Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Poradna

Zapomeňte na hladké a sterilní interiéry: Proč je wabi-sabi styl nejžádanější trend v bydlení

Trápí vás oškrábaný nábytek, nedokonalé zdi a staré vybavení? Už nemusí. Styl bydlení nazvaný wabi-sabi nachází krásu ve všem nedokonalém.

Terezie Benoni | 18. 01. 2024

„Wabi“ označuje rustikální eleganci nebo přirozenou jednoduchost, zatímco „sabi“ oslavuje nedokonalost a touhu najít krásu v nedostatcích, které přicházejí s věkem. Společně toto slovní spojení wabi-sabi vyjadřuje touhu po objevování věcí, tak jak jsou, místo přemýšlení nad tím, jaké by být měly. Autenticita a asymetrie. To jsou dva výrazy, které s japonských stylem bydlení dokonale ladí. Přikrášlování věcí je zcela nežádoucí, naopak přirozená patina je braná jako poklad. Jestli ještě tápete, co si pod tímto stylem představit, tak v interiéru wabi-sabi často uvidíte oprýskanou omítku, cihlové zdi, neglazovanou keramiku, nábytek s vybledlým čalouněním, ošlapaný koberec. Zároveň je těchto věcí minimum, aby vyniklo jejich kouzlo.

Info ikona
Styl bydlení nazvaný wabi-sabi nachází krásu ve všem nedokonalém.

Styl bydlení nazvaný wabi-sabi nachází krásu ve všem nedokonalém. 

Vnitřní krása věcí

Filosofie wabi-sabi má kořeny ve starém Japonsku u zenových mnichů a čajových mistrů. Základní myšlenkou je hledát krásu uvnitř věcí, uvědomit si pomíjivost času a materiálních předmětů, zaměřit se na život sám a najít si čas i prostor pro sebe. Jak už jsme řekli, tento styl bydlení tíhne ke skromnosti a minimalismu. Domácnosti přeplněné věcmi tak rozhodně nejsou tím, co si pod pojmem wabi-sabi představit. Měli byste mít kolem sebe jen ty věci, ke kterým máte nějaký vztah. Tento nový designový trend je odpovědí na skandinávské „hygge“, které se snaží o útulnost a harmonii, ale spíš ji nechává přijít zvenší, zatímco tento styl ji hledá uvniř.

 

Info ikona
Oprýskané zdi nejsou na škodu.

Oprýskané zdi nejsou na škodu. Naopak ke stylu wabi-sabi neodmyslitelně patří. 

Z nedokonalosti přednost

Všechny známky času a používanosti jsou žádoucí. To, co by vám jindy dělalo vrásky je u tohoto stylu předností. Tento styl bydlení jednoznačně preferuje přírodní materiály jako je dřevo, kámen, keramika, beton, papír nebo přírodní tkaniny. Povrch těchto materiálů by měl být jen minimálně opracovaný. Můžete již pořídit věci s umělou patinou, ale ve většině případů nepůsobí věrohodně. Zkuste proto raději zalovit ve vodách bleších trhů, bazarů nebo starých půd. Barevnému spektru vévodí šedá, zelená a hnědá a jde především o tlumené a tmavší tóny těchto barev. Dokonalým příkladem designu wabi-sabi je keramika kintsugi, která vyzdvihuje jednolitvé praskliny, místo toho, aby je maskovala. 


Oslava řemesel

Jestli patříte mezi nedokonalé kutily, co rádi pracují se starším materiálem, jsou vaše výrobky ideálním artiklem do wabi-sabi domácnosti. Veškeré vady a nedokonalosti spolu s hrubou texturou budou cestou k úspěchu. Filozofie wabi-sabi je svobodomyslná a klade důraz na individualitu. Záleží pouze na tom, aby vám bylo dobře a formální záležitosti jdou stranou. Nemusíte se proto bát míchat oblíbené předměty z různých dekád. Zbavte se ale věcí, které žádný hlubší smysl nemají. Jedná se o vpravdě udržitelný životní styl. Pořiďte několik univerzálních kvalitních solitérů, které vydrží desetiletí a doplňte o několik „srdcovek“. Uvidíte, že v takto intimním prostředí vám bude dobře.

Byt ve stylu wabi sabi v moderním mrakodrapu

Mazanka je byt v kyjevském mrakodrapu s výhledem na řeku Dněpr, kde byly použity staré stavební technologie. V ukrajinském jazyce мазанка (mazanka) znamená malý vesnický dům postavený ze dřeva, hlíny a rákosu. Byt Mazanka je dialogem architektů z ateliéru Makhno Studio s minulostí. Výsledkem jejich práce je krok k originalitě moderního ukrajinského designu a ukrajinské kultury takové, jaká je.

Galerie: Byt zařízený ve stylu wabi sabi
Mohlo by se vám líbit

Dům postavený pod vlivem japonské filosofie wabi-sabi

Dokonalá fúze dvou zdánlivě zcela nesourodých stylů. Zdobnost rustikální Ukrajiny s téměř asketickým minimalistickým designem Japonska spolu překvapivě ladí a nachází krásu a harmonii v nedokonalostech. Vše totiž propojují vhodně zvolené materiály.
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Poradna
Tři měsíce do stěhování: S naším manuálem zvládnete celý proces bez zbytečných nervů

Tři měsíce do stěhování: S naším manuálem zvládnete celý proces bez zbytečných nervů

Poradna
Renovace dřeva krok za krokem: Snadno a za pár korun mu vrátíte ztracenou krásu

Renovace dřeva krok za krokem: Snadno a za pár korun mu vrátíte ztracenou krásu

Poradna
Letní spolubydlící: Mravenci, mušky a myši umí zkomplikovat život a my poradíme, jak s nimi zatočit

Letní spolubydlící: Mravenci, mušky a myši umí zkomplikovat život a my poradíme, jak s nimi zatočit

Poradna
4 způsoby, jak přirozeně ochladit interiér

4 způsoby, jak přirozeně ochladit interiér