Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Poradna

Dokonale nedokonalý styl bydlení wabi-sabi

valenciaplaza.com

Trápí vás oškrábaný nábytek, nedokonalé zdi a staré vybavení? Už nemusí. Styl bydlení nazvaný wabi-sabi nachází krásu ve všem nedokonalém.

Terezie Benoni | 15. 06. 2020

„Wabi“ označuje rustikální eleganci nebo přirozenou jednoduchost, zatímco „sabi“ oslavuje nedokonalost a touhu najít krásu v nedostatcích, které přicházejí s věkem. Společně toto slovní spojení wabi-sabi vyjadřuje touhu po objevování věcí, tak jak jsou, místo přemýšlení nad tím, jaké by být měly. Autenticita a asymetrie. To jsou dva výrazy, které s japonských stylem bydlení dokonale ladí. Přikrášlování věcí je zcela nežádoucí, naopak přirozená patina je braná jako poklad. Jestli ještě tápete, co si pod tímto stylem představit, tak v interiéru wabi-sabi často uvidíte oprýskanou omítku, cihlové zdi, neglazovanou keramiku, nábytek s vybledlým čalouněním, ošlapaný koberec. Zároveň je těchto věcí minimum, aby vyniklo jejich kouzlo.

Styl bydlení nazvaný wabi-sabi nachází krásu ve všem nedokonalém.

Styl bydlení nazvaný wabi-sabi nachází krásu ve všem nedokonalém. 

Vnitřní krása věcí

Filosofie wabi-sabi má kořeny ve starém Japonsku u zenových mnichů a čajových mistrů. Základní myšlenkou je hledát krásu uvnitř věcí, uvědomit si pomíjivost času a materiálních předmětů, zaměřit se na život sám a najít si čas i prostor pro sebe. Jak už jsme řekli, tento styl bydlení tíhne ke skromnosti a minimalismu. Domácnosti přeplněné věcmi tak rozhodně nejsou tím, co si pod pojmem wabi-sabi představit. Měli byste mít kolem sebe jen ty věci, ke kterým máte nějaký vztah. Tento nový designový trend je odpovědí na skandinávské „hygge“, které se snaží o útulnost a harmonii, ale spíš ji nechává přijít zvenší, zatímco tento styl ji hledá uvniř.

 

Oprýskané zdi nejsou na škodu.

Oprýskané zdi nejsou na škodu. Naopak ke stylu wabi-sabi neodmyslitelně patří. 

Z nedokonalosti přednost

Všechny známky času a používanosti jsou žádoucí. To, co by vám jindy dělalo vrásky je u tohoto stylu předností. Tento styl bydlení jednoznačně preferuje přírodní materiály jako je dřevo, kámen, keramika, beton, papír nebo přírodní tkaniny. Povrch těchto materiálů by měl být jen minimálně opracovaný. Můžete již pořídit věci s umělou patinou, ale ve většině případů nepůsobí věrohodně. Zkuste proto raději zalovit ve vodách bleších trhů, bazarů nebo starých půd. Barevnému spektru vévodí šedá, zelená a hnědá a jde především o tlumené a tmavší tóny těchto barev. Dokonalým příkladem designu wabi-sabi je keramika kintsugi, která vyzdvihuje jednolitvé praskliny, místo toho, aby je maskovala. 


Oslava řemesel

Jestli patříte mezi nedokonalé kutily, co rádi pracují se starším materiálem, jsou vaše výrobky ideálním artiklem do wabi-sabi domácnosti. Veškeré vady a nedokonalosti spolu s hrubou texturou budou cestou k úspěchu. Filozofie wabi-sabi je svobodomyslná a klade důraz na individualitu. Záleží pouze na tom, aby vám bylo dobře a formální záležitosti jdou stranou. Nemusíte se proto bát míchat oblíbené předměty z různých dekád. Zbavte se ale věcí, které žádný hlubší smysl nemají. Jedná se o vpravdě udržitelný životní styl. Pořiďte několik univerzálních kvalitních solitérů, které vydrží desetiletí a doplňte o několik „srdcovek“. Uvidíte, že v takto intimním prostředí vám bude dobře.

Vytvořte si moodboard z materiálů, které jsou pro styl wabi-sabi typické. 

Vytvořte si moodboard z materiálů, které jsou pro styl wabi-sabi typické. 

Foto: nonagon.style, italianbark.com, valenciaplaza.com