Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Chaty a chalupy

Dokonalý obývací pokoj: Vyhněte se chybám při jeho zařizování

Info ikona
Jak zařídit interiér obýváku

Zařídit obývací pokoj tak, aby působil útulně, ale ne přeplácaně. To se lehce řekne, avšak hůře provede. Jaké jsou nejčastější chyby při zařizování společenské místnosti a neděláte je náhodou také?

Jana Kantorová | 26. 10. 2023

Nevhodné barvy zdí 

Jednou z nejčastějších chyb při zařizování obývacího pokoje je volba nevhodných barev zdí. Příliš tmavé barvy mohou pokoj opticky zmenšit, zatímco příliš světlé barvy mohou vytvářet dojem sterilního prostředí. Správně zvolená barva může naopak vytvořit harmonii a příjemnou atmosféru. „Problém vězí v tom, že si většina lidí vybere jednu barvu, která se jim líbí a podle ní pak postaví zbytek. Nedovedou si ale vizualizovat, jak budou barvy jako celek vypadat na velké ploše. Proto je důležitá 3D vizualizace, která vám napoví, jak barvy ideálně zkombinovat a kterou dát kam. Vždy byste si alespoň měli vzít vzorky barev, které se vám líbí a vyzkoušet je společně a také na různých částech místnosti za různých světelných podmínek,“ vysvětluje interiérová designérka Anke Glut.  

Galerie: Jak si zařídit obývací pokoj, abyste se cítili příjemně
Mohlo by se vám líbit

Špatné rozmístění nábytku 

Rozmístění nábytku může dramaticky ovlivnit prostor a pohyb v místnosti. Chyby jako umístění sedačky pod okno nebo příliš blízko televize mohou narušovat plynulost a pohodlí. Před umístěním nábytku zvažte, jak chcete v místnosti fungovat. Ujistěte se, že všechny kusy nábytku jsou umístěny tak, aby umožňovaly snadný přístup.  

Moc kusů nábytku 

Přeplněný obývací pokoj může působit nepřehledně a klaustrofobicky. Při výběru nábytku myslete na proporce místnosti a zvažte, zda je každý kus nábytku skutečně nezbytný. Minimalistický přístup může vytvořit dojem většího prostoru a umožnit jednotlivým kusům nábytku vyniknout. „Rozvržení nábytku byste měli mít naplánované ještě před tím, než ho začnete pořizovat nebo jej zadáte do výrobu. Díky tomu budete mít jasnou vizi a vyhnete se spontánním nákupům,“ doplňuje Glut.  

Mohlo by se vám líbit

Neskladujte, vyhazujte 

Obývací pokoj není skladiště. Přebytečné věci a nepotřebné předměty odstraňte a ukliďte. Udržujte místnost spořádanou a organizovanou, bude se vám v ní poté lépe dýchat. Své místo by měly mít i věci jako noviny nebo štosy knih. Ujistěte se, že veškeré věci mají své místo, a nebojte se zbavit toho, co nepotřebujete. 

Přehršel dekorací 

Nadměrné používání dekorací může působit chaoticky. „Místo toho, abyste zaplnili každý volný prostor, vybírejte dekorace pečlivě a umísťujte je tak, aby podtrhly celkový vzhled místnosti. Méně může být více. Vybírejte kvalitní a výrazné dekorativní prvky, které místnosti dodají charakter a eleganci a nepůsobí přeplácaně,“ uzavírá interiérová designérka.  

Mohlo by se vám líbit
Zdroj článku