Přejít k hlavnímu obsahu
Promotion
Promotion
Promotion
Rozhovory

JAROSLAV DUŠEK: Před lety jsem se přestal hádat

Info ikona
Jaroslav Dušek

Jaroslav Dušek je typ člověka, který polarizuje. Jedni ho milují a adorují, jiní pochybují o jeho zdravém rozumu kvůli jeho životnímu stylu a názorům. On sám tohle rojení kolem své osoby pozoruje se stoickým klidem a je mu úplně ukradené, co si o něm kdo myslí. Jaroslav Dušek je totiž svéráz. O soukromí mluví nerad, v našem rozhovoru je ale nezvykle otevřený.

Promotion
Promotion
Monika Mudranincová | 14. 06. 2021

Na konci dubna vám bylo šedesát. Kolik z těch let jste strávil se svou ženou? 

Brali jsme se 8. 8. 1985, takže to bude 36 let. 

To je úctyhodná doba. Co se vám vybaví jako první, když se ohlédnete zpátky na své manželství? 

Vybaví se mi naše první setkání. Když jsem Ivetku viděl poprvé, tak jí bylo asi 18 let. Hráli jsme s Honzou Bornou na Šrámkově Písku a do místnosti vešla dívka, která ji úplně rozzářila. Byli jsme si představeni, ale ona byla nesmělá, hned zase odešla. Pak to ještě chvíli trvalo, než jsme se zase potkali. Když jsme se brali, bylo mi čtyřiadvacet. 

Říká se, že pravá láska je, když milujete člověka takového, jaký je, a nemáte potřebu ho předělávat. Máte to tak ve vašem manželství? 

Pravá láska je, když tohleto vůbec neřešíte. Prostě to je. Zbytek jsou intelektuální koncepty a teorie.

Tak já se zeptám ještě jinak. Docent Plzák kdysi říkával, že zdravý vztah je, když fungují tři „s“: sex, soucit a stýskání. Co si o tom myslíte? 

Víte, on byl docent Plzák napůl spisovatel, tak si musel vymýšlet takové bonmoty. Život je příliš spletitý na to, aby se dal shrnout do tří bodů. Stýskání bych tam určitě nezařadil, já jsem takovej nestýskavej člověk. Sex je zase slovo trochu technické, já bych říkal erós. Já jsem člověk, který o intimních věcech moc neklábosí, co je komu do toho, že jo? Nejsem ten, kdo by na Facebook psal, s kým chodí nebo nechodí. Já považuju za neurotickou mánii dnešní doby, že si všichni posílají kdejakou blbost. Za chvíli budou dávat na Facebook i fotky, jak si hezky došli na záchod. 

Kdyby jen to. I různé tělesné orgány si posílají. 

Fakt? 

Ano. To se občas stává. Potvrdíte někomu přátelství na Facebooku a on vám přes Messenger pošle svůj orgán a předpokládá, že vy mu na oplátku pošlete ten svůj. To je teprve síla! To si ho pak musíte hned zablokovat. 

Proto já nejsem na Facebooku. Na žádné síti. 

A co říkáte na další zajímavý trend dnešní doby, polyamorii? Ono tedy není nic nového na tom, že lidé mají občas víc partnerů, ale dříve se to dost tajilo, zatímco dnes to známé osobnosti zveřejňují.  

O tom jsem slyšel mluvit zmíněného docenta Plzáka už asi před dvaceti lety, když jsem se ocitl na konferenci manželských poradců v Luhačovicích. Docent Plzák se na tom plénu zeptal: „Jak se kolegové vyrovnáváte s tím, že párové soužití se stává přežitkem, že nám tady lidi žijí jako singly nebo i v trojicích, ve čtveřicích, zkrátka v naprosto jiných vztazích?!“ Takže už tehdy to muselo být velice rozšířené. 

A jak se s tím ti manželští poradci tedy vyrovnali? 

To bylo právě zajímavé! Jejich reakce byly rozpačité, nikdo nešel do diskuse, protože všechny terapie jsou vymyšlené na párový vztah. Dodnes nejsou badatelé zajedno, zda pralidi žili v rodinách typu máma, táta, děti, nebo ve skupinách. Od Mnislava Zeleného vím, že indiáni v polyamorii fungují normálně a postupně partnery a partnerky obměňují. Starší muži většinou žijí s mladšími dívkami, a naopak mladí chlapci jsou k dispozici starším indiánkám. 

Tak to bych jednou asi chtěla být stará indiánka.

Tam by se vám nikdo nedivil. Tam neexistuje žárlivost, majetnický pocit. Ono je to taky dané tím, že nemají žádný majetek. Takže se nemusí pak soudit. Je plno míst na světě, kde má muž víc žen. A v Tibetu má naopak žena víc mužů, protože tam je žen málo. Viděl jsem krásný dokument, jak Tibeťanka žila se dvěma bratry a s oběma měla děti. Ona říkala: „Ten starší, to je takový hospodář a ten mladší, toho mám spíš na potěšení.“ Krásně si žili. Pro někoho je přirozené být ve dvojici a pro někoho ne. Když se lidi rádi svazujou, tak ať se svazujou. Blbý je, když...

...zbytek článku, kde se dočtete, jestli Jaroslav Dušek někdy zažil krizi v manželstí, jak hodnotí výchovu svých dětí a jak vnímá covidodovou dobu, najdete v SRPNOVÉ MARIANNE.

Info ikona
SRPNOVÁ MARIANNE
Promotion
Promotion
Promotion
Promotion
Promotion
Promotion