Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Móda

Džínovina – jak ji nosit v létě a jak se o ni starat, aby vydržela co nejdéle

Info ikona
Bunda

Když jsou džínové věci kvalitní a je jim věnovaná ta správná péče, dokáží vydržet i několik let. Navíc právě teď je optimální čas vytáhnout džínové sukně a bundy z 90. let. Ať už saháte po těch ze skříně, nebo si pořizujete nové, máme pro vás tipy, díky kterým vám džínovina vydrží.

Tereza Čaladi | 10. 06. 2023

Džínovina je součástí šatníku téměř každé z nás. Obvykle ji nosíme v chladnějších měsících, ale i v létě pro ni najdeme uplatnění. Oblíbeným letním kouskem je klasická džínová bunda, která se dá kombinovat téměř s čímkoliv. Dále jsou teď v kurzu opět dlouhé (vlastně i krátké) džínové sukně. A člověk nepohrdne ani takzvanými „jorts“, jejichž název se skládá z kombinace anglických výrazů „jeans“ a „shorts“, které označují delší džínové šortky. Jak denim nosit tedy víme. Ale dokážeme o něj i správně pečovat?

Jak v létě nosit džínovinu

Jak správně prát džínovinu?

Džínovina je specifickým materiálem (stejně jako některé další), a proto vyžaduje i specifickou péči. Nelze ji tedy prát běžně jako jiné kusy oblečení. Aby vydržela, je dobré řídit se následujícími jednoduchými tipy.

  • ne moc často

Hlavním pravidlem je neprat ji moc často. Pokud ji perete po každém nošení jako další věci, co máte v prádelním koši, ubíráte jí životnost. Je sice z pevného materiálu, ale i ten může vyblednout a ztratit svůj tvar. Módní návrhář Tan France v nedávném rozhovoru zmínil, že by se džíny měly prát zhruba po každém dvacátém nošení. Přijde vám to nechutné? Pak vás jistě potěší, že hovořil i o alternativním řešení. „Dejte je do mrazícího sáčku a vložte do mrazáku. To zabije bakterie,“ doporučuje. Zároveň zmínil, že pokud na nich máte nějaký flek, měli byste jej zkusit odstranit bez toho, aniž byste je celé dávali do pračky.

  • naruby

Když už je ovšem do pračky dáte, tak naruby. Zároveň je vhodné pozapínat zipy. U denimu také nikdy nepoužíváme odstřeďování. To vše může poničit materiál.

  • se stejnobarevným prádlem

Džínové oděvy se obvykle neperou samotné. Tohle může být zřejmé, ale raději to připomeneme. Je potřeba myslet na barevnou nestálost a pouštění barvy. Pokud tedy nechcete, aby se vám obarvilo od modré další oblečení, nebo aby vaše džíny chytly například růžově, zvolte takový tón barvy, kde případné drobné obarvení ničemu neuškodí.

Mohlo by se vám líbit
Zdroj článku