Jaké byly největší výzvy při přechodu z filmového světa do designu interiérů?
Jiří: Největší výzva, se kterou jsme se během let smířili, je, že my jsme byly naprosto zvyklí, že u filmu je vše hned a podle přesně stanoveného plánu. To ve stavebnictví úplně nefunguje, tam je plánování daleko dlouhodobější. Bylo složité si zvykat, že vše jde pomaleji, věci se předělávají… Už jen to, že jsem si najednou nemusel psát všechny věci, které je potřeba udělat, byl pro mě obrovský rozdíl oproti filmové branži. Stejně jako s našimi zákazníky, i s naším stavbyvedoucím se snažíme potkávat na půli cesty, co se týká termínů. My jsme ochotni slevit z toho, že vše musí být hned, ale on zase musí leccos zvládnout rychleji, než by si naplánoval.
Danica: Za mě byl největší rozdíl v tlaku na výkon. Samozřejmě také cítíme nervozitu a velkou zodpovědnost před odevzdáním projektu, ale ve filmovém světě je tlak skutečně extrémní.
Proč by měl architektonické návrhy dělat muž i žena?
Danica: V našem případě je to určitě přínosné v tom, že každý z nás se na věci dívá jinak, přináší jiný úhel pohledu. Díky tomu do projektu často vneseme nové myšlenky, nápady a přístupy, které by jednoho z nás samotného třeba vůbec nenapadly. Pokud narazíme na problém, většinou ho řešíme podobným způsobem. A když se přece jen neshodneme, naučili jsme se naslouchat jeden druhému, respektovat se a hledat kompromis, který je přijatelný pro oba. Co se týká samotného návrhu, to je doménou Jirky, je tou kreativní duší týmu.
Jiří: Naše základní smýšlení je velmi podobné, což nám v práci pomáhá. Možná je to i tím, že muž-designér musí být schopen empatie a vhledu do potřeb druhých, takže se naše přístupy vesměs prolínají. V mnoha věcech se doplňujeme – konzultujeme návrhy hned od začátku, vyměňujeme si názory. Já jsem možná ochotnější připustit, že design někdy může i „trochu bolet“, jak s oblibou říkám, zatímco Danica je v tomto nekompromisní. Společně pak řešíme výběr materiálů, vzorků, zařízení i drobných detailů. Dva pohledy na jednu věc jsou vždycky přínosem.
Danica: Spolupráce muže a ženy má ještě jednu výhodu a tou je komunikace se zákazníky. Někdy si klienti lépe sednou se mnou, jindy s Jirkou. I v tomto směru se tak výborně doplňujeme.