Přejít k hlavnímu obsahu
Móda

Příběh podprsenky: Jakou cestu ušel nepostradatelný kousek ženského šatníku?

Oblékáme ji každé ráno, je nepostradatelnou součástí našeho života a dokáže ovlivnit nejen to, jak vypadáme, ale také jak se cítíme. Řeč je o zázraku jménem podprsenka. 

Eliška Vrbová | 20. 02. 2020

Možná netušíte, že něco jako podprsenka se objevilo už ve 14. století před naším letopočtem v mínojské civilizaci. My se však podíváme na trochu modernější historii. Přímým předchůdcem podprsenky byl korzet, který ve vidině dosažení perfektní siluety začaly oblékat ženy ve Francii v 16. století. Rozšířil se po celé Evropě a až do konce devatenáctého století ženy jiné spodní prádlo téměř nenosily. Pak se objevil korzet rozdělený na dvě části. Netrvalo dlouho a Christine Hardt z Drážďan si nechala patentovat vynalezení první „brassiere“, tedy podprsenky, pro niž se dnes už v angličtině používá jen zkrácený výraz bra. Módní časopis Vogue použil poprvé výraz brassiere v roce 1907 a o čtyři roky později už se slovo objevilo i v anglickém slovníku.

Ani přes patentování vynálezu však nelze přesně určit, kdo s nápadem moderní podprsenky přišel jako první. Napříč Evropou i Spojenými státy bylo totiž vynálezců hned několik. Jisté však je, že největší rozmach ženského spodního prádla přišel právě v začátku 20. století. Pak už platilo co dekáda, to jiný střih.

Ve 20. letech byly populární takzvané bandeau topy vytvářející dojem plochého hrudníku. Ve 30. letech se pak objevují klasické podprsenky s košíčky, jejichž velikosti se liší. V období druhé světové války se nosí „bullet bra“ se špičatými košíčky, ke které se v devadesátkách na svém Blond Ambition Tour vrátila Madonna. V šedesátých letech pak přichází další zázrak, Wonderbra, tedy první push-up podprsenka. Následuje první sportovní podprsenka a také se na trh dostává značka Victoria‘s Secret, jejíž legendární show se zapisuje do historie.

A dnes? Nejpopulárnější jsou bezkosticové podprsenky trojúhelníkového tvaru, kterým se také říká braletky.