Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Poradna

Odchlupovací manuál pro majitele mazlíčků

I když svoje mazlíčky milujeme, nikdo z nás nechce mít pohovku, sedačku v autě nebo kalhoty plné zvířecích chlupů. Jak tomu alespoň částečně zabránit? Jsou dva způsoby a ideální je zkombinovat oba.

Terezie Benoni | 19. 11. 2022

Nejdříve se můžeme pokusit línání psa nebo kočky zmírnit a potom co nejlépe odstranit chlupy, které se přece jen dostanou tam, kam nemají. 

Rada první: vyčesávejte

Línání se zpravidla objevuje na jaře, kdy se zvíře zbavuje zimní srsti a pak na podzim, kdy se srstí opět vybavuje. Mazlíčci žijící v domácnosti můžou mít ale sklony k línání po celý rok. U zvířat s dlouhými či krátkými chlupy je důležité časté kartáčování: „Tak jako se vy češete každé ráno, i pes a kočka potřebují pravidelné kartáčování. Zbavíte je tak nejen přebytečných chlupů, ale budete jim také pravidelně rozprostírat kožní maz po srsti, a zmírníte tak její vypadávání,” radí zkušená chovatelka psů Lada Mülerová. Pokud máte krátkosrsté zvíře, použijte štětinové kartáče. U dlouhosrstých se hodí hřebenové kartáče či trimovací hřebeny. V době línání vyčesávejte každý den, během roku pak stačí jednou týdně. Zvíře je také dobré v období línání vykoupat, přebytečné chlupy tak zůstanou ve vaně.

Info ikona
Péče o srst může zmírnit línání

Rada druhá: hydratujte

Nejen sebe, ale i vašeho čtyřnohého parťáka! K většímu vypadávání srsti může vést i vysychání pokožky, dbejte proto na dostatečný pitný režim. „Důležité je měnit misku s vodou několikrát denně. Pokud zvíře nepije, což je podobně jako u lidí problém především starších jedinců, zkuste mu přidat do vody či granulí trochu kuřecího nebo hovězího vývaru,“ radí odborník na psí výživu Martin Pučálka a dodává: „Například dospělý pes potřebuje za den cca 30-60 ml vody na 1 kg tělesné váhy. V létě či při větších tělesných aktivitách to je více.“

Rada třetí: vyživujte

Klíčem ke zdravé srsti je i vhodné krmivo. „Vhodné jsou grain-free produkty bez obilnin, které jsou lehce stravitelné. Volte krmiva s vysokým obsahem masa, ty nejen prospívají zdravotně, ale také zabraňují přesušování pokožky a línání.  Určitě je dobré podávat i doplňky stravy v podobě výživných olejů, které podporují zdravou a kvalitní srst. Ideální je lněný či lososový olej. Nic nezkazíte ani malou kapkou olivového oleje,“ radí Martin Pučálka.

Rada čtvrtá: vysávejte

Na zvířecí chlupy se prodávají speciální nástavce s rotujícími kartáčky, které zvládnou chlupy oddělit od podkladu a pak je úzkou trubicí vysát, aniž by se rozfoukávaly. Pokud se toho váš mazlík nebojí, můžete vysavač použít nejen na koberce a čalounění, ale klidně rovnou na zvíře samotné. Nástavce často čistěte, chlupy je ucpávají, kartáče uvnitř se pak přestávají točit a sebrané chlupy zase vypouštějí.

Info ikona
Co se zvířecími chlupy

Rada pátá: odchlupte se

První pomoc a „must have“ každého páníčka je lepkavý váleček. Pořiďte si jeden domů, jeden do práce a jeden do auta. Tam přidejte ještě deku, abyste ochránili potahy.

Rada šestá: zkuste trik s houbičkou

Při praní chlupatého oblečení nebo potahů se nám v redakci osvědčilo přihodit do bubnu obyčejnou molitanovou houbičku na nádobí, na níž se při praní nachytají dlouhé chlupy i lidské vlasy.

Rada sedmá (a nejdůležitější): smiřte se

Línání je přirozený proces a stejně jako vám nepřestanou vypadávat vlasy, kočky a psi nikdy nebudou mít srst, která neztratí ani chloupek.

Zdroj článku

Související články

Poradna
Nedaří se u vás doma monsterám? Vyrobte si je!

Nedaří se u vás doma monsterám? Vyrobte si je!

Poradna
Zařiďte si na léto svůj venkovní ostrov: Balkon, kde se budete cítit jako na dovolené

Zařiďte si na léto svůj venkovní ostrov: Balkon, kde se budete cítit jako na dovolené

Poradna
Chtěla jsem novou kuchyň, ale měla jsem jen tisícovku: Jak dopadla proměna ve stylu „udělej si sama“

Chtěla jsem novou kuchyň, ale měla jsem jen tisícovku: Jak dopadla proměna ve stylu „udělej si sama“

Poradna
Víkend plný vody: Nasbírejte si dešťovku do zásoby a zásadně ušetřete

Víkend plný vody: Nasbírejte si dešťovku do zásoby a zásadně ušetřete