Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Chaty a chalupy

Proč dbát na doplňky v interiéru? Aby byl interiér útulný

Sice nás babí léto docela dlouho těšilo svou přítomností, ale dříve nebo později přijde pravý sychravý podzim s teplotami blížícími se nule. V tu chvíli se nejraději zachumláme doma do deky, pijeme teplý čaj a čteme si nebo koukáme na Netflix. Jak si zútulnit interiér, abychom v něm odpočívali rádi?

Jana Kantorová | 14. 10. 2023

Správné světlo

Jak se zkracují dny a prodlužují noci, je v interiéru méně přirozeného světla, což může působit skličujícím dojmem. Centrální osvětlení je poté mnohdy agresivní, obzvláště, je-li zapnuté po celé odpoledne a večer. Zamyslete se proto nad několika úrovněmi osvětlení. „V dnešní době lze pořídit světla, která mají několik poloh. Světlo lze ztlumit nebo dokonce změnit barvu svícení. Také je dobré pořídit stojací či stolní lampy. Velkým hitem jsou i nejrůznější světelné provazy a na podzim by samozřejmě neměly chybět svíčky,“ říká interiérová designérka Anke Glut.

Galerie: Jak zútulnit interiér na podzim?
Mohlo by se vám líbit

Podzimní inspirace: V interiérech zavládne barevné sklo a tmavé dřevo

Kombinace barevného skla a tmavého dřeva může působit na první pohled odvážně, ale když ji pojmete správně, dosáhnete unikátního interiéru s jedinečnou podzimně laděnou atmosférou. Jak tyto trendy zakomponovat do interiéru?
marianne.cz

Bytové textilie

Nejvíce opomíjenou bytovou textilií je kusový koberec. Ten přitom dovede dokreslit jedinečnou a útulnou atmosféru. Má navíc tu výhodu, že při jeho výběru můžete popustit uzdu fantazii. „I když jste fanoušci minimalismu a celý byt máte sladěný v umírněných tónech, koberec na podlaze může být barevný nebo může mít nejrůznější divoké vzory. V podzimním období se budou krásně vyjímat koberce okrové nebo vínové barvy. Kusový koberec vždy umístěte pod nábytek, nikoli vedle. Pravidlo je, že alespoň přední nohy nábytku by měly být na koberci,“ vysvětluje designérka. Hřejivou atmosféru vykouzlí i závěsy, nejrůznější deky a přehozy.

Mohlo by se vám líbit

Černočerný interiér soběstačné chatky dává vyniknout měnící se přírodě

V drsné krajině orámované stromy stojí minimalistická chatka. Moderní úkryt tvoří kontrast mezi přírodou a současným světem.
marianne.cz

Živé květiny

Nezapomínejte interiér doplnit živými květinami, a to jak těmi řezanými ve váze, tak pokojovými rostlinami. Před jejich pořízením je však důležité si položit otázku, kolik péče jste ochotni jim věnovat. „Často se u klientů setkávám s tím, že pořídí velké množství pokojových rostlin, o které se pak ale neumí moc postarat. Před jejich koupí je tak dobré se poradit například v zahradnictví o tom, kolik času či světla daná rostlina potřebuje. Zároveň je potřeba si uvědomit, že součástí rostliny jsou i květináče. Ty se musí hodit nejen ke květině, ale i k interiéru. Pracujte se stylem vašeho domova,“ dodává Anke Glut.

Mohlo by se vám líbit

Když zařizujete garsonku aneb Stylově můžete bydlet i v malém bytě

I když je garsonka malý prostor, s trochou organizace a kreativity v ní lze vytvořit funkční, pohodlné a stylové místo k žití. Jak ji zařídit tak, aby odpovídala vašim potřebám a necítili jste se v ní stísněně?
marianne.cz

Čtecí či relaxační koutek

Na podzim se lidé vrací ke čtení či k různým kreativním a relaxačním činnostem. Není-li tomu jinak i u vás, zkuste si takový koutek zařídit. „Takový koutek může mít mnoho podob. Může to být křeslo s polštáři, lampičkou a malým stolkem. Může to být nová polička u sedací soupravy s knihami nebo různými dekoračními předměty. Může to být meditační koutek. Fantazii se meze nekladou. Zapátrejte uvnitř sebe, co vás naplňuje a jakou činností chcete trávit čas doma a podle toho si váš osobní koutek zařiďte,“ uzavírá Anke Glut.

Mohlo by se vám líbit

Je k neuvěření, v jaké bydlení se proměnila nevzhledná chatka

Neatraktivní chata postavená v 80. letech minulého století v Jizerských horách potřebovala radikální zásah. Toho se nezalekli Mjölk architekti a pustili se do nápadité rekonstrukce.
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Chaty a chalupy
Starou chalupu opravili s ohledem na moderní požadavky i tradici. Nechybí ani pec!

Starou chalupu opravili s ohledem na moderní požadavky i tradici. Nechybí ani pec!

Chaty a chalupy
Zachránili přes 300 let starou chalupu s osudem jako z filmu. Je z ní nádherné bydlení

Zachránili přes 300 let starou chalupu s osudem jako z filmu. Je z ní nádherné bydlení

Chaty a chalupy
Chaloupku postavili s ohledem na tradice i moderní potřeby. Vzniklo dokonalé spojení

Chaloupku postavili s ohledem na tradice i moderní potřeby. Vzniklo dokonalé spojení

Rodina a děti
Z dítěte budoucím šampionem: Jak skloubit vzdělání a školu se sportem

Z dítěte budoucím šampionem: Jak skloubit vzdělání a školu se sportem