Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Chaty a chalupy

Dokonalý obývací pokoj: Vyhněte se chybám při jeho zařizování

Zařídit obývací pokoj tak, aby působil útulně, ale ne přeplácaně. To se lehce řekne, avšak hůře provede. Jaké jsou nejčastější chyby při zařizování společenské místnosti a neděláte je náhodou také?

Jana Kantorová | 26. 10. 2023

Nevhodné barvy zdí 

Jednou z nejčastějších chyb při zařizování obývacího pokoje je volba nevhodných barev zdí. Příliš tmavé barvy mohou pokoj opticky zmenšit, zatímco příliš světlé barvy mohou vytvářet dojem sterilního prostředí. Správně zvolená barva může naopak vytvořit harmonii a příjemnou atmosféru. „Problém vězí v tom, že si většina lidí vybere jednu barvu, která se jim líbí a podle ní pak postaví zbytek. Nedovedou si ale vizualizovat, jak budou barvy jako celek vypadat na velké ploše. Proto je důležitá 3D vizualizace, která vám napoví, jak barvy ideálně zkombinovat a kterou dát kam. Vždy byste si alespoň měli vzít vzorky barev, které se vám líbí a vyzkoušet je společně a také na různých částech místnosti za různých světelných podmínek,“ vysvětluje interiérová designérka Anke Glut.  

Galerie: Jak si zařídit obývací pokoj, abyste se cítili příjemně
Mohlo by se vám líbit

Pro zářivý interiér: Vánoční hvězdy přinášejí barvy do sychravých podzimních dnů

Vánoční hvězdy jsou také velmi žádané jako podzimní dekorace. Teplé barvy jejich listů rozzáří každý prostor a během podzimních dnů dodají pocit pohody a pozitivity. Výhodou těchto všestranných rostlin je, že se bez problémů hodí do jakéhokoli stylu interiéru. Máme pro vás tipy na podzimní dekorace s využitím vánočních hvězd, které vnesou do vašeho domova v těchto chladných dnech trochu tepla!
marianne.cz

Špatné rozmístění nábytku 

Rozmístění nábytku může dramaticky ovlivnit prostor a pohyb v místnosti. Chyby jako umístění sedačky pod okno nebo příliš blízko televize mohou narušovat plynulost a pohodlí. Před umístěním nábytku zvažte, jak chcete v místnosti fungovat. Ujistěte se, že všechny kusy nábytku jsou umístěny tak, aby umožňovaly snadný přístup.  

Moc kusů nábytku 

Přeplněný obývací pokoj může působit nepřehledně a klaustrofobicky. Při výběru nábytku myslete na proporce místnosti a zvažte, zda je každý kus nábytku skutečně nezbytný. Minimalistický přístup může vytvořit dojem většího prostoru a umožnit jednotlivým kusům nábytku vyniknout. „Rozvržení nábytku byste měli mít naplánované ještě před tím, než ho začnete pořizovat nebo jej zadáte do výrobu. Díky tomu budete mít jasnou vizi a vyhnete se spontánním nákupům,“ doplňuje Glut.  

Mohlo by se vám líbit

Novostavba v jižních Čechách vás ohromí! Jednoduchá dřevostavba připomíná lodní kajutu

Kouzlo a malebnost jižních Čech přesvědčila českou rodinu dlouhodobě žijící ve Švýcarsku k tomu, aby si pod hřebenem Blanského lesa postavila dům. Nautický výraz novostavby od začátku vedl architekty z ateliéru Bárka vytvořit atmosféru, kterou člověk zažívá ve vnitru lodi.
marianne.cz

Neskladujte, vyhazujte 

Obývací pokoj není skladiště. Přebytečné věci a nepotřebné předměty odstraňte a ukliďte. Udržujte místnost spořádanou a organizovanou, bude se vám v ní poté lépe dýchat. Své místo by měly mít i věci jako noviny nebo štosy knih. Ujistěte se, že veškeré věci mají své místo, a nebojte se zbavit toho, co nepotřebujete. 

Přehršel dekorací 

Nadměrné používání dekorací může působit chaoticky. „Místo toho, abyste zaplnili každý volný prostor, vybírejte dekorace pečlivě a umísťujte je tak, aby podtrhly celkový vzhled místnosti. Méně může být více. Vybírejte kvalitní a výrazné dekorativní prvky, které místnosti dodají charakter a eleganci a nepůsobí přeplácaně,“ uzavírá interiérová designérka.  

Mohlo by se vám líbit

Tato nová chata v Jizerských horách vám vyrazí dech

Modrý šindelový obklad a elegantní bílé rámy oken vytvářejí kontrast, který nemůžete přehlédnout. Architektka Markéta Cajthamlová a její tým se postarali o každý detail, ať už jde o interiér plný dřeva nebo promyšlenou dispozici, která nabídne vše, co potřebujete.
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Chaty a chalupy
Zachránili přes 300 let starou chalupu s osudem jako z filmu. Je z ní nádherné bydlení

Zachránili přes 300 let starou chalupu s osudem jako z filmu. Je z ní nádherné bydlení

Chaty a chalupy
Chaloupku postavili s ohledem na tradice i moderní potřeby. Vzniklo dokonalé spojení

Chaloupku postavili s ohledem na tradice i moderní potřeby. Vzniklo dokonalé spojení

Dům
Odhalení interiéru snů: Dům ze 17. století spojuje historické dědictví s moderním designem

Odhalení interiéru snů: Dům ze 17. století spojuje historické dědictví s moderním designem

Lidé a místa
Utekli z hektického města za klidem: Dnes mají prosluněný byt s krásnou terasou

Utekli z hektického města za klidem: Dnes mají prosluněný byt s krásnou terasou