Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Proměny

Na orbitě

Kolik z nás v dětství toužilo stát se malým princem a v nekonečném vesmíru hledat svou vlastní planetu? Jakub už ji našel ve svém novém dětském pokojíčku, který mu hvězdně zařídila designérka Janka Murínová.

Terezie Benoni | 16. 03. 2020

Než se pokoj stal Jakubovou vesmírnou stanicí, sloužil jako herna, kde si hrál se svou mladší sestřičkou Emou. Společné spaní ve vedlejší místnosti už ale nebylo ideální, oba sourozenci začínají potřebovat svůj vlastní prostor. Zatímco Ema toužila po růžovém království, u Jakuba se základním motivem nového pokoje stala fototapeta s planetami, od níž se pak odvíjel zbytek interiéru. Kromě ní udělala velký efekt modrá výmalba stěny a hlavně stropu.

Než se pokoj stal Jakubovou vesmírnou stanicí, sloužil jako herna, kde si hrál se svou mladší sestřičkou Emou.

První varianta návrhu počítala s pracovním stolem pod oknem. Mít ale dveře přímo za zády není ideální. Mnohem příjemnějším řešením bylo zasunout stůl mezi stěnu a vestavěnou skříň, díky čemuž vznikl útulný koutek.

Holkám vstup zakázán

Dva sourozenci, jeden pokoj. Chvíli to klape, ale jen do doby, než začnou vnímat své individuální potřeby a nároky na soukromí. To byl přesně případ Jakuba a jeho mladší sestřičky Emy, kteří donedávna spali v jedné místnosti. Nadešel čas, aby každý měl svůj vlastní pokoj. V rodinném domě měly děti k dispozici ještě jeden prostor, který sloužil jako herna. Žádná sláva to ale nebyla. Starý opotřebený nábytek, studené modré stěny a dětský koberec s motivem autodráhy, který je sice zábavný, ale už hodně okoukaný. Nabízelo se tedy udělat z tohoto „polovyužitého“ prostoru klučičí království. Designérka Janka Murínová vycházela z Jakubova zalíbení v astronomii, a tak jako hlavní motiv pokojíku zvolila velkoformátovou fototapetu se sluneční soustavou a rozzářenými hvězdami. Tomu přizpůsobila vše ostatní.

Vhodné barvy a volba motivů vytvořily v pokojíku příjemné zázemí

Vybavení dětského pokoje by mělo být nejen praktické, ale i podporovat dětskou fantazii. Posuvné dveře skříně vyrobené na míru oživila samolepka, na které jsou mapy kontinentů. Na poličkách našel místo zarámovaný plakát sluneční soustavy. Vše do místnosti tematicky zapadá, a ještě podněcuje k objevování světa a vesmíru.

Tapeta s planetami 

Designérka navrhla do pokoje nábytek na míru, a díky tomu tak prostor využila na maximum. Prostornou postel, knihovnu, pracovní stůl, poličky i skříň spojuje stejný materiál – masivní dubové dřevo v přírodním a bílém provedení. Nejen motivy planet vytvářejí dojem hlubokého kosmu. Na tapetu navazuje modrá zeď a záměrně pokračuje až na strop. Ten díky tomu evokuje temnou oblohu. Zbytek stěn, kromě malé plochy za pracovním stolem, nechala designérka čistě bílé, aby pokoj nepůsobil jako „černá díra“. Tomu napomáhá i světle šedý koberec s lesklým vlasem a doplňky převážně v bílé barvě. Součástí postele je prostor, kam se vejde druhé lůžko pro Jakubovy kamarády. Jako kapitán hvězdné flotily s nimi od teď může cestovat nekonečným vesmírem a prožívat velká dobrodružství.

Tapetu s planetami sluneční soustavy designérka umocnila modrou výmalbou.

Tapetu s planetami sluneční soustavy designérka umocnila modrou výmalbou. Měkkých doplňků není nikdy dost, a obzvlášť v dětském pokoji ne. V tomto případě kombinace textilií v šedé, modré a metalických odlesků evokuje kosmickou loď. Hravost designérka umocnila volbou povlečení s motivem Batmana.
 

Jak pracuje Janka:

Rozmístění nábytku:

Aby velkoformátová tapeta v pokoji pěkně vynikla, designérka situovala nábytek hlavně na protější stranu místnosti. Tam se pohodlně vešla prostorná vestavěná skříň i pracovní stůl.

Varianta tapety:

Původně byla tapeta zamýšlena na celou zeď. Kombinace s výmalbou se ale ukázala jako vhodnější.

Barvy:

Ačkoli je Jakubův pokoj poměrně malý, designérka se nebála použít tmavší odstíny modré, šedé, a dokonce i černou. Tato paleta krásně podpořila náladu vesmírné tapety.

Proměna dětského pokoje

Otázky na designérku:

Jaké jsou nejvhodnější motivy tapet do dětských pokojů? 

Vždy se odpíchněte od toho, co má vaše dítě nejraději. Tapeta by měla vzbuzovat emoce, fantazii a podněcovat ke snění. Nejlepší je, když může motiv i vzdělávat. Jako tenhle náš vesmír.

Přilepit tapetu asi není jen tak. Můžeme se do toho pustit sami?

Investice do takové fototapety není zrovna malá, proto bych určitě lepení nechala na profesionálovi. Druhou šanci na přilepení už totiž nedostanete.

Ráda malujete zdi, jakého efektu se tím dá docílit?

Určitě sníženého stropu a útulnějšího prostoru. V případě Jakubova pokojíku jsem vybrala modrou. To proto, aby měl pocit, že kouká do nebe.

Jakými doplňky můžeme vesmírné téma ještě umocnit? 

Kombinujte co nejvíc kousků s tímto motivem. Nebojte se ani výraznějších objektů, jako jsou třeba lampy v podobě planet.

Vždy se odpíchněte od toho, co má vaše dítě nejraději.
Galerie: Proměna dětského pokoje

Text: Zuzana Veselá

Foto: Filip Šlapal

Proměna: Janka Murínová

Související články

Proměny
Proměna malé terasy vysoko nad mestěm: Šarm a nadšení mladé maminky Petry přesvědčily designérku, aby se dala do práce

Proměna malé terasy vysoko nad mestěm: Šarm a nadšení mladé maminky Petry přesvědčily designérku, aby se dala do práce

Proměny
Zelený strop a červené topení:  Proměna dřív fádní jídelní v originální místo plné pozitivní atmosféry

Zelený strop a červené topení: Proměna dřív fádní jídelní v originální místo plné pozitivní atmosféry

Proměny
Proměna kuchyně a jídelny: Majitelka chtěla, aby interiér působil romanticky, ale ne naivně, útulně, a přitom funkčně

Proměna kuchyně a jídelny: Majitelka chtěla, aby interiér působil romanticky, ale ne naivně, útulně, a přitom funkčně

Proměny
Proměna nudné předsíně na pražském Žižkově: Pryč je úzká nudle s bílými stěnami

Proměna nudné předsíně na pražském Žižkově: Pryč je úzká nudle s bílými stěnami