Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Chaty a chalupy

Tmavých barev se bát nemusíte. Interiér luxusní vily to jednoznačně dokazuje

Holešovický ateliér archicraft Miroslava Krátkého a Jana Tomáše Cieśly zahalil vilu v pražských Horoušánkách do nevšedních odstínů. Vytvořili tak místo, kde se mísí minimalistický moderní interiér s útulnou atmosférou domova. Projekt rovněž ukázal, jak může důmyslně zvolený design proměnit prostor ze tří stran prosklené vily v příjemné bydlení, které ale neztrácí šmrnc.

Jana Kantorová | 22. 11. 2023

Cílem architektů bylo navrhnout a realizovat interiér, který by z atypického dvojdomu v Horoušánkách vytvořil moderní a zároveň útulný domov. „Navrhovat soukromé bydlení je pro architekta vždy velkou výzvou. V tomto případě jsme se snažili najít takové řešení, aby ze tří stran prosklený dům nepůsobil jako výloha, ale jako příjemná, moderní rezidence. Toho jsme docílili za použití tmavých povrchů, které nejenže interiér zútulní, ale také mu uchovají nádech luxusu,“ říká k projektu architekt Jan Tomáš Cieśla ze společnosti archicraft. Aby interiér nepůsobil příliš temně, využili kontrastů světlých bílo-šedých prvků. Tím vytvořili harmonický prostor, který propojuje zdánlivě nespojitelné, a to novodobé estetické bydlení s atmosférou teplého domova.

Galerie: Útulný domov nemusí být plný různých barev
Mohlo by se vám líbit

Tato nová chata v Jizerských horách vám vyrazí dech

Modrý šindelový obklad a elegantní bílé rámy oken vytvářejí kontrast, který nemůžete přehlédnout. Architektka Markéta Cajthamlová a její tým se postarali o každý detail, ať už jde o interiér plný dřeva nebo promyšlenou dispozici, která nabídne vše, co potřebujete.
marianne.cz

Dřevo, které hřeje

Hřejivé je především jádro domu, které tvoří kuchyň a obývací místnost. A to především díky využití dřeva, konkrétně tmavohnědé mořené překližky v kombinaci s tmavým plechem. Příjemné je rovněž spojení s okolní zelení velkými prosklenými plochami, pocit soukromí zajišťují poloprůsvitné závěsy. Útulnou atmosféru společně s umělým a zároveň skrytým LED světlem osvětlujícím strop místnosti dotváří zajímavě řešený rohový biokrb. Stejný design doprovází také hlavní ložnici, které dominuje výrazné čelo postele se skříní. Do temných barev je rovněž zahalena koupelna a předsíň.

Ostatní prostory jsou laděné do bílo-šedých odstínů a vytvářejí tak z prostoru kontrastní, ale harmonický celek. Interiér tak působí jednotně a čistě. Aby nic nenarušovalo celkový dojem, zvolili architekti skříně bez úchytek. Jedním z atypických prvků bytu je například botník v plechové skříni, který byl vytvořen na míru na přání paní majitele vily.

Mohlo by se vám líbit

Chata, která je malá zvenku, ale prostorná uvnitř

Když si mladá norská dvojice našla krásný, ale hodně členitý pozemek na okraji fjordu Beitstadfjorden, věděla, že chata, která tu jednou bude stát, nemůže být jen tak ledajaká. Musí jim nabídnout pohodlné zázemí po dlouhých tůrách, které mají tak rádi a ochranu před rozmary norského počasí. Musí vypadat tak, aby zapadla do krajiny a rozhodně musí umožnit panoramatický výhled do nádherné přírody.
marianne.cz

Neviditelné světlo

Aspekt, se kterým se architekti rovněž museli vypořádat, bylo světlo. Soukromí obyvatel ze tří stran prosklené vily zajišťují předokenní žaluzie. K docílení pocitu útulného domova pak využili poloprůsvitné závěsy. Umělé světlo zajišťují skryté LED pásky, které nasvětlují stropy a dodávají interiéru komorní tajemnou atmosféru.

Majitel bytu je vášnivým sběratelem nábytku a v budoucnu plánuje interiér doplnit o další designové kousky. Už nyní ale můžeme s jistotou říct, že i to, co se z podstaty musí líbit většině, nemusí být nutně bez tmavých tónů. Studio archicraft dokázalo, že moderní a estetický interiér nemusí být jen ten, ve kterém se mísí světlé odstíny barev. Naopak důmyslnou kombinací můžeme docílit mnohem zajímavější harmonie, která dodá jinak mnohdy studeným moderním domům atmosféru skutečného domova.

Mohlo by se vám líbit

Chalupa na Prachaticku, která díky zápalu paní domu rozkvétá vně i uvnitř

Po vlastní chalupě toužila Martina Sertlerová a její muž Petr dlouho. Když našli nedaleko Prachatic stoletou roubenku s úchvatným výhledem na okolní kopce, neváhali ani chvilku.
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Chaty a chalupy
Starou chalupu opravili s ohledem na moderní požadavky i tradici. Nechybí ani pec!

Starou chalupu opravili s ohledem na moderní požadavky i tradici. Nechybí ani pec!

Rodina a děti
Jak udržet ve vztahu jiskru a posílit intimitu a romantiku? Stačí se řídit několika snadnými tipy

Jak udržet ve vztahu jiskru a posílit intimitu a romantiku? Stačí se řídit několika snadnými tipy

Zahrada
Domácí postřik proti mšicím: Zabojujte s nimi levně a bez silné chemie

Domácí postřik proti mšicím: Zabojujte s nimi levně a bez silné chemie

Dům
Prozkoumejte s námi venkovské sídlo ze 14. století v Jižních Čechách: Skrytý klenot  s historickým šarmem a moderním komfortem

Prozkoumejte s námi venkovské sídlo ze 14. století v Jižních Čechách: Skrytý klenot  s historickým šarmem a moderním komfortem