Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Móda

Poklady z druhé ruky: Jak najít perfektní módní kousek v second handu?

Doba, kdy se k nakupování v secondhandech nahlas nikdo nepřiznal, už je naštěstí dávno pryč. Teď mají úlovky z druhé ruky cenu zlata a zároveň není problém si tak poskládat celý šatník. Jde ale tak trochu o sport, kde je třeba znát pár pravidel.

Eliška Vrbová | 31. 10. 2023

„Nakupování je moje kardio,“ pronesla slavná protagonistka Sexu ve městě Carrie Bradshaw. Kdyby ještě dodala, „nakupování v secondhandech“, mohlo by jít o mé životní motto, tedy minimálně když jsem ještě byla na vysoké škole. Teď už v „sekáčích“ netrávím veškerý svůj volný čas, takový koníček ho totiž vyžaduje poměrně velké množství, ale secondhand platforma Vinted (kdysi VotočVohoz) zaujímá v mém telefonu čestné místo. Navíc od dob, kdy si přes ni lze pořídit i něco z šatníků od našich sousedek z Polska a Slovenska, je nabídka mnohem zajímavější. 

Když se řekne secondhand, mnohým vyvstanou před očima obrovské haly plné košů s neroztříděným oblečením rozličného původu, kde je potřeba vzít do rukou sto kusů, abyste našla jeden, který stojí za to. Ano, i takzvané hrabárny se na trhu pořád najdou, ale stále častěji vznikají stylové výběrové secondhandy a vintage obchody připomínající luxusní designové butiky, kde už tuto „špinavou práci“ někdo udělal za vás. To se pochopitelně odráží i na ceně, ale jak říká klasik – čas jsou peníze. Vlněné sako z Itálie můžete v klasickém secondhandu hledat několik hodin a třeba na něj ani nenatrefíte, nicméně pokud ano, bude stát třeba jen padesát korun. Ve výběrovém secondhandu se budete moci rozhodovat mezi několika střihy a barvami, zaplatíte dvacetinásobek, ale ušetříte spoustu času, a navíc stále může jít o naprostý zlomek ceny, kterou byste zaplatila v obchodě, přičemž v mnoha případech se v takové kvalitě oblečení už ani nevyrábí.

Nejlepší second handy podle módní redaktorky Marianne

Na lov s chladnou hlavou

Secondhand mise vyžaduje přípravu. Neměla by vám chybět plátěná taška, v níž si případné úlovky odnesete, a je dobré si s sebou vzít i lahev vody. Hodí se mít po ruce i wishlist věcí, které byste si přála pořídit, ale na rozdíl od běžných obchodů není dobré se k němu až moc upínat. Pokud si totiž vysníte sukni v konkrétním střihu, barvě a materiálu, s velkou pravděpodobností přesně takovou neobjevíte a budete jedině zklamaná. Seznam se ale hodí mít proto, abyste jen kvůli příznivé ceně nekupovala oblečení, které nakonec neunosíte, protože to není váš styl, nebo naopak něco podobného v šatníku už máte. Nákupy z druhé ruky sice jsou udržitelnější variantou pořizování oblečení, protože dáváte nový život již vyrobeným věcem, ale šaty, které jen visí ve skříni a nikdo je nenosí, jsou neudržitelné, ať už jsou nové, nebo z druhé ruky.

Když už tedy budete mít šťastnou ruku a odnesete si v secondhandu několik věcí do kabinky, přichází fáze rozhodování, co půjde s vámi domů. V běžných secondhandech je třeba věci opravdu důkladně prohlédnout, jestli nemají nějaké vady – chybějící knoflík se dá vyřešit snadno, ale díry nebo skvrny na vícero místech už mohou být problém, který nestojí ani za nízkou cenu. Ve výběrových secondhandech tato starost odpadá, oblečení před pověšením na ramínko často prošlo několika páry rukou, a pokud nějakou vadu má, bývá často napsaná na visačce. Pokud vás tedy při zkoušení oblečení potká třeba i několik různých ALE týkajících se vad, materiálu, střihu, velikosti či barvy, nejste si s daným kouskem zřejmě souzeni a musíte hledat dál. Z vlastní zkušenosti nicméně mohu potvrdit, že když v secondhandu objevíte ideální model, který tam čekal přímo na vás, prostě to poznáte.

Mohlo by se vám líbit

13 pravidel pro nakupování ve vintage obchodech a secondhandech

Vidina hodně oblečení za málo peněz nás stále častěji žene právě do obchodů, kde se prodávají věci už někým dříve nošené a nějakým způsobem unikátní. Abyste si domů ale neodnesla celý obchod, je třeba se držet pár pravidel.
marianne.cz

Bez zkoušení a s metrem

Úplně jinou disciplínou je nakupování v online secondhandech. Tam sice odpadá hledání vad na vlastní pěst, stěžejní roli však hraje přeměřování – jak sebe, tak oblečení. S nakupováním v secondhandech totiž téměř neexistuje platnost psaných velikostí. Ty se za prvé liší mezi různými značkami, a hlavně se neustále proměňují v čase, takže u vintage věcí je už vůbec nemůžete brát vážně, často jde třeba o italské či francouzské hodnoty, které od dnešních univerzálních evropských dělí několik čísel.

Pokud nakupujete třeba na platformě Vinted, vždy si od prodejce vyžádejte míry. Jedině tak zjistíte, zda na daný kousek vůbec můžete pomýšlet. A co když se přece jen netrefíte a oblečení budete chtít poslat dál? Prodávat přes Vinted je jednoduché, stačí si založit účet, oblečení hezky nafotit na ramínku či přímo na postavě a pak už jen čekat na zájemce. Tak trochu vyšší dívčí je pak zahraniční platforma Vestiaire Collective, kde lze nakupovat a prodávat oblečení, doplňky a boty luxusních značek z celého světa. A nesmíme zapomenout na swap, tedy výměnný obchod, který si klidně můžete uspořádat s kamarádkami. Protože to, co je pro jednu už nepotřebná věc, se může pro druhou stát naprostým pokladem. 

Mohlo by se vám líbit

Španělská nevěsta zazářila v originálních šatech, po kterých touží celé Španělsko

Španělská nevěsta Noelie vdechla tradičním svatebních šatům moderní nádech. Výsledkem je nezapomenutelný svatební look, po kterém touží nejedna španělská nevěsta.
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Móda
Nejkrásnější šaty pro léto 2024, které seženete ve velikosti XXL: Každé tělo si zaslouží stylové oblečení

Nejkrásnější šaty pro léto 2024, které seženete ve velikosti XXL: Každé tělo si zaslouží stylové oblečení

Móda
Nejlepší boty, které se hodí k letním šatům podle jejich délky: Zjistěte, co obout k vašemu oblíbenému modelu

Nejlepší boty, které se hodí k letním šatům podle jejich délky: Zjistěte, co obout k vašemu oblíbenému modelu

Móda
Jak se obléknout do práce elegantně a pohodlně zároveň? K dokonalému outfitu vám stačí pár základních kousků

Jak se obléknout do práce elegantně a pohodlně zároveň? K dokonalému outfitu vám stačí pár základních kousků

Móda
Módní ikony 90. let: Inspirujte se Rachel, Phoebe a Monicou. Dívky z Přátel udávají trendy dodnes

Módní ikony 90. let: Inspirujte se Rachel, Phoebe a Monicou. Dívky z Přátel udávají trendy dodnes