Přejít k hlavnímu obsahu
Poradna

odchlupovací manuál pro majitele mazlíčků

Línání dvakrát do roka je přirozené. Pomůže vyčesávání, správná strava a miska s vodou vždy plná.

I když svoje mazlíčky milujeme, nikdo z nás nechce mít pohovku, sedačku v autě nebo kalhoty plné zvířecích chlupů. Jak tomu alespoň částečně zabránit? Jsou dva způsoby a ideální je zkombinovat oba.

Anna Černotová | 20. 09. 2018

Nejdříve se můžeme pokusit línání psa nebo kočky zmírnit a potom co nejlépe odstranit chlupy, které se přece jen dostanou tam, kam nemají. 

Rada první: vyčesávejte
Línání se zpravidla objevuje na jaře, kdy se zvíře zbavuje zimní srsti a pak na podzim, kdy se srstí opět vybavuje. Mazlíčci žijící v domácnosti můžou mít ale sklony k línání po celý rok. U zvířat s dlouhými či krátkými chlupy je důležité časté kartáčování: „Tak jako se vy češete každé ráno, i pes a kočka potřebují pravidelné kartáčování. Zbavíte je tak nejen přebytečných chlupů, ale budete jim také pravidelně rozprostírat kožní maz po srsti, a zmírníte tak její vypadávání,” radí zkušená chovatelka psů Lada Mülerová. Pokud máte krátkosrsté zvíře, použijte štětinové kartáče. U dlouhosrstých se hodí hřebenové kartáče či trimovací hřebeny. V době línání vyčesávejte každý den, během roku pak stačí jednou týdně. Zvíře je také dobré v období línání vykoupat, přebytečné chlupy tak zůstanou ve vaně.

Bydlí s vámi nová forma života, nebo to jsou jen kočičí chlupy?

Bydlí s vámi nová forma života, nebo to jsou jen kočičí chlupy?

Rada druhá: hydratujte
Nejen sebe, ale i vašeho čtyřnohého parťáka! K většímu vypadávání srsti může vést i vysychání pokožky, dbejte proto na dostatečný pitný režim. „Důležité je měnit misku s vodou několikrát denně. Pokud zvíře nepije, což je podobně jako u lidí problém především starších jedinců, zkuste mu přidat do vody či granulí trochu kuřecího nebo hovězího vývaru,“ radí odborník na psí výživu Martin Pučálka a dodává: „Například dospělý pes potřebuje za den cca 30-60 ml vody na 1 kg tělesné váhy. V létě či při větších tělesných aktivitách to je více.“

Rada třetí: vyživujte
Klíčem ke zdravé srsti je i vhodné krmivo. „Vhodné jsou grain-free produkty bez obilnin, které jsou lehce stravitelné. Volte krmiva s vysokým obsahem masa, ty nejen prospívají zdravotně, ale také zabraňují přesušování pokožky a línání.  Určitě je dobré podávat i doplňky stravy v podobě výživných olejů, které podporují zdravou a kvalitní srst. Ideální je lněný či lososový olej. Nic nezkazíte ani malou kapkou olivového oleje,“ radí Martin Pučálka.

Rada čtvrtá: vysávejte
Na zvířecí chlupy se prodávají speciální nástavce s rotujícími kartáčky, které zvládnou chlupy oddělit od podkladu a pak je úzkou trubicí vysát, aniž by se rozfoukávaly. Pokud se toho váš mazlík nebojí, můžete vysavač použít nejen na koberce a čalounění, ale klidně rovnou na zvíře samotné. Nástavce často čistěte, chlupy je ucpávají, kartáče uvnitř se pak přestávají točit a sebrané chlupy zase vypouštějí.

Britští sourozenci naší šéfredaktorky Karolíny se jmenují Čiči a The Other One. Línají oba o sto šest. Ty chlupy na fotce v článku jsou jejich!

Britští sourozenci naší šéfredaktorky Karolíny se jmenují Čiči a The Other One. Línají oba o sto šest. Ty chlupy na fotce v článku jsou jejich! 

Rada pátá: odchlupte se
První pomoc a „must have“ každého páníčka je lepkavý váleček. Pořiďte si jeden domů, jeden do práce a jeden do auta. Tam přidejte ještě deku, abyste ochránili potahy.

Rada šestá: zkuste trik s houbičkou
Při praní chlupatého oblečení nebo potahů se nám v redakci osvědčilo přihodit do bubnu obyčejnou molitanovou houbičku na nádobí, na níž se při praní nachytají dlouhé chlupy i lidské vlasy.

Rada sedmá (a nejdůležitější): smiřte se 
Línání je přirozený proces a stejně jako vám nepřestanou vypadávat vlasy, kočky a psi nikdy nebudou mít srst, která neztratí ani chloupek. Jak říká naše šéfredaktorka Karolína: „Naše dvě Britky línají pořád – jen na jaře a na podzim víc. Nehledám ale zázračné řešení, pro mě zázrak představují právě tihle dva tvorové, co nám dávají každý den najevo svou lásku a nic zato nechtějí...maximálně misku žrádla nebo pořádné podrbání.“

Foto: Krmiva-pucalka.cz, archiv redakce