Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Novinky

KVÍZ: Poznáte, kde se nacházejí nejznámější české horské boudy?

Info ikona
www.hkregion.cz

Četné horské chaty a boudy v Krkonoších, Jeseníkách či Orlických horách odrážejí českou lásku k přírodě a turismu. Dokážete poznat, ve kterých horách najdete místo určené k odpočinku?

Terezie Benoni | 10. 01. 2024

Češi jsou národem turistů, kteří si své přírody a hory váží. Četné horské chaty a boudy v Krkonoších, Jeseníkách nebo v Orlických horách tuto povahu odráží a v létě či v zimě nabízí některé už po staletí bezpečné útočiště, kde se mohou unavení turisté či lyžaři občerstvit, často také přespat. Které patří mezi nejstarší české boudy, které stále trpělivě slouží?

Medvědí bouda ve Špindlerově Mlýně

Medvědí bouda se řadí mezi krkonošské horské boudy se zajímavou historií. Vznikla na počátku 19. století jako zařízení tzv. budního hospodářství, avšak již spojeného s ubytováním pro návštěvníky hor. Bouda se nachází nad nejznámějším krkonošským městečkem Špindlerův Mlýn v nadmořské výšce 1060 m na úbočí známého vrcholu Medvědín mezi potoky Dvorským a Medvědím v oblasti zvané Sedmidolí.

Horská farma na Růžové hoře

Horská farma na Růžové hoře se staročeskou kuchyní, krojovaným služebnictvem a vlastní výrobou mléčných produktů nabízí také možnost ubytování. Klasická krkonošská bouda se nachází se v překrásném prostředí Krkonoš s výhledem na Studniční horu a celé panorama Pece pod Sněžkou.

Šámalova chata

K nejznámějším a nejkrásnějším chatám v Jizerských horách, patří původně lovecký zámeček Clam-Gallasů z roku 1844, který za první republiky užíval dr. Přemysl Šámal, kancléř prezidenta T. G. Masaryka. Šámalova chata a její restaurace, je dnes tradičním místem, které navštěvují rádi turisté i místní obyvatelé.

Chata Jiřího

Známou jesenickou horskou boudou je chata Jiřího na Šeráku ležící v nadmořské výšce 1 351 m n.m. Na úpatí hřebene Hrubého Jeseníku byla postavena roku 1894 a své jméno nese jméno po investorovi, Jiřím Koppovi. Chata je po celkové rekonstrukci, ze které vznikly útulné pokoje a nová restaurace.

Kramářova chata

Další legendou Orlických hor je Kramářova chata na Suchém vrchu, postavená roku 1928 podle plánu architekta Jaroslava Stejskala. Rozhledna vedle chaty, z níž je výhled na Orlické hory, Kralický Sněžník, Hrubý Jeseník sloužila původně jako vodárenská věž.

Bouda Slovanka

Horská bouda využívaná hlavně pro účely rodinné rekreace, lyžařské kurzy, školy v přírodě apod. Bouda leží na trase Pec pod Sněžkou-Černá Hora-Černý Důl.

Masarykova chata

Chatu na Šerlichu v Orlických horách postavil roku 1925 Klub českých turistů v Hradci Králové podle projektu architekta B. Fuchse. Interiér chaty je bohatě zdobený dřevořezbami, mezi kterými nechybí ani Rampušák, dobrý duch zdejších hor.

Luční bouda

Nejstarší krkonošskou horskou chatou je Luční bouda, která se zároveň může pyšnit vlastnoruční výrobou piva. Na hřebenech Krkonoš nedaleko Sněžky, ve výšce 1410 m nad mořem, stojí už od roku 1625 (možná i 1623).

Chata Švýcárna

Turistická chata Švýcárna na nejfrekventovanější části hřebenové trasy Jeseníků, mezi Červenohorským sedlem a Pradědem je jedním z nejstarších objektů těchto hor. Švýcárna je ukázkovým příkladem přeměny pastevecké salaše na klasickou horskou chatu, která byla do současné podoby přestavěna roku 1887.

Vosecká bouda

Další známá chata – Vosecká bouda, byla založena před rokem 1743 jako seník. Nacházela se tehdy úplně mimo civilizaci a v jejím okolí se v létě pásl hovězí dobytek. Turistům slouží od roku 1896, kdy zde bylo zřízeno šest hostinských pokojů a k popularitě chaty přispělo také to, že se zde provozovala i oblíbená jízda na rohačkách údolím Mumlavy do Harrachova.

Mohlo by se vám líbit
Zdroj článku