Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Chaty a chalupy

Slow design: Aby váš domov dával smysl

Slow design v interiéru je koncept, který zdůrazňuje trvalou hodnotu, udržitelnost, kvalitu a promyšlenost v procesu navrhování a zařizování interiérů. Tento přístup je v kontrastu s rychlým, konzumním způsobem designu, který klade důraz na rychlou spotřebu a neustálou obměnu nábytku a dekorací. Jak si zařídit domov tak, aby byl promyšlenější a smysluplnější?

Jana Kantorová | 2. 09. 2023

Udržitelnost a respekt k životnímu prostředí

Jedním z klíčových aspektů slow designu v interiéru je jeho důraz na udržitelnost. „To zahrnuje volbu ekologicky šetrných materiálů, minimalizaci produkce odpadu a podporu recyklace. Když si vybíráme nábytek a dekorace, měli bychom dbát na jejich původ, výrobní proces a dopad na životní prostředí. Pomocí slow designu můžeme vytvářet interiéry, které nejenže krásně vypadají, ale také šetří planetu pro budoucí generace,“ říká interiérová designérka Anke Glut, která ve svých realizacích hojně využívá dlouhověkých přírodních materiálů.

Galerie: Jak dostat slow design do svého domova?
Mohlo by se vám líbit

Zcela otevírací dům navrhl mladý designér pro svou maminku

Když matka Caspara Scholse vyjádřila přání mít na zahradě domek, kde bude moct číst a malovat, který poslouží jako domek pro hosty i jako venkovní kuchyně a to všechno v naprostém spojení s okolní krajinou, nevěřila, že bude její přání splněno do posledního puntíku.
marianne.cz

Kvalita před kvantitou

V rámci slow designu je kladen důraz na kvalitu před kvantitou. „Namísto neustálého nákupu levných a dočasných kusů nábytku se soustředíme na výběr kvalitních a trvanlivých prvků. V praxi to znamená, že raději investujeme do vysoce kvalitního nábytku, který bude sloužit mnoho let a bude odolávat běžnému opotřebení,“ dodává Glut.

Individualita

Každý interiér by měl odrážet osobnost a vkus svých obyvatel. Slow design podporuje individuální osobnost každého člověka, což znamená, že bychom měli vybírat nábytek a dekorace, které rezonují s našimi hodnotami a zájmy. Ručně vyráběné kusy, umělecká díla a osobní předměty mohou do interiéru přinést hlubší význam a emoční připojení.

Mohlo by se vám líbit

Jaké trendy v bydlení nás čekají letos na podzim? Připravte se na revoluci!

Podzimní období přináší do světa bydlení a architektury nové trendy, které odrážejí proměny našeho životního stylu a zásadní změny v preferencích. Nejdůležitějším motivem v přetechnizované době bude užší propojení s přírodou, udržitelnost a maximální funkčnost.
marianne.cz

Funkčnost a minimalismus

Slow design zdůrazňuje funkčnost a minimalismus. „Při zařizování interiéru bychom se měli zaměřit na to, co je skutečně potřebné a funkční. Prostor neplníme nepotřebnými předměty, úložné prostory mají svůj význam a jsou využívané. Díky tomu můžeme dosáhnout jednoduššího a uklizenějšího interiéru, který podporuje pohodu a soustředění,“ vysvětluje Anke Glut.

Estetika, která dává smysl

Estetika v rámci slow designu má hlubší význam. Každý prvek v interiéru by měl být pečlivě zvolen a začleněn do celkového konceptu. Barvy, textury a vzory by měly mít určitý smysl a rezonovat s emocemi a náladou, kterou chceme v interiéru vyvolat. „Kombinace jednotlivých prvků vyžaduje určité znalosti a při návrhu je dobré spolupracovat s designérem, který dovede vytvořit estetický a smysluplný interiér odrážející vaše JÁ,“ uzavírá téma interiérová designérka Anke Glut.

Mohlo by se vám líbit

Bydlení: Poslední chalupa na kopci

Místo, kde stojí nový domov rodiny strojního inženýra, se historicky nazývá Winterflur. Jakási „zimní pláň“. Na kopci v Čermné pravda protahuje, v zimě je frišno, ale z horské chalupy nevyzařuje chlad, nýbrž útulnost. Od jara do zimy.
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Chaty a chalupy
Starou chalupu opravili s ohledem na moderní požadavky i tradici. Nechybí ani pec!

Starou chalupu opravili s ohledem na moderní požadavky i tradici. Nechybí ani pec!

Chaty a chalupy
Zachránili přes 300 let starou chalupu s osudem jako z filmu. Je z ní nádherné bydlení

Zachránili přes 300 let starou chalupu s osudem jako z filmu. Je z ní nádherné bydlení

Chaty a chalupy
Chaloupku postavili s ohledem na tradice i moderní potřeby. Vzniklo dokonalé spojení

Chaloupku postavili s ohledem na tradice i moderní potřeby. Vzniklo dokonalé spojení

Rodina a děti
Maminko, já ti pomůžu: 9 praktických tipů, jak zapojit děti do domácích prací

Maminko, já ti pomůžu: 9 praktických tipů, jak zapojit děti do domácích prací