Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Lidé a místa

Rozhovor: Věci vyrábíme na míru a tak, aby sloužily co nejdéle

Kousek za úpatím pražské ulice Milady Horákové se nachází výloha s nenápadným černým nápisem „Charaktery“. Když vstoupíte, najdete tu překvapivé množství věcí a příběhů. Jaké to je, mít obchod s autorskou tvorbou a dá se tak uživit? Jak se ručně vyrábějí brýle na míru a proč je důležité navrhovat věci tak, aby byly opravitelné? Na to a ještě víc jsme se ptali Pavla, Anastázie a Anny z Charakterů.

Olga Procházková | 7. 06. 2019

Připravila: Olga Procházková, foto: Zuzana Veselá

Malému prostoru uvnitř vévodí výrazný sametový závěs. Oči přecházejí od obrazů přes koberce po klobouky a záplavu šperků. Své umění a řemeslo tu od loňského podzimu prezentuje sedm skvělých českých designérů. Dostaveníčko na rozhovor si dali manželé Pavel a Anastázie Kahotski ze studia Nastassia Aleinikava a Anna Štěpánková. 

Jací lidé k vám do obchodu chodí? 
Anastázie: Hlavně místní. Teď je moderní být „lokální“, ale v našem případě to nebyl ani tak záměr, jako přirozené plynutí věcí. Moje dřívější snahy proniknout na zahraniční trh nebo být v centru Prahy neměly nakonec moc smysl. Základem naší klientely jsou lidé, kteří tady žijí  – stejně jako já a Pavel. Máme Letnou moc rádi.

Základním kamenem tohoto projektu jste právě vy s manželem. Čím to, že vás je nakonec sedm? 
Anna: Nastěnka s Pavlem nás oslovili s tím, že mají rádi nás a naši práci. A shodou okolností jsme se všichni ocitli v takové životní a kariérní fázi, že jsme tento krok uvítali. Mít společný showroom je skvělé. Střídáme se tu, každý den prodává v obchodě jeden z nás. 

Pracovali jste na rekonstrukci společně? 
Anastázie: Ano. Každý přispěl, jak mohl, poprosili jsme o pomoc přátele. Měli jsme minimum prostředků a tlačil nás čas. Anna s Terezou navrhly interiér, Pavel tady vyrábí a prodává brýle na míru, já své šperky. A někde tady, když jsme seděli v prachu na zemi, se dotvořil i definitivní název Charaktery Design Store.

Jak vám to šlo s prvními zákazníky? 
Anastázie: Všichni jsme se museli trochu učit, abychom jim poskytli dost informací a zároveň je nerušili. Já třeba koukám, jak jim jdou oči po věcech, a když se u něčeho zastaví, něco k tomu řeknu. Někdy se chtějí jen porozhlédnout a jindy s námi zapředou hovor. Každou věc, kterou tady vidíte, jsme vyrobili my sami, každá má příběh, který můžeme lidem vyprávět. 
Anna: Obchod je pro nás malá škola komunikace. Někdy naše vyprávění přiměje lidi, aby se na věci, které tu vidí, dívali jinak. Třeba Sofya má na každý klobouk originální dřevěnou formu. A koberce na stěnách jsou každý jediný kus.

Pavle, jak se dělají brýle na míru? 
Pavel: Nejdůležitější je pořádně poznat člověka, který si je objednává. Reálně mě pak čekají hodiny navrhování několika tvarů. Během dalšího setkání konzultujeme návrhy a na základě vzájemné dohody se pustím do výroby. Pak se zase setkáváme kvůli kování a dolaďování detailů a čtvrté setkání znamená předání hotových brýlí. Celý proces trvá zhruba čtyři týdny. Nabízíme doživotní záruku, nevyrábíme na sklad. 

Galerie: Prohlédněte si s námi Charaktery

Udržitelnost je pro vás téma? 
Pavel: Absolutní. Chceme, aby naše brýle sloužily co nejdéle, a vyrábíme je tak, aby se daly opravit.
Anastázie: Stejně jako moje šperky. Zpracovávám je tak, aby byly opravitelné. To je hrozně důležité. 

Máte pocit, že svým přístupem lidi kultivujete?
Anna: Takhle bych to určitě neřekla. Spíš nabízíme alternativu. Jinou možnost, jiný pohled. Každý si může vybrat, jaké věci si chce koupit a proč. Buď podobné našim výrobkům, které vznikly v místě, s respektem k přírodě, nebo jiné.

