Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Dobrý nápad

Nevydrží vám řezané květiny ve váze víc než pár dní? Možná děláte zásadní chybu

Info ikona
Tulipány ve váze.

Krásou řezaných květin se chceme kochat co nejdéle. Proto je dobré vědět, jak tuto dobu prodloužit. Zkuste následující tipy a dopřejte si více dní radosti.

Jana Bitalová | 15. 03. 2024

Mnohdy netrvá ani pár dní a květiny ve váze ztrácí vitalitu. Samozřejmě záleží na tom, zda byly čerstvé v době pořízení, nicméně existují kroky k prodloužení výdrže květin ve váze. Podstatná je přitom čistota, protože jsou to obvykle bakterie, kvůli komu vaše květina předčasně zajde. 

Jak se o řezané květiny postarat?

Vyhněte se plastovým vázám, v jejichž vnitřku mohou být oděrky, které jsou pro bakterie dokonalým útočištěm. Ze stejného důvodu pak nejsou ideální ani tvarově členité nádoby. Raději sáhněte po skleněné váze s hladkými stěnami

K většině řezaných květin v obchodě dostanete malý sáček z práškem pro výživu a dezinfekci. Pokud ne, lze použít i prostředek, jako je Savo. Zní to opravdu zvláštně, nicméně k zajištění čisté vody ho stačí opravdu velmi malé množství. Pouze pár kapek, ne víc! Na cca hodinu dejte květiny do většího množství takto ošetřené vody, aby se pořádně napily, potom můžete odlít, ale maximálně do třetiny výšky květin.

Za tři dny vodu vylijte a vymyjte vázu dezinfekcí. Nestačí ji však jen vypláchnout, bakterie by v ní zůstaly. Vezměte čistý hadřík a jím nádobu vytřete. Papírovým ubrouskem nebo kapesníčkem setřete také slizký nános na stoncích květin, za nějž můžou právě nevítané bakterie. 

Péče o růže, tulipány a chryzantémy

Každý druh rostliny má své specifické požadavky. U růže šikmo seřízněte stonek, aby byl řez čerstvý, a odstraňte výhonky, listy i trny, které by byly pod vodou. Každý druhý den vodu vyměňte a znovu proveďte řez (zkraťte růži o cca 2 cm). Pokud máte kytici, tak odkvetlé květy postupně odebírejte.

Cibuloviny, mezi něž patří tulipány, mají rády studenou vodu, klidně i s několika kostkami ledu. Stonky chryzantém zase neřezejte, ale zlomte a rozdrťte jejich konec, aby rostliny mohly snáze pít. 
 

Mohlo by se vám líbit

Šater neboli nevěstin závoj se hodí do vázy, věnců i na sušení

Šater je rostlina s drobnými bílými květy, kterou možná většina z vás zná pod přezdívkou nevěstin závoj. V Anglii se jí pro změnu říká dětský dech, což je dost příhodné pro jeho jemný vzhled, co říkáte?
marianne.cz
Zdroj článku