Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Dobrý nápad

Sezóna vánočních hvězd se blíží! Tipy k udržení pestrých barev až do nového roku

Pryšec nádherný, známější spíše jako vánoční hvězda, vyniká krásnými listy, které mají nejrůznější barvy, tvary a velikosti. Každou místnost, zejména ve vánočním období, oživí a vytvoří útulnou atmosféru v pochmurných podzimních a zimních dnech. Odborníci z iniciativy „Stars for Europe“ přichází s tipy, díky kterým si hvězdy zachovají zářivé barvy i v novém roce.

Jana Kantorová | 17. 10. 2023

Tip č.1: Už při nákupu vybírejte rostliny v dobré kondici

Vánoční hvězdy jsou původem až z dalekého Mexika. V tropickém podnebí této středoamerické země rostliny dorůstají do metrových keřů. Světlo a teplo mají proto rády i moderní formy hvězd, které máme v Evropě. Naopak tma, průvan a chlad vánočním hvězdám nesvědčí.

Už při nákupu proto doporučujeme zkontrolovat prostředí, ve kterém se rostliny nachází. Pokud jsou hvězdy umístěné v tmavém koutě obchodu, v průvanu u vchodu nebo venku při teplotách pod 15 °C, nevyplatí se je pořizovat, protože pak obvykle ztratí listy už během několika dnů po zakoupení a uhynou.

Naopak zdravou vánoční hvězdu poznáme hlavně podle živých a hustých listů, které nejsou poškozené. Dalším indikátorem rostliny v dobré kondici jsou poupata žlutozelených květů uprostřed barevných listenců. Hlína v květináči by neměla být ani vyschlá, ani příliš promočená. Odborníci varují před populárními hvězdami se třpytkami. Jakkoliv může být třpyt krásný a sváteční, neprospívá samotné rostlině ani našemu životnímu prostředí.

Galerie: Jak pečovat o vánoční hvězdy, aby dlouho vydrželo?
Mohlo by se vám líbit

Květinové dekorace s muškáty: nápady na výzdobu stolů a letních oslav

Slunce a vysoké letní teploty přinášejí lidem dobrou náladu a chuť slavit. Ať to jsou narozeniny, Velikonoce, Den matek, zahradní slavnost nebo grilování za letního večera, příležitostí je mnoho. Nejdůležitějšími ingrediencemi pro vydařenou oslavu jsou nejen pohodoví lidé, chutné jídlo a spousta nápojů, ale také krásná výzdoba. Barevné květiny jsou nutností. Odborníci z iniciativy Pelargonium for Europe (PfE) se s vámi podělí o kreativní nápady na barevné dekorace stolů a oslav s použitím muškátů, které vám jistě dodají na dobré náladě.
marianne.cz

Tip č.2: Pečlivě rostliny zabalte a pospíchejte domů

Po nákupu hvězdy dobře zabalte a rychle je odneste domů. Specializovaná zahradní centra obvykle nabízejí bez příplatku obalový materiál, který rostliny ochrání během přepravy. Při venkovních teplotách pod 15 °C této nabídky určitě využijte. Po materiálu na zabalení se vyplatí ale sáhnout i při vyšších teplotách, protože dokáže rostlinu ochránit před zákeřným průvanem. Čím více vrstev papíru kolem hvězdy omotáte, tím lépe bude izolována od chladu. Při teplotách pod bodem mrazu doporučujeme zabalit i květináč, aby měly kořeny dostatečnou ochranu. Pokud převážíte hvězdu v autě, vyhněte se v mrazivých dnech delším zastávkám. Bez topení se v autě rychle ochladí, a i dobře zabalené rostliny tak vystavujete riziku.

