Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Lidé a místa

Jeho obrazy vypráví bajky. Jak pracuje a bydlí malíř Adam Jílek?

Zvířata byla podle Adama celou dobu v historii umění jako taková opomíjena. K jejich zobrazování tíhne také proto, že jim rád propůjčuje lidský charakter a používá tak často ve svých dílech satiru.

Maluje zvířata v lidských situacích. Jeho obazy jsou plné satiry, vyprávějí silné příběhy a nutí vás se zamyslet. Vyzpovídali jsme mladého umělce, který vypráví bajky pomocí barev a štětců. Jak bydlí a čemu se aktuálně věnuje?

Redakce | 30. 05. 2019

Adam Jílek je malíř mladé generace českých umělců, který si přes svůj relativně nízký věk stačil vyvinout výrazný vizuální i obsahový rukopis. Ústředním prvkem Adamovy tovrby jsou zvířecí motivy, kterým propůjčuje lidské vlastnosti.

Kde můžeme aktuálně vidět vaši tvorbu?

Na chystané výstavě v pražské Galerii 1, která bude probíhat v termínu 5.–29. června. Představím tu malby, v nichž se prolínají dva odlišné světy – reality a pohádky. 

Kdy vám v životě došlo, že se chcete věnovat malbě?

Jako dítě jsem si přál být právníkem, pak přišlo období baseballu a nakonec dělám řemeslo, které jsem obdivoval a bylo mým koníčkem po celou dobu. Až při studiích na AVU jsem si ale konečně uvědomil, že se malováním budu živit.

Jak umění ovlivňuje vaše bydlení?

Doma se obklopuji převážně bílou a zemitými tóny, což jsou také dominantní barvy mé aktuální série obrazů. Důležité je pro mě doma i v ateliéru také denní světlo.

Galerie: Nahlédněte do tvorby i domova Adama Jílka

Jakou věc jste si naposledy pořídil do bytu?

Je jich více, od polštářů až po koberec, stále se průběžně zařizuji, ale tím úplně nejnovějším kouskem je kaktus. 

Co máte doma nejraději?

Postel a vanu!

Proč by si podle vás lidé měli kupovat umění?

Někdo si ho kupuje jako dekoraci do interiéru, pro někoho je to zajímavý druh investice. Ať už je důvod jakýkoli, důležitá je radost z něj. 

Jaké barvy a materiály vás teď v interiéru baví?

Přiznaný beton a cihly, masivní dřevo namořené na bílo, nebo naopak prostor v tmavých tónech.