Uživí vás tenhle obchod?
Anna: Všichni se více či méně věnujeme vlastní kariéře a tady je místo, kde se protínáme. Mít společný showroom je také ekonomicky výhodnější. Čili uživíme se všichni a uživí se tím pádem i tento obchod.

Je pro vás těžké stanovit cenu koberce, u něhož jste strávila desítky hodin práce? 
Anna: Jednoduché to není. Byla bych nejraději, aby si ho mohl dovolit kdokoli, kdo po něm zatouží. Bohužel to ale není reálné, protože bych jako autor a lokální výrobce skončila, jen co jsem začala. Jsem na začátku kariéry, přeorientovávám se pouze na autorské produkty a jejich cena se logicky počítá jinak. Pro představu, dva metry čtvereční koberce mě stály třiadvacet hodin čistého času jen „střílení“ do plátna.
Anastázie: Také je něco jiného platit si šperkařskou dílničku s jedním stolkem, kde jsem se individuálně potkávala se zákazníky, nebo provozovat obchod s běžnou otevírací dobou, odpovídajícím nájmem, platíme údržbu, bance za terminál, investujeme. I od toho všeho se pak odvíjí cena výrobků. Ruční a místní výroba je pochopitelně dražší než produkty ve velkých řetězcích. Proto jsme vždy vděční zákazníkům, když zvolí něco z naší nabídky.

Co plánujete do budoucna? 
Anastázie: Chystáme hlavně úpravy interiéru. Rádi bychom tu prezentovali Terezino oblečení a potřebujeme místo na její modely. Šperky půjdou pod sklo a uprostřed připravíme prostor pro zákazníky. Spousta věcí u nás vzniká na míru, takže největší místo tu bude pro lidi, kteří k nám najdou cestu.

Charaktery tvoří sedm statečných. Designérů!

Anastázie Kahotski (34) 
Designérka šperků a brýlí. Absolutní vítězka Czech Grand Design 2017. Pracuje pod značkou Nastassia Aleinikava.

Pavel Kahotski (34) 
Ve studiu Nastassia Aleinikava se věnuje zakázkové výrobě brýlí. Je absolventem pražské UMPRUM.

Anna Štěpánková (30) 
Za svou bakalářskou práci na UTB Zlín, židli Tamashii, získala 
mnoho prestižních ocenění doma i v zahraničí.

Tereza Rosalie Kladošová (32) 
Letos získala na cenách Czech Grand Design absolutní vítězství s kolekcí Merino Recycle.

Rudolf Rusňák (32) 
Designér zaměřující se na keramiku a porcelán. Má cenu Objev roku 2012 a nominaci na Czech Grand Design 2017.

Sofya Samareva (32) 
Pro Ústavní soud ČR vytvořila kolekci pokrývek hlavy. V roce 2017 získala 2. místo na festivalu v Hyeres.

Karla Olšáková (35) 
Designérka šperků. Získala cenu Marzee International Graduation Show a tři nominace na Czech Grand Design.

Baví vás autorská tvorba, rádi procházíte malé obchůdky a nakupujete smysluplně? Pak by vás mohly zajímat i tyhle naše další články:

Galerie: Obnovuje rodinný statek a pěstuje květiny v souladu s přírodou

Na pražské Letné otevřela originální Tvorba

S Andreou Kroupovou o vzniku Artisème

Laponské sny uhnětené z keramické hlíny

 

Související články

Lidé a místa
Fascinující proměna vinařství Kolby v Pouzdřanech: Sjednocení historických budov přináší do vinné oázy neodolatelný šarm

Fascinující proměna vinařství Kolby v Pouzdřanech: Sjednocení historických budov přináší do vinné oázy neodolatelný šarm

Lidé a místa
Dlouhé roky hledala šťastný domov: Nakonec proměnila obývací pokoj ve stylový ráj

Dlouhé roky hledala šťastný domov: Nakonec proměnila obývací pokoj ve stylový ráj

Lidé a místa
Spěte vedle Moneta a Rodina: Nenechte si ujít příležitost přenocovat v pařížském Musée d’Orsay

Spěte vedle Moneta a Rodina: Nenechte si ujít příležitost přenocovat v pařížském Musée d’Orsay

Lidé a místa
Za zdmi se skrývá klenot: Ukrajinský byt v průmyslové budově ukrývá starobylé poklady i moderní technologie

Za zdmi se skrývá klenot: Ukrajinský byt v průmyslové budově ukrývá starobylé poklady i moderní technologie