Mohlo by se vám líbit

Panelákový byt doslova rozsvítily květinové tapety a veselá výmalba

Třípokojový padesátimetrový byt v domě ze čtyřicátých let prošel v minulých letech lehkou rekonstrukcí. Bylo nutné pořídit novou kuchyň a opravit koupelnu, zbytek místností stačilo nově vymalovat.
marianne.cz

Tip č.3: Vánoční hvězdu doma pomalu přivykejte na novou teplotu

Po příchodu do bytu rychle odstraňte obal. Aby byl přechod z chladu do tepla pro rostlinu co nejméně stresující, raději ji chvíli nechte v chladnější místnosti, jako je například kuchyň nebo chodba. Hvězda se tak může aklimatizovat. Po několika hodinách je možné ji přemístit na vybrané místo. To by mělo být světlé, chráněné před průvanem a velkými výkyvy teplot. Například umístění hned vedle vchodových dveří není kvůli nebezpečí chladu a průvanu vhodné. Ideální teplota v místnosti by se měla pohybovat v rozmezí 15-22 °C, pro ochranu spodní části rostliny je nezbytné pořízení misky pod květináč. Pokud hvězdu umístíte vedle okna, pohlídejte, že je dobře izolované. Při větrání místnosti je však důležité ji přemístit na chráněné místo, aby nebyla v průvanu. Hvězdám tedy vyhovuje teplo, ale i tady platí „všeho s mírou“. Místo přímo u radiátoru nebo kamen není ideální, protože hvězdy reagují na příliš vysoké teploty shozením listů

Tip redakce: 

Dodržujte všechny tyto tipy a budete se těšit z barevných hvězd až do nového roku. Další informace a spoustu nápadů na dekorace z vánočních hvězd najdete na Stars for Europe nebo zde

Mohlo by se vám líbit

Jak se zabavit na podzim? Zkuste třeba pečení, procházky nebo relax v posteli

Podzim je v plném proudu a příroda se pomalu připravuje na zimní spánek. Spolu s tím se zpomaluje i každodenní shon a většina z nás má nyní více času na to, aby dohnala vše, na co během léta nebyl čas. Které činnosti jsou na podzimní to do listu samozřejmostí?
marianne.cz

Tip č.4: Pravidelné a přiměřené zalévání

V zásadě platí, že čím je v místnosti tepleji, tím více vody rostlina potřebuje. Nicméně vánoční hvězdy lépe snášejí mírné sucho než přílišnou vlhkost. Teprve když vrchní část půdy v květináči vyschne, je čas zalévat. Na otázku, v jaké frekvenci, nelze dát jednoznačnou odpověď. Kromě okolní teploty a vlhkosti hraje roli také velikost květináče. Malé hvězdičky v květináčích o průměru 6 cm potřebují kvůli menšímu objemu půdy zalévat častěji než například rostliny v květináčích o průměru 12-13 cm.

Hvězdy lze zalévat vodou o pokojové teplotě shora, zespodu nebo ponořením. Při zalévání shora dopřávejte rostlině každé dva až tři dny malé množství vody, dokud nebude hlína rovnoměrně vlhká. Další možností je nalít vodu do podmisky, kořeny pak absorbují tolik vody, kolik hvězda potřebuje. Vodu přidávejte tak dlouho, dokud nebude hlína nasáklá a v podmisce nezůstane tekutina.

Při třetím způsobu zálivky jednou týdně ponořte kořenový systém do vody, dokud hladina nepřestane bublat. Poté hvězdu rychle vytáhněte, nechte ji okapat a vraťte zpět do květináče. Stejně jako u předchozích dvou metod je následně důležité odstranit přebytečnou vodu z podmisky nejpozději po 15 minutách, aby nedošlo k přemokření a poškození kořenů.

Mohlo by se vám líbit

Nový vánoční trend: květiny na stromečku

V prosinci asi neexistuje vzdálenější motiv, než je květina. Přesto se barevné květy na jehličnatých větvičkách stávají čím dál větším trendem.
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Dobrý nápad
Recept na jahodovou bublaninu: Tahle vám zaručeně zachutná!

Recept na jahodovou bublaninu: Tahle vám zaručeně zachutná!

Dobrý nápad
KVÍZ: Kolik toho víte o kávě, kterou možná právě vy pijete každý den?

KVÍZ: Kolik toho víte o kávě, kterou možná právě vy pijete každý den?

Dobrý nápad
Muškáty na slavnostní výzdobu? Rozhodně ano! Takhle jste je možná ještě neviděli

Muškáty na slavnostní výzdobu? Rozhodně ano! Takhle jste je možná ještě neviděli

Dobrý nápad
Sezóna jahod vrcholí! Pusťte se do marmelády a užívejte si jejich chuť po celý rok

Sezóna jahod vrcholí! Pusťte se do marmelády a užívejte si jejich chuť po celý rok