Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Móda

Udělejte si výlet do Londýna na unikátní výstavu Christiana Diora

Pokud přemýšlíte, kam byste si příští rok na jaře mohla udělat výlet, máme pro vás tip. V únoru totiž začne v Londýně největší a vůbec nejobsáhlejší výstava spojená s módním domem Christiana Diora, která se kdy ve Spojeném království odehrála.

Eliška Vrbová | 14. 11. 2018

Výstava Christian Dior: Designer of Dreams ukáže tvorbu tohoto francouzského návrháře od šatů pro princeznu Margaret na oslavu jejích 21. narozenin až po róbu na červený koberec pro Jennifer Lawrence. Kurátor Oriole Cullen se svým týmem připravuje pro muzeum V&A výstavu zobrazující Diorovu historii od roku 1947 nejdříve pod vedením samotného Christiana a poté šesti dalších uměleckých ředitelů.

Výstava se ponese v podobném duchu jako Christian Dior: Couturier du Rêve, která proběhla v Musée des Arts Décoratifs v Paříži v loňském roce. Pokud jste tedy výstavu v Paříži nestihla a litujete toho, budete mít od 2. února příštího roku jedinečnou příležitost ji navštívit v Londýně ještě s něčím navíc! "Máme asi o padesát procent více nového obsahu a všechno je to haute couture," říká kurátor výstavy Oriole Cullen. "Je to vážně fenomenální, když si řeknete, že úplně každý kousek na výstavě je ručně vyrobený. Můžeme sledovat, jak se za těch sedmdesát let vyvíjela představivost návrhářů a které věci se jim opravdu povedly," popisuje kurátor s obdivem. "Je to skutečně výstava zaměřená zejména na módu," dodává.

Na výstavě bude celkem jedenáct sekcí včetně The New Look, která se věnuje hlavně Diorovu ikonickému návrhu Bar Suit. Další sekcí bude například The Dior Line, kde návštěvníci uvidí 10 významných looků z let 1947 až 1957, kdy byl u vedení módního domu právě Christian. Novou instalací pak bude ta zachycující Diorovu fascinaci Británií, což je podle kurátora příběh, který ještě zatím moc nikdo nevyprávěl. Na výstavě se tak dozvíme, co vlastně jedenadvacetiletý mladík z Normandie dělal, když se poprvé vydal do Anglie, aby si zlepšil angličtinu. Není tajemstvím, že Dior miloval britské ženy - to, jak nosí tvídové kostýmky, ale i plesové róby. To se mu stalo nesmírnou inspirací.

Do Diorova butiku zavítala během svých prvních prázdnin v Evropě právě princezna Margaret (mladší sestra královny Alžběty II.). Pro Diora byla tehdy čest, že ji mohl považovat za svou klientku. Pro královskou rodinu pořádal soukromé přehlídky. Poté, co předvedl svou první kolekci na přehlídce v londýnském hotelu Savoy, pozval královnu, princeznu Margaret, princeznu Marinu a princeznu Olgu na francouzskou ambasádu. Modelkám přitom řekl, že tam jdou pouze na oběd. Jak už víme, princezna Margaret pak na oslavu svých 21. narozenin oblékla krásnou róbu od Diora, která bude díky zapůjčení od Museum of London na výstavě k vidění také.

Každý z úspěšných uměleckých ředitelů módního domu Dior, tedy Yves Saint Laurent, Marc Bohan, Gianfranco Ferré, John Galliano, Raf Simons a Maria Grazia Chiuri má v rámci výstavy rovnocenný prostor. Jedna z částí se věnuje také kosmetice a parfémům, v nichž měl Christian Dior velkou zálibu. Výstava potrvá od 2. února do 14. července 2019. Vstupenky už jsou v prodeji v cenovém rozmezí 20 až 24 liber. Pokud se na výstavu do Londýna skutečně vydáte, doporučujeme koupit si vstupenky předem online. Prodávají se totiž na konkrétní čas, a tak si můžete návštěvu jednoduše naplánovat a budete mít jistotu, že se na výstavu ve vámi zvolený čas určitě dostanete.

Související články

Móda
6 způsobů, jak v létě nosit obyčejnou košili: Kdy ji zastrčit a kdy nechat volně vlát?

6 způsobů, jak v létě nosit obyčejnou košili: Kdy ji zastrčit a kdy nechat volně vlát?

Móda
Letní trendy 2024: Co obléct přes plavky na pláž či k bazénu? Vsaďte na pánské košile, pyžamové kalhoty či sarongy

Letní trendy 2024: Co obléct přes plavky na pláž či k bazénu? Vsaďte na pánské košile, pyžamové kalhoty či sarongy

Móda
Letní móda 2024: 10 must-have kousků, které vám letos nesmí chybět ve skříni

Letní móda 2024: 10 must-have kousků, které vám letos nesmí chybět ve skříni

Móda
Trendy 2024: Módě vládne 6 oblíbených materiálů. Které vás ochladí a které si ponechat až na podzim?

Trendy 2024: Módě vládne 6 oblíbených materiálů. Které vás ochladí a které si ponechat až na podzim?