Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Dobrý nápad

Mráz ani sníh vás nemusí zastavit: Tipy, jak běhat v mrazu či na sněhu

Info ikona
Jak správně běhat v zimě

Běhání v nízkých teplotách může být pro někoho výzvou, ale také příležitostí k posílení kondice, posílení imunitního systému a užívání si zimní krásy přírody. Nemusíte se obávat chladu, protože při běhu se vzduch dostává do hrtanu, průdušnic a průdušek rychlostí, která dokáže tělo efektivně zahřát. Pokud se rozhodnete běhat v mrazu, dodržováním několika tipů zajistíte své pohodlí, bezpečnost a zábavu.

Jana Kantorová | 7. 01. 2024

Z těchto tipů můžete vybrat ty, které nejlépe odpovídají vašim podmínkám a potřebám. Běhání v zimě může být nejen bezpečné, ale také radostné a osvěžující díky vhodné přípravě. 

Rozcvičte se správně

Před během v zimě se důkladně rozcvičte a zahřejte. Zamezíte tím riziku zranění a zlepšíte svůj výkon. Ideální je vyhradit si alespoň 10 minut na zahřívací cvičení, které můžete provádět doma nebo v teple. 

Galerie: Naučte se v zimě běhat správně
Mohlo by se vám líbit

Zvolte volnější tempo

Začněte běh volně a postupně zvyšujte tempo. V mrazivých podmínkách si stanovte realistické cíle a vyhněte se překonávání osobních rekordů. Běhejte ve volnějším tempu, ideálně do 70 % maximální tepové frekvence, abyste minimalizovali zátěž na srdce a svaly. Běhání v mrazu je náročnější pro vaše tělo, proto je lepší běhat pomaleji a s menší intenzitou, než jste zvyklí. Tím snížíte zátěž na srdce, plíce a svaly, a zároveň zlepšíte stabilitu a rovnováhu na kluzkém povrchu. 

Běžte proti větru

Pokud mrzne a fouká silný vítr, plánujte trasu s ohledem na vítr. Začínejte běh proti větru a vracet se s větrem v zádech. Tak snížíte riziko prochlazení a užijete si pohodlnější běh. 

Mohlo by se vám líbit

Přizpůsobte počasí techniku běhu

„Kratší kroky jsou klíčem k udržení stability na kluzkém povrchu. Přizpůsobte svůj běžecký krok délkou kroku, protože sníh nedovolí tak silné odrazování jako běžný povrch,“ říká Aryna Levchenko z českého zastoupení Xero Shoes. Bedlivě také pozorujte trasu před vámi, pod čerstvě napadaným sněhem můžou být ukryté ledové plochy, kameny či jiné nepříjemné překážky, které představují potenciální nebezpečí úrazu

Zvolte správné oblečení a obuv 

Vrstvení oblečení je klíčové pro udržení optimální teploty těla. Volte funkční materiály, které odvádějí pot a izolují teplo. Vhodné jsou také outdoorové boty s protiskluzovou podrážkou a oblečení chránící před větrem. Nezapomeňte na čepici, čelenku a rukavice. „Volte ideálně oblečení z funkčních materiálů, které je prodyšné, dobře odvádí pot a udržuje tělesnou teplotu. Vrchní oblečení pak z materiálů s ochranou proti větru a kvalitní běžecké outdoorové boty s protiskluzovou podrážkou,“ říká Aryna Levchenko. 

Použijte nesmeky 

V případě náledí zvažte použití nesmeků s kovovými hroty, které zvyšují bezpečnost a stabilitu. Aby vás nezaskočila tma, nevybíhejte bez čelovky. 

Mohlo by se vám líbit
Zdroj článku