Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Móda

Second handy žijí. Máme tipy na „sekáče“ a vintage obchody po celé republice

Info ikona
second hand

Móda z druhé ruky zažívá obrovský boom. Není divu, oblečení už bylo vyrobeno tolik, že se snažíme hledat udržitelnější cesty, jak si módou stále dělat radost a právě nakupování v second handech, vintage obchodech či různých bazarech je rozhodně jednou z možných cest. Kam se ale pro stylové kousky z druhé ruky vypravit? Máme pro vás tipy na second handy po celé republice.

Eliška Vrbová | 20. 08. 2021

Second hand řetězce

Možná i vy ze svého města znáte obchod Textile House. Aby také ne, po České republice totiž aktuálně funguje celkem 26 second handů pod touto značkou, z toho několik zaměřených výhradně na vintage módu. Každý měsíc přichází do obchodů nová kolekce, kde je nejprve každý kus naceněný zvlášť, následně ale začnou probíhat výprodejové akce. Oblečení se den po dni zlevňuje nejdříve slevami určenými v procentech a pak přijdou oblíbené dny, kdy veškeré oblečení koupíte například za 50, ale i 40, 30, nebo dokonce 20 korun. I když je na prodejně skutečně velké množství kousků z druhé ruky, všechny jsou pověšené na ramínkách, roztříděné dle typu oblečení a také podle barvy. V prodejnách pořídíte jak dámské, tak i dětské nebo pánské oblečení, boty i doplňky.

Pokud ve svém městě nemáte Textile House, je možné, že narazíte na second hand Genesis, těch je totiž v Česku více než 50. U Genesis funguje trochu jiný systém, cena oblečení je pro danou prodejnu stanovená stále stejně, někde je vše za 99 korun, jinde třeba za 49 nebo 29. I zde je veškeré oblečení pověšené na ramínkách a roztříděné podle druhu a barvy, pokud tedy sháníte něco konkrétního, orientace v prodejně je poměrně snadná. Nezapomeňte ale na zlaté pravidlo nákupů v second handech – s příliš konkrétní představou toho obvykle moc nepořídíte.

Zobrazit příspěvek na Instagramu
Mohlo by se vám líbit

Hrabárny

Říká se o nich, že jsou jen pro silné povahy a na jejich návštěvu je dobré si vyčlenit klidně celý den. Řeč je o takzvaných hrabárnách, které často najdete i v menších městech a v těch větších jsou obvykle umístěné na předměstí. Protože je zde oblečení v koších a na ramínkách je rozvěšená jen část, času v tomto typu second handů strávíte opravdu hodně, ale výsledek většinou stojí za to. Mezi spoustou oblečení se dají objevit skutečné skvosty za pár korun.

Mezi naše tipy v Praze patří například pražský H&B švýcarský second hand v Ruzyni, nebo Hrabárna Second Hand na Plzeňské ulici nedaleko Bertramky. V Hradci Králové za pozornost stojí hrabárny na Třídě Edvarda Beneše a na ulici Bratří Štefanů blízko obchodu Terno. Pokud jste ze Slezska, možná znáte tamní Megasekáče v Opavě a Ostravě, kde je oblečení velmi přehledně roztříděno a najdete tam zejména britské značky. V hrabárnách se obvykle neklade nijak velký důraz na zkušební kabinky, proto počítejte s čekáním na volnou kabinku nebo nákupem „na blind“.

Zobrazit příspěvek na Instagramu
Mohlo by se vám líbit

Výběrové second handy a vintage obchody

Ne každému se chce absolvovat výše zmíněná návštěva hrabáren, a proto existují výběrové second handy, kde si sice trochu připlatíte, ale zážitek z takového „sekáče“ se v podstatě rovná tomu z klasického butiku. Ve výběrových second handech je oblečení vyprané, vyžehlené a často také vybírané tak, aby zapadalo do celkového stylu a konceptu obchodu.

Stylové oblečení jde ruku v ruce se stylovým interiérem například v pražském Lula Vintage Prague nedaleko náměstí Jiřího z Poděbrad v Řípské ulici. Za vintage obchodem stojí influencerka Lucie Kratochvílová, která vybírá kvalitně zpracované nadčasové kousky. Na Vinohradech najdete také second hand More than fashion nabízející luxusní módu za zlomek původní ceny. Nesmíme zapomenout ani na Malé černé nebo Kuzmarkt na Letné, ale také second hand Crashily poblíž Karlova náměstí v Ječné ulici. Z mimopražských pak stojí za zmínku například Retro Komnata v Brně.

Zobrazit příspěvek na Instagramu

Online a instagramové second handy

Kvůli zavřeným obchodům během pandemie se rozmohl trend online nákupů i v oblasti oblečení z druhé ruky, a tak vzniklo mnoho instagramových profilů a e-shopů, které prodávají oblečení a přitom nejsou navázané na žádný kamenný obchod. Mezi ty patří například @udrzitelnyobchudek, @athlantysstore nebo @zesekace, kde najdete módu s vintage nádechem. Pokud pokukujete po luxusních značkách, vyplatí se sledovat @impossible_bazar, kam denně přibývá spoustu krásných kousků za velmi příznivé ceny.

Možná už znáte online second hand 1981.cz, který už má nedávno otevřenou kamennou prodejnu v Praze v Nuslích, a nesmíme zapomenout také na Cosmic Kids, kde pořídíte nadčasovou módu z kvalitních materiálů. V Česku navíc stále funguje platforma Vinted, kde můžete oblečení, boty, doplňky, ale i kosmetiku nejen prodávat a nakupovat, ale také měnit s ostatními uživatelkami. Tak přejeme mnoho štěstí při lovení second hand a vintage pokladů!

Zobrazit příspěvek na Instagramu
Mohlo by se vám líbit