbottenské ornitologické asociace.

Galerie: Hotelový pokoj mezi ptačími budkami
Mohlo by se vám líbit

Noc v korunách stromů

Do jedinečného pokoje se dostanete po visutém mostě, který se stoupá od země až do korun stromů. Interiér apartmánu o rozloze 34 m² je vybaven materiály, které jsou inspirované okolní krajinou a nachází se v ní. Najdeme zde jen to nejnutnější, aby dominoval pohled z oken a dění za nimi. Interiér je jednoduchý a pragmatický, ale přesto nabízí na relativně malém prostoru řadu zážitků. Návštěvníci mají přístup na střešní terasu v blízkosti korun stromů, ze které je 360stupňový výhled na les. Velikosti jednotlivých ptačích hnízd se mění podle jednotlivých druhů, kterým mají sloužit. Jsou rozmístěné tak, aby nebránily výhledu a světlu. Nacházíte se tak v epicentru lesního života obklopeni jemným ptačím zpěvem v dokonale intimním prostředí.

 

Mohlo by se vám líbit
Zdroj článku