Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Dobrý nápad

Mráz ani sníh vás nemusí zastavit: Tipy, jak běhat v mrazu či na sněhu

Běhání v nízkých teplotách může být pro někoho výzvou, ale také příležitostí k posílení kondice, posílení imunitního systému a užívání si zimní krásy přírody. Nemusíte se obávat chladu, protože při běhu se vzduch dostává do hrtanu, průdušnic a průdušek rychlostí, která dokáže tělo efektivně zahřát. Pokud se rozhodnete běhat v mrazu, dodržováním několika tipů zajistíte své pohodlí, bezpečnost a zábavu.

Jana Kantorová | 7. 01. 2024

Z těchto tipů můžete vybrat ty, které nejlépe odpovídají vašim podmínkám a potřebám. Běhání v zimě může být nejen bezpečné, ale také radostné a osvěžující díky vhodné přípravě. 

Rozcvičte se správně

Před během v zimě se důkladně rozcvičte a zahřejte. Zamezíte tím riziku zranění a zlepšíte svůj výkon. Ideální je vyhradit si alespoň 10 minut na zahřívací cvičení, které můžete provádět doma nebo v teple. 

Galerie: Naučte se v zimě běhat správně
Mohlo by se vám líbit

Jaké existují typy běhání? Některé jste možná neznali

Běhání je skvělý způsob, jak si zlepšit kondici, udržet se v pohybu a získat spoustu pozitivní energie. Běh je dnes i trendovou záležitostí a je velmi populární napříč všemi věkovými skupinami. Ale není běh jako běh. Znáte všechny disciplíny?
marianne.cz

Zvolte volnější tempo

Začněte běh volně a postupně zvyšujte tempo. V mrazivých podmínkách si stanovte realistické cíle a vyhněte se překonávání osobních rekordů. Běhejte ve volnějším tempu, ideálně do 70 % maximální tepové frekvence, abyste minimalizovali zátěž na srdce a svaly. Běhání v mrazu je náročnější pro vaše tělo, proto je lepší běhat pomaleji a s menší intenzitou, než jste zvyklí. Tím snížíte zátěž na srdce, plíce a svaly, a zároveň zlepšíte stabilitu a rovnováhu na kluzkém povrchu. 

Běžte proti větru

Pokud mrzne a fouká silný vítr, plánujte trasu s ohledem na vítr. Začínejte běh proti větru a vracet se s větrem v zádech. Tak snížíte riziko prochlazení a užijete si pohodlnější běh. 

Mohlo by se vám líbit

Cestování: Návrat sáňkařské romantiky

Nejkrásnější pohled na zasněžený svět je z klasických dřevěných sáněk. Přesvědčte se o tom sami při dlouhých sjezdech z hřebenů do údolí. Vybrali jsme pro vás ty nejkrásnější trasy českých a moravských hor.
marianne.cz

Přizpůsobte počasí techniku běhu

„Kratší kroky jsou klíčem k udržení stability na kluzkém povrchu. Přizpůsobte svůj běžecký krok délkou kroku, protože sníh nedovolí tak silné odrazování jako běžný povrch,“ říká Aryna Levchenko z českého zastoupení Xero Shoes. Bedlivě také pozorujte trasu před vámi, pod čerstvě napadaným sněhem můžou být ukryté ledové plochy, kameny či jiné nepříjemné překážky, které představují potenciální nebezpečí úrazu

Zvolte správné oblečení a obuv 

Vrstvení oblečení je klíčové pro udržení optimální teploty těla. Volte funkční materiály, které odvádějí pot a izolují teplo. Vhodné jsou také outdoorové boty s protiskluzovou podrážkou a oblečení chránící před větrem. Nezapomeňte na čepici, čelenku a rukavice. „Volte ideálně oblečení z funkčních materiálů, které je prodyšné, dobře odvádí pot a udržuje tělesnou teplotu. Vrchní oblečení pak z materiálů s ochranou proti větru a kvalitní běžecké outdoorové boty s protiskluzovou podrážkou,“ říká Aryna Levchenko. 

Použijte nesmeky 

V případě náledí zvažte použití nesmeků s kovovými hroty, které zvyšují bezpečnost a stabilitu. Aby vás nezaskočila tma, nevybíhejte bez čelovky. 

Mohlo by se vám líbit

Chcete začít běhat? Vsaďte na pravidelnost

Ne nadarmo se říká, že člověk nesmí přepálit začátek.
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Dobrý nápad
Nudíte se? Nepořizujte si medvídka mývala, ale roztomilou lamu, nebo raději dvě

Nudíte se? Nepořizujte si medvídka mývala, ale roztomilou lamu, nebo raději dvě

Dobrý nápad
Základní recept na palačinky: Takhle je připravovaly naše babičky

Základní recept na palačinky: Takhle je připravovaly naše babičky

Dobrý nápad
KVÍZ: Víte, čím jsou zvláštní domácí mazlíčci? Vyzkoušejte kvíz a uvidíte

KVÍZ: Víte, čím jsou zvláštní domácí mazlíčci? Vyzkoušejte kvíz a uvidíte

Dobrý nápad
Bedlington teriér: Plemeno, které vás odzbrojí roztomilostí a přátelskou povahou

Bedlington teriér: Plemeno, které vás odzbrojí roztomilostí a přátelskou povahou