Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Chaty a chalupy

Už jste slyšeli o stylu Japandi? Ocení ho nejen fanoušci minimalismu

Info ikona
Japandi styl v interiéru

Spojení japonské elegance a skandinávské jednoduchosti. To je interiérový styl Japandi. Působí minimalistickým, funkčním, hřejivým a uklidňujícím dojmem. Prim hrají jemné barvy a přírodní materiály. Zamilují si ho ti, kteří preferují čistý, přesto útulný interiér.

Jana Kantorová | 23. 11. 2023

Japandi styl aktuálně zažívá velkým boom, jeho kořeny však sahají do doby před více jak 150 lety. Tehdy se dánští architekti, umělci a designéři vydali do Japonska načerpat novou inspiraci. Hlavním pojítkem mezi těmito dvěma národy byla především preference jednoduchosti, která je patrná v japonské filozofii wabi-sabi i dánském přístupu hygge. Oba styly mají mnoho společného a skvěle se doplňují. „Pro japonské interiéry je typický minimalismus a čistě zařízená domácnost s organickými prvky. Skandinávský styl je zase známý využíváním přírodních prvků a pro svou funkčnost. V obou stylech můžeme pozorovat oblibu v neutrálních tónech a celkový dojem je velmi estetický,“ doplňuje interiérová designérka Anke Glut.

Galerie: Zařiďte si interiér ve stylu Japandi
Mohlo by se vám líbit

Hlavní principy Japandi stylu

Pro Japandi styl je nejdůležitější minimalismus. Hlavní slovo dostává prostor a je kladen i na samotné objekty v prostoru. Vybavení a dekorace jsou pečlivě vybírány a mají jednoduché tvary. Dominují zde přírodní materiály jako dřevo, kámen nebo bambus a ty skvěle doplňují neutrální barvy jako bílá, krémová, hnědá či šedá. Důraz je kladen na řemeslné práce, velmi oblíbené jsou ručně vyráběné předměty. Celkový dojem Japandi stylu je harmonický, jednotlivé prvky jsou pečlivě vyváženy tak, aby vytvořily příjemný a klidný prostor.

Mohlo by se vám líbit

Jak na Japandi v praxi

„Pokud chcete do svého domova přinést Japandi styl, začněte odstraněním nadbytečných věcí a zdůrazněte přírodní materiály. Vyberte si nábytek s jednoduchými tvary a neutrálními barvami. Přidejte do prostoru rostliny, které dodají svěžest a také přirozenou energii,“ říká Anke Glut. Vyvarujte se designu s mnoha ornamenty. Čím jednodušší, tím lepší.

Co se barev týče, volte neutrální paletu barev s výraznými akcenty. Ty mohou být v podobě dekorací nebo nábytku. „Zvolit můžete i syté barvy jako zelenou nebo modrou. Někdo tyto barvy preferuje na stěnách, někdo je do interiéru vloží v podobě barevné sedací soupravy. V Japandi pokojích je také velmi oblíbená barva černá. Pozor ale, ať to s ní nepřeženete a celý pokoj tak nehodíte do ponuré atmosféry. Vzdušnost je na prvním místě,“ doplňuje Anke Glut.

Mohlo by se vám líbit

Opatrně s doplňky

Upřednostňujte funkčnost před dekorativními vlastnostmi. Doplňky přidávejte opatrně, v malém množství. Skvěle se vyjímají bonsaje, japonské keramické nádoby, kontrastní polštáře nebo přehozy. Skandinávský vliv můžete přidat díky moderním a pohodlným křeslům či světlům s jednoduchým designem.

Čeho se vyvarovat

V Japandi stylu není moc prostoru pro přílišnou kreativitu, každý kus nábytku by měl mít svoji funkci. Vyhýbejte se syntetickým materiálům a nepořádku. Prostor udržujte v čistotě a držte se hesla „méně je více“.

Mohlo by se vám líbit
Zdroj článku